MEN zmienia decyzję w sprawie nauczania indywidualnego. "Obietnica polityka to ćwierć sukcesu"

17.05.2017 | MEN zmienia decyzję w sprawie nauczania indywidualnego. "Obietnica polityka to ćwierć sukcesu"
17.05.2017 | MEN zmienia decyzję w sprawie nauczania indywidualnego. "Obietnica polityka to ćwierć sukcesu"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
17.05.2017 | MEN zmienia decyzję w sprawie nauczania indywidualnego. "Obietnica polityka to ćwierć sukcesu"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Niepełnosprawne dzieci to pełnoprawni uczniowie. Zamiast edukacji groziła im izolacja, ale szefowa MEN zmieniła zdanie. Posłuchała rodziców i nie zamknie szkoły przed niepełnosprawnymi uczniami.

Plecak, książki i w drogę. Dla Grzesia droga do szkoły to ulubiony punkt dnia. - Uwielbia chodzić do szkoły i jak miał świadomość, że do szkoły nie będzie mógł chodzić, to naprawdę był bardzo smutny - przyznaje matka chłopca, Małgorzata Gadomska. Grześ był smutny, a rodzice blisko dwudziestu tysięcy chorych i niepełnosprawnych dzieci w Polsce oburzeni, gdy okazało się, że Ministerstwo Edukacji Narodowej zmienia przepisy.

Rodzice, tak jak Agnieszka Kossakowska mama chorego na autyzm Franka, bali się o przyszłość dzieci. Zwłaszcza, że często, w przypadku trudniejszych przedmiotów, dzieci te korzystają z nauczania indywidualnego. Razem z rówieśnikami w klasie uczestniczą jednak w lekcjach łatwiejszych.

MEN chciało, by od nowego roku Grześ z zaburzeniami mowy i Franek z autyzmem uczyli się tylko w domu. Dla rodziców to zamknięcie ich dzieci przed światem. - Gdyby nie szkoła i nie to, że obcuje z rówieśnikami, miałabym dziecko zamknięte w sobie, smutne i nieszczęśliwe - mówi matka Grzesia.

Sukces po spotkaniu

Dlatego rodzice spotkali się z urzędnikami ministerstwa. Zadziałało. Grześ i Franek będą mogli dalej chodzić do szkoły, bo minister Zalewska zmieniła jednak zdanie. - Jeżeli będzie taka potrzeba, aby to była indywidualizacja polegająca na częściowej edukacji w domu, czy w szkole, taka będzie - zapewniała w poniedziałek szefowa MEN.

Rodzice do tak enigmatycznych zapewnień minister podchodzą jednak ostrożnie. - Obietnica polityka to nie połowa, ale ćwierć sukcesu - mówi Paweł Kubicki. Mimo wszystko jednak cieszą się, że o potrzebach swoich dzieci udało im się mówić tak głośno, że głos ten został usłyszany.

MEN chce uporządkować i rozbudować system indywidualizacji kształcenia. W planach jest ustawa o kształceniu specjalnym - do prac nad nią zaproszono rodziców. - Chodzi o to, żeby stworzyć taki elastyczny system, który będzie ujmował wszystkie dzieci, z różnymi dysfunkcjami - tłumaczy mama Franka Agnieszka Kossakowska. Bo najlepszym terapeutą dla ich dzieci jest kolega ze szkolnej ławki.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS