Miał być węgiel, ale go nie ma. Polacy na razie palą drewnem i cierpliwie czekają

22.09.2022 | Miał być węgiel, ale go nie ma. Polacy na razie palą drewnem i cierpliwie czekają
22.09.2022 | Miał być węgiel, ale go nie ma. Polacy na razie palą drewnem i cierpliwie czekają
Arleta Zalewska | Fakty TVN
22.09.2022 | Miał być węgiel, ale go nie ma. Polacy na razie palą drewnem i cierpliwie czekająArleta Zalewska | Fakty TVN

Będziemy siedzieć pod kołdrą - mówi z uśmiechem pani Zofia, ale wcale nie jest jej do śmiechu. Ma 82 lata i nie chce mieć w domu zimno. Złożyła już wniosek o dodatek węglowy i czeka na rządową pomoc. Prezes prosi, żeby się nie niepokoić. Rząd zapewnia, że węgla wystarczy.

Drewna, które posiada pan Antoni z Łyczany, wystarczy na tydzień. Dodaje jednak, że do ogrzania domu zimą się nie nadaje, bo jest za miękkie i za surowe. - Węgla na razie nie ma i na składach nie ma węgla w ogóle. Z tamtego roku mi zostało chyba 400 kilo, no i tak przepalam, jak do tej pory. A co dalej będzie, nie wiem - przyznaje pan Antoni, mieszkaniec Łyczany.

Panu Rafałowi tydzień temu udało się po pięciu miesiącach prób i poszukiwań kupić trzy tony węgla. Teraz czeka na dostawę. - Trzeba sobie jakoś radzić. Na szczęście miałem trochę drzewa, teraz, w tych temperaturach, jadę na drzewie - mówi pan Rafał Uznański, mieszkaniec Woli Rakowej.

Pani Zofia z zakupem opału - ze względu na ceny węgla - czeka na dodatek. Syn wniosek już złożył. To między innymi do takich mieszkańców zaapelował w środę Jarosław Kaczyński. Prezes PiS-u prosi o cierpliwość i wstrzymanie się z zakupem całego zapasu węgla potrzebnego na jesień i zimę. Tyle że słuchają tego również ci, którzy od miesięcy próbują kupić jakąkolwiek ilość węgla.

- Jeżeli na przykład ktoś potrzebuje trzech ton, no jest ta dopłata do węgla, to niech kupi półtora, później będzie miał gwarancję, że kupi kolejne półtora tony. I w ten sposób na pewno, bo już teraz, dzisiaj, mogę to powiedzieć z całą pewnością, węgla do końca sezonu ogrzewczego wystarczy - przekonywał prezes PiS w Siedlcach.

Rząd uspokaja, węgla nie ma

To uspokajanie i przekonywanie, że rząd panuje nad sytuacją, to dziś główny przekaz powtarzany przez ministrów i polityków PiS-u. - PiS pada ofiarą własnej nieudolności i uspokajania, że będzie dobrze. Nic nie kontraktowali, a dzisiaj płacą za to cenę - komentuje Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy. - Tony płyną, tylko nikt ich nie widział. Składy cały czas są puste. Węgiel miał być po 900, a jest po 3900 - dodaje.

Według informacji Radia ZET do polskich portów do dziś nie dotarł węgiel zamówiony przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Decyzję o stworzeniu takiej rezerwy węgla - na użytek gospodarstw domowych - w maju wydał premier. Chodzi o 600 tysięcy ton węgla już przesortowanego. - Według informacji z ostatnich dni nastąpiło przesunięcie z wrześniowego frachtu na październikowy - informuje minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Trudna sytuacja na rynku węglowym, niestety, sprzyja oszustom. W Zawierciu jedna z rodzin kupiła trzy tony węgla. Po tym, jak spadł deszcz, okazało się, że w środku są też pomalowane kamienie. Sprawę bada prokuratura. Policja apeluje, by nie kupować węgla od niesprawdzonych pośredników.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS