"Polacy powinni bardzo uważnie śledzić, co dzieje się wokół mediów na Węgrzech"

26.02.2021 | "Polacy powinni bardzo uważnie śledzić, co dzieje się wokół mediów na Węgrzech"
26.02.2021 | "Polacy powinni bardzo uważnie śledzić, co dzieje się wokół mediów na Węgrzech"
Anna Czerwińska | Fakty TVN
26.02.2021 | "Polacy powinni bardzo uważnie śledzić, co dzieje się wokół mediów na Węgrzech"Anna Czerwińska | Fakty TVN

O wolnych mediach i Polsce debatowali uczestnicy szczytu Media for Freedom. Prelegenci zwracali uwagę na istotną rolę niezależnych mediów i wyrażali uznanie dla dziennikarzy, którzy wolności bronią, jak mogą. List do uczestników wydarzenia skierowała również była amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright.

Trzecia edycja konferencji Media for Freedom poświęcona była roli wolnych mediów w Europie Środkowo-Wschodniej. Z powodu pandemii COVID-19 tegoroczne wydarzenie miało formę zdalną. Wśród tegorocznych prelegentów znalazła się między innymi wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova, która odniosła się do sytuacji wolnych mediów w Polsce.

Media przeciwko nowej opłacie - przeczytaj list otwarty

- Walczcie i robicie to, co należy. Czasami poprzez bardzo wymowne akcje, jak pokazywanie czarnych plansz, by ludzie uświadomili sobie, co wydarzyłoby się, gdyby media miały zamilknąć. Chylę przed państwem czoła - mówiła Jourova.

Do uczestników konferencji Media for Freedom napisała także była amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright.

"W zbyt wielu miejscach na świecie widzimy polityków promujących teorie spiskowe i fałszywie twierdzących, że prasa jest wrogiem ludu" - możemy przeczytać w liście Albright cytowanym przez Onet.pl. Była sekretarz stanu USA sprzeciwiła się także "wysiłkom polskiego rządu zmierzającym do osłabienia niezależnych mediów".

Na szczycie głos zabrał także Bix Aliu, który po wyjeździe ambasador Georgette Mosbacher kieruje teraz w Polsce amerykańską misją dyplomatyczną.

- Cenzura ma miejsce wtedy, gdy rząd nie zezwala na wolność wypowiedzi. Macie z tym doświadczenie w Europie Środkowo-Wschodniej i wiecie, że nigdy nie prowadziło to do niczego dobrego - zwrócił uwagę Aliu.

Do sprawy wolności mediów w Polsce Aliu odniósł się także w opublikowanym na Twitterze wpisie.

"Jesteśmy zaniepokojeni, gdy mówi się o aktach prawnych zmuszającym spółki medialne do sprzedaży udziałów w celu 'dekoncentracji' mediów" - napisał w piątek.

Bix Aliu o wolnych mediachTwitter

Walka o wolne media

W czasie konferencji Media for Freedom przypomniano między innymi słowa skierowane kiedyś do dziennikarzy przez byłego premiera Słowacji Roberta Fico: "Niektórzy z was to brudne antysłowackie prostytutki".

W trakcie szczytu przyznana została nagroda imienia Jana Kuciaka słowackiego dziennikarza, który został zamordowany, gdy badał powiązania władz z mafią. Wyróżnienie otrzymał węgierski portal Telex.

Z Budapesztu do Warszawy popłynęły też rady.

- Polacy powinni bardzo uważnie śledzić, co dzieje się wokół mediów na Węgrzech. Na pewno jest wymiana informacji w tej sprawie miedzy Viktorem Orbanem a Jarosławem Kaczyńskim. Węgry są tu 10 lat do przodu - powiedział Mihaly Hardy, szef redakcji informacyjnej węgierskiego Klubradio. - Węgierski rząd wydaje prawdopodobnie najwięcej PKB w Unii Europejskiej na propagandę. To jest sprzeniewierzenie pieniędzy podatników - dodał Zoltan Varga z grupy medialnej "Central Mediacsoport".

- Polska droga jest taką hybrydą. Po pierwsze jest o tyle unikalna, że w Polsce nie nastąpiła jeszcze oligarchizacja gospodarki - ocenia Jakub Bierzyński, socjolog, prezes Fundacji Instytut Społeczeństwa Otwartego. Jednocześnie ekspert rynku medialnego dodaje, że są jeszcze spółki Skarbu Państwa, które można zmobilizować, by kupowały prywatne media. - Zniewolenie mediów, zniszczenie ich niezależności, podporządkowanie interesom partii rządzące zazwyczaj ubiera się w takie piórka patriotyzmu, nacjonalizmu, odzyskiwania jakichś wartości od obcych - dodaje Bierzyński.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS