Przez pustynię do historii. Mateusz Waligóra chce przemierzyć Gobi

07.07.2018 | Przez pustynię do historii. Mateusz Waligóra chce przemierzyć Gobi
07.07.2018 | Przez pustynię do historii. Mateusz Waligóra chce przemierzyć Gobi
Robert Jałocha | Fakty TVN
07.07.2018 | Przez pustynię do historii. Mateusz Waligóra chce przemierzyć GobiRobert Jałocha | Fakty TVN

Przejść 1800 kilometrów po to, by przejść do historii. Mateusz Waligóra, podróżnik z Wrocławia, chce pokonać pustynię Gobi. Pieszo, samotnie i bez wsparcia z zewnątrz. Do trzymiesięcznej wyprawy przygotowuje się od trzech lat. Jeśli mu się uda, będzie pierwszy na świecie.

Na razie to tylko pustynia Błędowska, na pograniczu Śląska i Małopolski. To tu Mateusz Waligóra testuje wózek, z którym chce przejść do historii. W telewizji złożenie konstrukcji zajmuje kilka sekund. W rzeczywistości to 15 minut. Na pustyni nie trzeba będzie się jednak tak spieszyć. Chyba, że zacznie brakować wody.

- Przeciętny człowiek jest w stanie przeżyć bez żywności około trzech tygodni. Ten sam człowiek bez wody nie przeżyje dłużej niż trzy dni - stwierdza podróżnik.

Dlatego najważniejszymi punktami na mapach są studnie i rzeki. Najdłuższy odcinek, który dzieli dwa miejsca z wodą liczy 300 kilometrów, czyli 10 dni wędrówki. Niebezpiecznej wędrówki, bo podróżnik będzie musiał ograniczyć spożycie wody do absolutnego minimum. Na dodatek Mateusz Waligóra nie ma pewności, że trafi na kolejne źródło.

- Pomimo tego, że woda na pustyni Gobi była w ubiegłym roku i w latach ubiegłych, to nigdy nie można mieć pewności, że w tym roku też tam będzie - przypomina Mateusz.

Ryzyko jest bardzo duże

Mniej zmartwień dotyczy jedzenia. Może dlatego, że na starcie będzie go aż 60 kilogramów. Co ciekawe podróżnik celowo zadbał także o inne zapasy. Na wyprawę jedzie z lekką nadwagą.

- Jestem świadkiem jego przygotowań i widzę, że nie zostawia nic przypadkowi - ocenia Michał Zimny, przyjaciel Mateusza.

- Ryzyko, że się nie uda, jest bardzo duże, a mimo wszystko istnieje kilku zapaleńców na świecie, którzy się tego podejmują - opowiada Mateusz.

Mateusz Waligóra będzie miał ze sobą telefon satelitarny, by w razie potrzeby wezwać pomoc. Szanse powodzenia wyprawy ocenia na 20 procent. Z każdym dniem będą one rosły.

- Po tych pierwszych dwóch tygodniach zazwyczaj następuje okres adaptacji, zarówno tej fizycznej jak i psychicznej. Przez pustynię chodzi się głową, a nie nogami - tłumaczy Mateusz.

Tylko, że to właśnie na nogach trzeba będzie pokonać 1800 kilometrów. Jeśli się uda, wrocławianin będzie pierwszym człowiekiem na świecie, który samotnie, bez wsparcia, przejdzie pustynie Gobi.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS