Marszałek Grodzki wygrał w sądzie. "Cegła po cegle będziemy rozkładać ten mur oszczerstw"

27.03.2021 | Marszałek Grodzki wygrał w sądzie. "Cegła po cegle będziemy rozkładać ten mur oszczerstw"
27.03.2021 | Marszałek Grodzki wygrał w sądzie. "Cegła po cegle będziemy rozkładać ten mur oszczerstw"
Paweł Płuska | Fakty TVN
27.03.2021 | Marszałek Grodzki wygrał w sądzie. "Cegła po cegle będziemy rozkładać ten mur oszczerstw"Paweł Płuska | Fakty TVN

Od jednego wpisu rozpoczął się zmasowany atak na Tomasza Grodzkiego - anonimowe oskarżenia o łapówki, akcja agentów CBA i poszukiwania chętnych, by oskarżyć senatora. Profesor Grodzki i tak został wybrany na marszałka Senatu, sprawy się toczą, a sąd uznał właśnie ten pierwszy wpis za zniesławienie i nakazał przeprosić marszałka.

Marszałek Tomasz Grodzki może mieć powody do satysfakcji. Wygrał proces w sprawie o zniesławienie

- Sąd Regionowy w Szczecinie uznał, że doszło do zniesławienia pana marszałka i zobowiązał panią Agnieszkę Popielę do przeproszenia - poinformował Jacek Dubois, pełnomocnik marszałka Tomasza Grodzkiego.

Wyrok jest nieprawomocny. Pełnomocnik profesor Popieli odmówił wypowiedzi, a to właśnie jej internetowy wpis był początkiem - jak mówi marszałek - ataku ze strony partii rządzącej.

Półtora roku temu, gdy pojawiły się informacje, że Tomasz Grodzki może zostać marszałkiem Senatu, profesor Popiela w mediach społecznościowych nie kryła rozczarowania i napisała, że gdy umierała jej matka, trzeba było dać pięćset dolarów za operację.

"Masakra. Pan profesor Grodzki kandydatem na Marszałka Senatu. Jak moja Mama umierała, to trzeba było dać 500 dolarów za operację. Podobno na czasopisma medyczne. Faktury ani rachunku nie dostałam. Nigdy tego nie zapomnę" - napisała. Wpis został usunięty.

W kolejnym swoim wpisie Popiela przekonywała, iż "nigdy nie powiedziała, że wpłata była warunkiem operacji", a pieniądze "wpłaciła, bo czuła presję psychiczną".

Drugi wpis Agnieszki Popielitwitter.com/@p_popiela

Na pierwszy wpis profesor Grodzki odpowiedział nie tylko pozwem.

- Nigdy od nikogo nie żądałem żadnych pieniędzy za operację ani inne czynności medyczne, ani ich nie przyjmowałem - przekonywał 7 stycznia 2020 roku marszałek Tomasz Grodzki.

Wpis profesor Popieli szybko podchwycili tak zwani prawicowi publicyści, którym Tomasz Grodzki również wytoczył procesy o zniesławienie.

- Teraz po prostu cegła po cegle będziemy rozkładać ten mur oszczerstw, który został zrobiony tylko z pobudek politycznych, bo wszyscy chyba sobie zdajemy sprawę, że ten atak na pana marszałka był atakiem o charakterze politycznym a nie merytorycznym - zapewnia Jacek Dubois.

Skala działania służb

W Senacie większość ma opozycja, a jej symbolem stał się marszałek Grodzki.

Jego życie zawodowe - czas gdy pracował w szczecińskim szpitalu - zaczęły prześwietlać służby. CBA apelowało o zgłaszanie się osób, które "dały się uwikłać w korupcyjny proceder i wręczyły korzyść majątkową".

Prowadząca postępowanie prokuratura zażądała od szpitala dokumentacji pacjentów profesora Grodzkiego od 1992 roku. Imponująca była też skala działania służb. - 100 funkcjonariuszy, przeszukano 23 lokalizacje - wyliczał 23 września 2020 roku Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

W poniedziałek prokuratura zwróciła się do Senatu z wnioskiem o uchylenie immunitetu marszałka, chce mu postawić zarzuty.

- Jak wykazało postępowanie przygotowawcze, od pacjentów lub członków ich rodzin przyjął korzyści majątkowe w postaci pieniądza w kwotach od 1500 do 7000 złotych - poinformowała w poniedziałek Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.

Marszałek Grodzki oskarżenia uznał za próbę odzyskania prze PiS władzy w Senacie. Nie zrzeknie się immunitetu, do czego namawia go Zbigniew Ziobro. - Jeśli (marszałek Grodzki - przyp. red.) jest przekonany, że te zarzut są niezasadne, to będzie miał świetną okazję, aby przed niezawisłym sądem, w świetle jupiterów, w świetle kamer, udowodnić to - stwierdził minister sprawiedliwości.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN