3,5-letnia Madzia oblana wrzątkiem. Dziecko cierpiało, a przedszkolanki zastanawiały się, czy wezwać pogotowie

16.10.2018 | 3,5-letnia Madzia oblana wrzątkiem. Dziecko cierpiało, a przedszkolanki zastanawiały się, czy wezwać pogotowie
16.10.2018 | 3,5-letnia Madzia oblana wrzątkiem. Dziecko cierpiało, a przedszkolanki zastanawiały się, czy wezwać pogotowie
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
16.10.2018 | 3,5-letnia Madzia oblana wrzątkiem. Dziecko cierpiało, a przedszkolanki zastanawiały się, czy wezwać pogotowieKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Magda miała 3,5 roku, kiedy doznała wypadku. Przeszła dwa przeszczepy skóry pobranej z jej uda. Miesiąc spędziła w szpitalu. Codziennie jest rehabilitowana. Ma poparzoną część twarzy, ramię, szyję, część pleców i klatki piersiowej. Większość to były oparzenia trzeciego stopnia. Lekarze stwierdzili 70 procent całkowitego uszczerbku na zdrowiu.

- Magda spojrzała w lustro, rozpłakała się i powiedziała: "mamusiu, zobacz, co oni mi zrobili" - opowiada pani Małgorzata Lipska, mama poparzonej Magdy. Dwa przeszczepy skóry, długie tygodnie w szpitalu na morfinie, niekończące się zabiegi i ogromny ból.

- Żona tylko płakała, a dziecko tylko krzyczało - wspomina pan Bartosz Lipski, tata Magdy.

Dla trzyipółletniej wówczas Magdy wszystko zaczęło się od leżakowania. W lutym 2017 roku jej rodziców wezwano do przedszkola. - Pani dyrektor dzwoniła do żony i mówi: "ja się zastanawiam, czy wezwać pogotowie" - relacjonuje tata Magdy.

Pogotowie, wezwane dopiero na wyraźną prośbę matki, przyjechało po godzinie od poparzenia.

Nie bajki, lecz pierwsza pomoc

- Magda siedziała na kolanach pani nauczycielki, która ją oblała wrzątkiem. Miała puszczone bajki, to miało odwrócić jej uwagę. Tego widoku nie zapomnę. Magda krzyczała. Magda wyła. Magda płakała - mówi pani Małgorzata.

Zamiast bajki powinna dostać pierwszą pomoc. Magdę mogły uratować dwie proste czynności. - Należało to dziecko wziąć do miejsca, gdzie mają bieżącą zimną wodę i tak płukać około dwudziestu minut. Ubranko dalej dziecko parzy, więc trzeba je albo zdjąć, albo nasączyć zimną wodą - tłumaczy profesor Juliusz Jakubaszko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.

Zamiast tego przedszkolanka pochlapała wodą buzię i nie zdjęła ubranek. - Poprosiłam o nożyczki i rozcięłam. To był moment, kiedy zobaczyliśmy wszystkie obrażenia - opowiada pani Małgorzata.

"Walka non stop i ucieczka od kalectwa"

Magda nigdy nie będzie w pełni sprawna. W rękach i szyi ma przykurcze. Nie wszystkie rany dobrze się goją, a na głowie dziewczynki nie chcą rosnąć włosy. Kolejne operacje ma zaplanowane na kilka lat do przodu. Cofnęła się w rozwoju, a na słońce może wyjść tylko w specjalnym ubraniu.

- Parę razy w tygodniu to dziecko budzi się z krzykiem - mówi mama Magdy. Tata dodaje: - To jest walka non stop i ucieczka od kalectwa.

Rodzice szacują, że wieloletnie leczenie Magdy pochłonie ponad milion złotych. Gmina Wrocław, do której należy przedszkole, zaproponowała sto tysięcy. W oświadczeniu możemy przeczytać, że żądana przez rodziców dziecka kwota zadośćuczynienia znacznie przekracza kwoty zasądzane przez sądy w podobnych sprawach.

- Jak wiele zrobiono, żeby ratować własną skórę, a jak mało zrobiono, żeby ratować skórę naszego dziecka - komentuje tata Magdy.

Przedszkolanka dostała upomnienie. Na prośbę rodziców kuratorium wysłało do przedszkoli informację o tym, że tam, gdzie są dzieci, nie może być wrzątku.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Eksperci alarmują, że w ciągu ostatnich 50 lat średnia liczebność monitorowanych populacji dzikich gatunków zmniejszyła się o 73 procent. Dlatego według nich dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bardzo zasmucił mnie pan premier. To, co powiedział o zawieszeniu prawa do azylu, było zdumiewające - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 dr Hanna Machińska, prawniczka, była zastępczyni RPO. Zaapelowała do premiera Donalda Tuska, by przeprowadził szerokie konsultacje z aktywistami i organizacjami pozarządowymi. - My mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie - dodała. - Mówiąc te słowa, Tusk był doskonale świadom, że słucha go dzisiaj nie tylko Polska - stwierdził europoseł Janusz Lewandowski. Według niego wypowiedź szefa rządu była skierowana "przede wszystkim do Łukaszenki".

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

Źródło:
TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS