Masowa wymiana dowódców w wojsku. "Skandal", "służymy krajowi, nie partii politycznej"

23.02.2017 | Masowa wymiana dowódców w wojsku. "Skandal", "służymy krajowi, nie partii politycznej"
23.02.2017 | Masowa wymiana dowódców w wojsku. "Skandal", "służymy krajowi, nie partii politycznej"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
23.02.2017 | Masowa wymiana dowódców w wojsku. "Skandal", "służymy krajowi, nie partii politycznej"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej przyznaje - czyści Sztab Generalny. "Zastąpiono oficerów dobranych przez Platformę Obywatelską oficerami o dużym doświadczeniu" - czytamy w oświadczeniu MON. - Do dziś myślałem, że jestem generałem Rzeczpospolitej - pisze odchodzący generał Mirosław Różański z trzema gwiazdami. Każdą z nich wręczał mu inny prezydent.

- Tamci byli be, bo byli z Platformy, a ci są cacy, bo są z PiS - tłumaczy były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak wymianę kadr. - To jest skandal! - dodaje. Generał Skrzypczak obrazowo i dosadnie ocenia działania ministra obrony i uzasadnienia tych działań, przypominając ,że wojskowi "nigdy nie byli związani z jakąkolwiek opcją polityczną".

Dowodem na to jest właśnie generał Skrzypczak. Trudno mu zarzucić partyjność. Warto przypomnieć, że generał był ceniony i awansowany - m.in. przez Lecha Kaczyńskiego i przez kolejną władzę. Zna wojsko na wylot, co uprawnia go do oceniania - np. decyzji ministra obrony.

Decyzje ministra

- 90 proc. ludzi zostało zmienionych na stanowiskach dowódczych w polskim sztabie - chwalił minister MON Antonii Macierewicz. Istotny jest argument, którym minister poparł tę masową wymianę dowódców w oficjalnym ministerialnym komunikacie.

"Zastąpiono oficerów dobranych przez Platformę Obywatelską oficerami o dużym doświadczeniu", wyjaśnia wymianę niemal całej kadry na najwyższych stanowiskach w armii MON. Chwilę po publikacji tego komunikatu skomentował go generał Mirosław Różański, do niedawana dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

- Do dziś myślałem, że jestem generałem Rzeczpospolitej - stwierdził Różański.

Armia służy ojczyźnie, nie partii politycznej

- W konstytucji jest wyraźnie napisane, że armia służy ojczyźnie - przypomina były dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON kmdr Janusz Walczak. Zawarte w konstytucji słowa potwierdzają słowa przysięgi lojalności krajowi, jaką każdy żołnierz składa.

- Pierwsze słowa, które padają w przysiędze: ja, żołnierz Rzeczpospolitej, przysięgam służyć ojczyźnie - mówi kpt. Robert Pawłowski, były żołnierz Formozy. - Służymy krajowi, a nie partii politycznej - podkreśla.

Wśród generałów, z których służby zrezygnowało w ostatnim czasie ministerstwo są ci najbardziej doświadczeni. Większość z nich - nie tylko kluczowe nazwiska - awansowało przez kolejne rządy, dzięki kolejnym ministrom i prezydentom. Kolejne stopnie kariery zdobywali między innymi dzięki potężnemu doświadczeniu, zdobytemu w strukturach NATO czy na misjach zagranicznych. Żaden z ministrów nie sugerował, zwłaszcza publicznie, że są nominantami konkretnej partii. Do teraz.

"Skandal"

- Ten komunikat jest skandalem, po którym Macierewicz traci moralne prawo do kierowania wojskiem - grzmi Tomasz Siemoniak (PO), były szef MON. Takich zarzutów nie rozumieją przedstawiciele z PiS. Wojciech Skurkiewicz tłumaczył, że "wojsko jest jedno - Rzeczpospolitej. I nie ma że jest pisowskie czy platformerskie". Ten polityk PiS uczestniczył w utajnionym spotkaniu posłów z ministrem obrony, które odbyło się w środę. Dotyczyło m.in. skali dymisji, odejść i kadrowej karuzeli.

Tuż po tym spotkaniu, MON zupełnie jawnie przyznało, że wymieniono 90 proc. dowódców w sztabie generalnym i niewiele mniej w Dowództwie Generalnym. Mowa nie o dowódcach jednostek, a o najważniejszych dowódców całej armii, na których doświadczeniu opiera się zgranie dowódców. Stabilność ich stanowisk jest jednym z kluczowych filarów, świadczących o sile - lub słabości - armii.

"Czystka w wojsku na skalę światową"

- Jeżeli wymienia się sztab na poziomie 90 proc., to oznacza, że ten sztab nie jest zdolny do kierowania obroną państwa polskiego - komentuje tę decyzję gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych. - To jest czystka w wojsku na skalę światową, jeśli idzie o strategiczne kadry - dodaje ostro gen. Stanisław Koziej, były szef biura bezpieczeństwa narodowego. Opozycja zażądała dziś debaty z ministrem. Nie w sensie ogólnym i nie na utajnionym, a na otwartym posiedzeniu Sejmu.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Światowym Dniu Wody naukowcy alarmują, że w wielu krajach jej brakuje. W Polsce widać to choćby nad Biebrzą czy Narwią. Od trzech dekad mamy suszę. Nawalne deszcze wywołują powodzie, ale sytuacji hydrologicznej nie zmieniają. 

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Źródło:
Fakty TVN

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS