Mieszkaniec Rypina przyszedł na spotkanie z Morawieckim, burmistrz wyrwał mu transparent

10.07.2022 | Mieszkaniec Rypina przyszedł na spotkanie z Morawieckim, burmistrz wyrwał mu transparent
10.07.2022 | Mieszkaniec Rypina przyszedł na spotkanie z Morawieckim, burmistrz wyrwał mu transparent
Arleta Zalewska | Fakty TVN
10.07.2022 | Mieszkaniec Rypina przyszedł na spotkanie z Morawieckim, burmistrz wyrwał mu transparentArleta Zalewska | Fakty TVN

W sobotę premier Mateusz Morawiecki spotkał się z mieszkańcami Rypina. Jednak nie wszyscy mogli w nim uczestniczyć. Służby zabezpieczające zgromadzenie miały wpuszczać tylko tych, których znają z widzenia i są mieszkańcami Rypina. W trakcie spotkania burmistrz miasta z rąk jednego z uczestników wyrwał transparent z karykaturą premiera i napisem "Pinokio - notoryczny kłamca".

Mateusz Morawiecki, wjeżdżając na spotkanie do Rypina, prawdopodobnie słyszał, co krzyczała do niego dwójka protestujących mieszkańców. Spotkać się nie udało, bo premier się nie zatrzymał. W tym czasie na spotkanie próbował wejść pan Wiesław - mieszkaniec Rypina. Ostatecznie, po pokazaniu dowodu oraz kontroli, panu Wiesławowi udało się wejść.

Na tym problemy pana Wiesława się nie skończyły. Jego transparent z karykaturą premiera i napisem "Pinokio - notoryczny kłamca" za kłopotliwy uznał burmistrz Rypina Paweł Grzybowski i wyrwał go mieszkańcowi.

W kontekście zachowania burmistrza ważne jest, że na oficjalnym profilu miasta w mediach społecznościowych można przeczytać zaproszenie na spotkanie z premierem i wspólne grillowanie z wyraźnym dopiskiem "serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców".

- Domyślam się, że każde takie spotkanie ma konkretnych swoich organizatorów. To są organizatorzy polityczni. (...) Ja nie mam nic przeciwko temu, żeby na przykład na spotkanie z mną - i to się prawie zawsze zdarza - przychodzili ludzie, którzy się ze mną nie zgadzają - podkreśla Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego z PiS.

Pytanie o drożyznę

Mateusz Morawiecki zdecydowaną część wystąpienia w Rypinie poświęcił byłemu premierowi Donaldowi Tuskowi.

- Tusk znaczy bieda, nie ma powrotu Tuska. Nie chcemy powrotu biedy - mówił premier.

Tyle, że gdy jeden z mieszkańców zapytał o kryzys i biedę, to nazwisko Tusk nie padło, a pytanie było skierowane do stojącego tam premiera. "Dlaczego na kryzysie cierpimy my, mieszkańcy prości, a nie spółki Skarbu Państwa? Oni mają dużo pieniędzy, zysków, a my zwykli mieszkańcy żyjemy w biedzie" - brzmiało pytanie.

W odpowiedzi premier po raz kolejny powtórzył, że albo spółki podzielą się zyskami, albo rząd wprowadzi specjalny podatek. Na razie jednak konkretnych rozwiązań brak, choć to spółki nadzorowane przez rząd.

- Najbliższe miesiące właśnie przyniosą rozstrzygnięcie. Nie będzie tak, że te spółki będą miały bardzo wysokie zyski, a my nic z tym zyskami nie zrobimy - mówił Morawiecki.

Na spotkaniach z premierem istotne jest też bezpieczeństwo, stąd kontrola nie jest niczym niewłaściwym. Problem zaczyna się, gdy przy weryfikacji głównym kryterium jest to, co kto ma na transparencie.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS