Małe partie będą miały mniej mandatów. PiS zmienia ordynację wyborczą do PE

03.07.2018 | Małe partie będą miały mniej mandatów. PiS zmienia ordynację wyborczą do PE
03.07.2018 | Małe partie będą miały mniej mandatów. PiS zmienia ordynację wyborczą do PE
Arleta Zalewska | Fakty TVN
03.07.2018 | Małe partie będą miały mniej mandatów. PiS zmienia ordynację wyborczą do PEArleta Zalewska | Fakty TVN

Małe będą bez szans, bo duże wezmą wszystko - partie polityczne będą dzielić mandaty w wyborach europejskich po nowemu, jeśli PiS przeprowadzi przez Sejm zmiany w ordynacji wyborczej. Determinacja w partii władzy jest ogromna. Opozycja może odpowiedzieć wspólną listą.

- Chcą zakneblować wszystko, co jest poniżej ich progu, czyli podwyższają de facto próg wyborczy - uważa Krzysztof Gawkowski, wiceszef SLD. Jest przedstawicielem partii, którą rewolucja PiS-u w ordynacji wyborczej dotknie na pewno.

Na przykładzie Sojuszu Lewicy Demokratycznej doskonale widać efekty proponowanych zmian. Przy tej samej liczbie uzyskanych głosów co w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku (9,44 procent) i przy niezmienionym oficjalnie 5-procentowym progu wyborczym według proponowanej przez PiS ordynacji wyborczej SLD miałoby o dwóch europosłów mniej (trzech zamiast pięciu).

- Dla wszystkich formacji oprócz Platformy Obywatelskiej i PiS-u to bardzo trudna sytuacja i ona jest robiona z premedytacją - ocenia Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL.

"Każdy orze, jak może"

Nowe zasady wyborów do Parlamentu Europejskiego, nad którymi pracę we wtorek rozpoczął Sejm, dla małych, średnich i nowych partii oznaczają już na starcie minimalne szanse na mandat.

- To służy i Kaczyńskiemu, i Schetynie, żeby wyciąć konkurencję - uważa Robert Biedroń, prezydent Słupska. - Taka ordynacja de facto podcina skrzydła wszystkim tym, którzy chcieliby wybudować coś na prawo od PiS-u - twierdzi Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów.

- Nie jest to żadnym zaskoczeniem. Po prostu każdy orze, jak może, i każdy swój interes ma na uwadze - konstatuje Tadeusz Cymański, poseł PiS. A jaki PiS ma interes w zmianach? - Nie wiem jaki, ja nie byłem architektem tych zmian - mówi.

Nowe zasady

Autorzy projektu ustawy debatę o nowej ordynacji rozpoczęli pod hasłem "PiS upraszcza przepisy". - Sposób wyłaniania reprezentantów w okręgach będzie jasny i precyzyjny - przekonuje Artur Zasada, poseł PiS.

Do tego rozwiązanie przypisujące każdemu okręgowi co najmniej trzy mandaty ma sprawić, by cały kraj, czyli każdy z 13 okręgów, był sprawiedliwiej reprezentowany.

- Czy wyborca w okręgu małym, wyborca, który mieszka na Lubelszczyźnie, na Podkarpaciu, w Bydgoszczy, jest gorszym wyborcą, jego głos jest mniej ważny od tego wyborcy, który mieszka na Śląsku? - pyta retorycznie poseł Zasada.

- Wy nie reformujecie ordynacji, wy włamujecie się do ordynacji, bierzecie, co swoje, i w nogi na Nowogrodzką - ocenia poseł PO Mariusz Witczak.

Lepsza reprezentacja?

Eksperci wykonali symulację na wynikach wyborów sprzed 4 lat. Wtedy próg wyborczy przekroczyło aż 5 ugrupowań. Po zmianie więcej mandatów zyskałyby dwie największe partie (PiS i PO) kosztem mniejszych ugrupowań i ich wyborców. Więcej mandatów trafiłoby do mniejszych okręgów.

- Będzie jasny i czytelny podział tego, ile mandatów jest w danym województwie, i to przyczyni się do podniesienia frekwencji - argumentuje poseł PiS Łukasz Schreiber.

- Zależy im, żeby dostać parę mandatów więcej, żeby wysłać zasłużonych kolegów i koleżanki partyjne - ocenia poseł Kukiz'15 Robert Tyszka.

Jeśli politycy PiS-u zapowiadane zmiany w ordynacji wprowadzą, to przed przyszłorocznymi wyborami liderzy opozycji będą musieli usiąść do jednego stołu i zdecydować: razem czy osobno.

- Opłaca się łączyć, żeby być większym, tylko że to jest często łączenie na siłę - mówi Sławomir Nitras, poseł PO. - Kaczyński i Schetyna przyłożą rękę do tego, żeby powstała trzecia siła polityczna, która odbierze im w końcu władzę - prognozuje Robert Biedroń.

PiS zmiany w ordynacji wyborczej chce uchwalić do końca lipca.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS