Małe partie będą miały mniej mandatów. PiS zmienia ordynację wyborczą do PE

03.07.2018 | Małe partie będą miały mniej mandatów. PiS zmienia ordynację wyborczą do PE
03.07.2018 | Małe partie będą miały mniej mandatów. PiS zmienia ordynację wyborczą do PE
Arleta Zalewska | Fakty TVN
03.07.2018 | Małe partie będą miały mniej mandatów. PiS zmienia ordynację wyborczą do PEArleta Zalewska | Fakty TVN

Małe będą bez szans, bo duże wezmą wszystko - partie polityczne będą dzielić mandaty w wyborach europejskich po nowemu, jeśli PiS przeprowadzi przez Sejm zmiany w ordynacji wyborczej. Determinacja w partii władzy jest ogromna. Opozycja może odpowiedzieć wspólną listą.

- Chcą zakneblować wszystko, co jest poniżej ich progu, czyli podwyższają de facto próg wyborczy - uważa Krzysztof Gawkowski, wiceszef SLD. Jest przedstawicielem partii, którą rewolucja PiS-u w ordynacji wyborczej dotknie na pewno.

Na przykładzie Sojuszu Lewicy Demokratycznej doskonale widać efekty proponowanych zmian. Przy tej samej liczbie uzyskanych głosów co w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku (9,44 procent) i przy niezmienionym oficjalnie 5-procentowym progu wyborczym według proponowanej przez PiS ordynacji wyborczej SLD miałoby o dwóch europosłów mniej (trzech zamiast pięciu).

- Dla wszystkich formacji oprócz Platformy Obywatelskiej i PiS-u to bardzo trudna sytuacja i ona jest robiona z premedytacją - ocenia Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL.

"Każdy orze, jak może"

Nowe zasady wyborów do Parlamentu Europejskiego, nad którymi pracę we wtorek rozpoczął Sejm, dla małych, średnich i nowych partii oznaczają już na starcie minimalne szanse na mandat.

- To służy i Kaczyńskiemu, i Schetynie, żeby wyciąć konkurencję - uważa Robert Biedroń, prezydent Słupska. - Taka ordynacja de facto podcina skrzydła wszystkim tym, którzy chcieliby wybudować coś na prawo od PiS-u - twierdzi Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów.

- Nie jest to żadnym zaskoczeniem. Po prostu każdy orze, jak może, i każdy swój interes ma na uwadze - konstatuje Tadeusz Cymański, poseł PiS. A jaki PiS ma interes w zmianach? - Nie wiem jaki, ja nie byłem architektem tych zmian - mówi.

Nowe zasady

Autorzy projektu ustawy debatę o nowej ordynacji rozpoczęli pod hasłem "PiS upraszcza przepisy". - Sposób wyłaniania reprezentantów w okręgach będzie jasny i precyzyjny - przekonuje Artur Zasada, poseł PiS.

Do tego rozwiązanie przypisujące każdemu okręgowi co najmniej trzy mandaty ma sprawić, by cały kraj, czyli każdy z 13 okręgów, był sprawiedliwiej reprezentowany.

- Czy wyborca w okręgu małym, wyborca, który mieszka na Lubelszczyźnie, na Podkarpaciu, w Bydgoszczy, jest gorszym wyborcą, jego głos jest mniej ważny od tego wyborcy, który mieszka na Śląsku? - pyta retorycznie poseł Zasada.

- Wy nie reformujecie ordynacji, wy włamujecie się do ordynacji, bierzecie, co swoje, i w nogi na Nowogrodzką - ocenia poseł PO Mariusz Witczak.

Lepsza reprezentacja?

Eksperci wykonali symulację na wynikach wyborów sprzed 4 lat. Wtedy próg wyborczy przekroczyło aż 5 ugrupowań. Po zmianie więcej mandatów zyskałyby dwie największe partie (PiS i PO) kosztem mniejszych ugrupowań i ich wyborców. Więcej mandatów trafiłoby do mniejszych okręgów.

- Będzie jasny i czytelny podział tego, ile mandatów jest w danym województwie, i to przyczyni się do podniesienia frekwencji - argumentuje poseł PiS Łukasz Schreiber.

- Zależy im, żeby dostać parę mandatów więcej, żeby wysłać zasłużonych kolegów i koleżanki partyjne - ocenia poseł Kukiz'15 Robert Tyszka.

Jeśli politycy PiS-u zapowiadane zmiany w ordynacji wprowadzą, to przed przyszłorocznymi wyborami liderzy opozycji będą musieli usiąść do jednego stołu i zdecydować: razem czy osobno.

- Opłaca się łączyć, żeby być większym, tylko że to jest często łączenie na siłę - mówi Sławomir Nitras, poseł PO. - Kaczyński i Schetyna przyłożą rękę do tego, żeby powstała trzecia siła polityczna, która odbierze im w końcu władzę - prognozuje Robert Biedroń.

PiS zmiany w ordynacji wyborczej chce uchwalić do końca lipca.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS