Kolejne oddziały w szpitalach zamykane. Minister: dyrektorzy muszą jakoś zareagować


Opozycja i minister - dwa głosy i dwa światy. - Jesteśmy w sytuacji krytycznej - mówi były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Chaos jest wirtualny, pacjenci są bezpieczni - odpowiada Konstanty Radziwiłł i nie widzi powodów do obaw. Minister zdrowia także, by lekarze więcej pracowali.

Sytuacja w szpitalach jest nadzwyczajna, więc nadzwyczajnie zbiera się sejmowa Komisja Zdrowia i wzywa ministra Radziwiłła. Ale z posiedzenia komisji wyłaniają się dwa diametralnie różne opisy szpitalnej rzeczywistości.

- Jesteśmy w sytuacji krytycznej - przekonuje Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia (PO). - Nie mamy do czynienia z żadną sytuacją krytyczną, a chaos odnosi się do wirtualnego świata - odpowiada Konstanty Radziwiłł.

Trudno jednak uznać za wirtualną sytuację w tych szpitalach, gdzie zamykane są oddziały. W Giżycku oddział pediatryczny został zamknięty, bo trzech lekarzy na całodobową opiekę na 19 łóżek to za mało. Dyrekcja liczy na to, że to tylko czasowe zawieszenie oddziału, ale w szpitalu w Skarżysku stracili już nadzieję - nie udało im się zatrudnić lekarzy.

Po prostu brakuje lekarzy

Problem będzie się pogłębiać, bo coraz więcej lekarzy i rezydentów wypowiada umowy opt-out, zgodnie z którymi mogą pracować więcej niż przewidziane 48 godzin tygodniowo. Minister twierdzi, że to znikomy odsetek pracujących lekarzy, ale oni zapowiadają, że będzie ich więcej, a rezydenci już latem ostrzegali, że tak właśnie zrobią.

- Ten protest rezydentów pokazał jaki jest problem: brak lekarzy - ocenia dr Jerzy Pieniążek z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

W środę minister zdrowia zapewniał jednak posłów, że sytuacja jest stabilna, chociaż wiele szpitali ma kłopoty z obsadą wszystkich dyżurów. - Muszą dyrektorzy szpitali jakoś na to zareagować - mówił minister.

Lekarzu, pracuj więcej

Samorządowcy mówią ministrowi, że mają kłopoty nawet z obsadą karetek. - Nie mamy personelu - podkreślał Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Minister w końcu przyznał, że sytuacja jest kłopotliwa. Jednak sugeruje, że nie ma w tym winy państwa i rządu, ale to wina lekarzy, którzy wypowiadają umowy, choć dostali bezprecedensowo - jak powiedział - wysokie podwyżki. Opozycji zaproponował wystosowanie do wszystkich lekarzy wspólnego apelu - by jednak pracowali więcej. - Na całym świecie to doświadczenie jest udziałem lekarzy, że pracują nie od 8 do 15, tylko często dłużej - mówił Radziwiłł.- - Klauzula opt-out została wprowadzona tymczasowo i ten okres przejściowy właśnie się kończy - odpowiada Marcin Lewicki, lekarz rezydent.

Także na opozycji propozycja ministra nie zrobiła żadnego wrażenia. - Dzisiaj nie przekonają apele, tylko realne działanie. Na apele był czas wcześniej - podkreśla Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

Posłowie wytykali ministrowi, że dawniej przez lata, jako działacz samorządu lekarskiego, inaczej patrzył na problemy lekarzy. I apeluje do premiera, by natychmiast zaczął negocjacje z lekarzami. Ministrowi daje tydzień na rozwiązanie sytuacji. Później będzie domagać się jego dymisji.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS