Milion za koalicję? Tajemnicze rozmowy partii Razem i Wiosny

15.02.2019 | Milion za koalicję? Tajemnicze rozmowy partii Razem i Wiosny
15.02.2019 | Milion za koalicję? Tajemnicze rozmowy partii Razem i Wiosny
Arleta Zalewska | Fakty TVN
15.02.2019 | Milion za koalicję? Tajemnicze rozmowy partii Razem i WiosnyArleta Zalewska | Fakty TVN

Partia jest na scenie politycznej nowa, ale ceni się wysoko - jeśli wierzyć Adrianowi Zandbergowi. Wiosna Roberta Biedronia miała proponować partii Razem koalicję. Nie do końca oficjalną, bo bez logo Razem i jej lidera na liście. Za to za pieniądze - prawie milion złotych.

Milion złotych - to propozycja, która według lidera partii Razem, Adriana Zandberga, miała paść ze strony Roberta Biedronia, lidera partii Wiosna. Oferta zawierała jedno pierwsze miejsce na liście wyborczej do Parlamentu Europejskiego dla polityka należącego do Razem, ale z ramienia partii Roberta Biedronia. Był jednak jeden warunek.

- Razem miało schować swoje logo, przekazać pieniądze na kampanie prowadzoną pod logiem Wiosny - opowiada Adrian Zandberg.

Krzysztof Gawkowski zaprzecza, by w rozmowach padały jakiekolwiek kwoty. Robert Biedroń osobiście nie chciał o sprawie rozmawiać.

- Ja nie wiem, czy partia Razem kłamie, bo nie znam żadnych faktów świadczących o tym, że były rozmowy o środkach finansowych - tłumaczy Krzysztof Gawkowski z partii Wiosna.

- Rozumiem, że Wiosna teraz wstydzi się tego, co zaproponowała - komentuje sytuację Adrian Zandberg.

Zgodnie z wersją Razem - do rozmów partie miały usiąść po wyborach samorządowych. Finalna propozycja miała paść na początku lutego na spotkaniu Roberta Biedronia z Agnieszką Dziemianowicz-Bąk. Potem zebrał się zarząd partii Razem i propozycję odrzucił.

- To jest oferta właściwie likwidacji partii Razem za opłatą, więc podziękowaliśmy. Też nie ukrywam, że wśród wielu członków Razem to duże wzburzenie wywołało - tłumaczy Maciej Konieczny z partii Razem.

Dwie różne wersje tych samych rozmów

Politycy Wiosny bronią się, że rozmowy na różnym szczeblu były, ale bez konkretnej koalicyjnej oferty.

- To na pewno nie padło ze strony Wiosny. Nie wiem dlaczego Razem o tym mówi i jaki jest cel - uważa Marcin Anaszewicz z Wiosny.

- Skoro zarząd krajowy prowadził z Robertem Biedroniem rozmowy, no to u nas są sprawozdania, są wyniki głosowań, są protokoły. Naprawdę, nie warto kłamać - tłumaczy Adrian Zandberg.

Mamy więc dwie różne wersje tych samych rozmów pod hasłem "koalicja na lewicy". Jaki jest efekt? Koalicji nie ma, a obie partie do wyborów idą samodzielnie.

- Myślę, że przede wszystkim chęć wyeliminowania konkurencji. Jeśli to jest prawda, to to jest, powiedziałbym, gangsterski chwyt - uważa Adam Szłapka z Nowoczesnej.

Spór ten nie zmienia jednak tego, że ani Wiosna, ani Razem, do otaczających i wciąż dołączających do Grzegorza Schetyny partii nie planują się dopisać.

- Jednak zbrutalizowanie, że jeżeli ktoś da milion, to może startować - Mówi Barbara Nowacka, która jest związana koalicyjnie z PO, ale w przeszłości stała ramię w ramię z Robertem Biedroniem. Nowacka dodaje także, że wiemy, jak się kończy budowanie partii, której popularność jest oparta na popularności lidera.

W sobotę decyzje o wspólnym starcie z Platformą ma podjąć SLD.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS