Misja o kryptonimie "Czako". "Po raz pierwszy hospitalizujemy pacjenta, który jest ze swoim towarzyszem"

Źródło:
Fakty TVN
Misja o kryptonimie "Czako". "Po raz pierwszy hospitalizujemy pacjenta, który jest ze swoim towarzyszem"
Misja o kryptonimie "Czako". "Po raz pierwszy hospitalizujemy pacjenta, który jest ze swoim towarzyszem"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Misja o kryptonimie "Czako". "Po raz pierwszy hospitalizujemy pacjenta, który jest ze swoim towarzyszem"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Pan Artur bez niego nie dałby sobie rady. Dyrekcja placówki medycznej musiała bardzo się postarać, by go przyjąć. Czako to pies przewodnik. Jest teraz ze swoim niewidzącym panem w jednoosobowej sali dzięki życzliwości personelu i pacjentów. A historia będzie miała ciąg dalszy.

Pięcioletni labrador Czako to nie tylko pies przewodnik. - To przyjaciel, to towarzysz, to serduszko - przyznał Artur Adamczyk.

Pan Artur, który z Czako tworzy duet od trzech lat, mówi, że dzięki niemu może zupełnie inaczej się poruszać i poznawać świat. Bez psa byłoby ciężko. - Od dzieciaka miałem bardzo kiepski wzrok, tylko że coś tam widziałem, jakoś sobie tam mogłem poradzić. A teraz już coraz gorzej - powiedział.

"To było wyzwanie"

Są nierozłączni. Także w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, gdzie pan Artur będzie przez kilka dni. Z powodu operacji nogi.

Pies przewodnik ma pełne prawo pomagać we wszystkich miejscach tak zwanej użyteczności publicznej. Przepisy te dotyczą również placówek medycznych. Ale bez wątpienia kilkudniowy pobyt jest dla szpitala bardziej wymagający.

- Tak, to było wyzwanie. Dlatego że mamy okazję po raz pierwszy hospitalizować pacjenta, który jest ze swoim towarzyszem - wskazała Izabela Marcewicz-Jendrysik, dyrektorka Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

To coś jak misja specjalna, kryptonim "Czako". Trzeba było zaplanować ten pobyt od początku do końca, tak żeby przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo epidemiologiczne. Pan Artur i Czako dostali jednoosobową salę.

Pies CzakoTVN24

Instytut chce, by zwierzęta mogły odwiedzać pacjentów

Pobyt Czako zbiega się z pomysłem instytutu, dzięki któremu pacjentów mogłyby odwiedzać także ich zwierzęta. - Aby wygospodarować w instytucie przestrzeń, już nie w samej klinice jednej czy drugiej, lecz w takiej jakiejś neutralnej przestrzeni szpitala - opisała Izabela Marcewicz-Jendrysik.

- Jestem za, już jestem wzruszona - przyznaje pacjentka, pani Małgorzata, która bardzo tęskni za swoją kotką Tusią. - Jestem umówiona właśnie na telefon z synem, gdzie ją wtedy bierze i ona mnie słyszy i słyszę, jak ona do mnie mruczy - dodała.

Przestały być potrzebne, więc skazano je na głodową śmierć w piwnicy. Jak działają pseudohodowle psów?
Przestały być potrzebne, więc skazano je na głodową śmierć w piwnicy. Jak działają pseudohodowle psów?Marzanna Zielińska/Fakty TVN

- Kontakt ze zwierzęciem jest istotny na każdym etapie życia człowieka - zwróciła uwagę dr Ida Dobrucka-Janeczek, psycholożka i psychoterapeutka z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

Jednak w przypadku seniorów, często samotnych, pies czy kot to nie tylko zwierzę, które mają w domu. - Zwierzę jest bardzo często jedyną osobą, bo tak są traktowane zwierzaki, jako osoby, w życiu osoby starszej - podsumowała.

Bo w przeciwieństwie do ludzi zawsze mają czas i są obok.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Wspomnienia, modlitwy, łzy. Wierni z Polski też żegnają papieża Franciszka. O jego śmieci Stolica Apostolska poinformowała w poniedziałek. Miał 88 lat. W Niedzielę Wielkanocną papież Franciszek pozdrawiał wiernych w Watykanie podczas błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS