Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN
Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"
Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Co dalej z odbudową Pałacu Saskiego? Minister kultury krytykuje poprzedni zarząd spółki za to, że nie był w stanie zabezpieczyć piwnic. Zapowiada także, że zostanie on odbudowany. Były już minister kultury Piotr Gliński zarzuca Sienkiewiczowi kłamstwo i kradzież czyjejś pracy. - W nagraniu ministra Sienkiewicza znalazły się jakieś niepotrzebne złośliwości. Zamiast podziękować tym, którzy rozpoczęli coś, co on chce skończyć - mówi Jarosław Sellin z PiS.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minister odwołał zarząd spółki Pałac Saski

Ustawę zakładającą odbudowę Pałacu Saskiego prezydent podpisał w 2021 roku - jeszcze za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Polityk obozu rządzącego ma tu ważne "ale". - PiS zajmowało się wszystkim, jeśli chodzi o Pałac Saski, tylko nie odbudową. Wydawali pieniądze na lewo i prawo - mówi Michał Szczerba, poseł PO.

Trzy lata temu - podczas sejmowego głosowania - przed odesłaniem ustawy do Senatu - niemalże całe kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy były przeciwko. Trzy lata temu padły też w Sejmie te ważne z perspektywy czasu słowa - obecnego już ministra kultury. - Skończy się to tym, że stracicie władzę i ten pomnik waszej pychy zostanie w naszych rękach i wtedy wam obiecuję - dokończymy budowę pałacu. Nie zrobimy z niego pomnika PiS-owskiej władzy - zapowiedział w 2021 roku Bartłomiej Sienkiewicz.

Trzaskowski o odbudowie Pałacu Saskiego
Trzaskowski o odbudowie Pałacu SaskiegoTVN24

Podzielone zdania

W dyskusji o Pałacu Saskim ścierają się wizje nie tylko polityczne. - Obudowa pałacu, niezależnie od tego, kto rządzi, jest cały czas złym pomysłem. Chodzi przede wszystkim o Grób Nieznanego Żołnierza, który w przypadku odbudowy pałacu straci tą swoją obecną formę, którą znamy - ocenia krytyk architektury Grzegorz Piątek. Architekci startujący w konkursie na projekt mieli różne wizje, jak ma wyglądać cała inwestycja. Cały kompleks ma zostać oddany do użytku planowo w 2030 roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: WXCA GROUP SP ZOO

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS