Mają działać szybko i skutecznie. Powstanie nowa specsłużba w policji

07.09.2018 | Mają działać szybko i skutecznie. Powstaje nowa specsłużba w policji
07.09.2018 | Mają działać szybko i skutecznie. Powstaje nowa specsłużba w policji
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
07.09.2018 | Mają działać szybko i skutecznie. Powstaje nowa specsłużba w policjiDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Jeden dowódca, jeden system szkolenia i jeden cel - walka z zagrożeniem terrorystycznym. Wszystkie policyjne jednostki antyterrorystyczne w kraju będą podlegały Biuru Operacji Antyterrorystycznych. Do tej pory każda komenda wojewódzka miała swoją jednostkę i wizję jej pracy.

Główny cel antyterrorystów, czyli elitarnych oddziałów polskiej policji to zaskoczyć przeciwnika i wyjść z akcji bez start. Już wkrótce ich formacje czekają poważne zmiany.

- Powstanie w ramach policji nowa służba kontrterrorystyczna, a więc służba, która w wymiarze dzisiejszych czasów nie mogła być przypisana czy do służby kryminalnej, czy śledczej, czy prewencyjnej - mówi mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Obecnie w Polsce działa siedemnaście samodzielnych pododdziałów antyterrostycznych. Szesnaście z nich podlega komendantom wojewódzkim policji, siedemnasty - w stolicy - komendantowi stołecznemu. Dodatkowo w Komendzie Głównej działa Biuro Operacji Antyterrostycznych. Resort spraw wewnętrznych postanowił skończyć z tym rozbiciem.

Jedna formacja, jedno zadanie

Powstanie jedna formacja. Z jednym dowódcą i jednym głównym zadaniem.- Dla kierującego całymi zespołami w kraju, a takim będzie dowódca Biura Operacji Antyterrorystycznej, zwalczanie terroryzmu będzie miało priorytet - podkreśla mł. insp. Mariusz Ciarka.

Byli członkowie tej formacji o takie rozwiązanie walczyli od lat, bo często w województwach ich oddziały były kierowane do zadań, do których nie byli przeznaczeni. Zabezpieczali mecze, konwoje, często na ich specjalistyczne szkolenie brakowało pieniędzy.

- Ci funkcjonariusze są specjalne szkoleni do określonych działań: do uwalniania zakładników, do sytuacji szczególnie niebezpiecznych, gdzie wymagane jest użycie specjalistycznego sprzętu - tłumaczy Marek Przewoźnik, były antyterrorysta i były szef szkolenia Biura Operacji Antyterrorystycznych.

Poprawa funkcjonowania

- Przede wszystkim ulegnie poprawie koordynacja - zarówno planowania, jak i przygotowania działań tej służby. Pozwoli również funkcjonariuszom skupić się na działaniach związanych z zapobieganiem i przeciwdziałaniem zagrożeniom terrorystycznym - ocenia plany Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Ta specjalna jednostka - co podkreślają funkcjonariusze - ma działać szybko i skutecznie. Antyterroryści będą mogli ominąć niektóre procedury bezpieczeństwa.

Na przykład - jeśli będzie to konieczne - będą mogli opuścić śmigłowiec w trakcie desantu, nie wykorzystując całego sprzętu wspinaczkowego. Liczy się tempo. - Jest to niezwykle korzystne, ponieważ nie ogranicza policjantów w ich działaniu. Pamiętajmy, że to są policjanci sil specjalnych, czyli działają w sposób niekonwencjonalny - tłumaczy prof. Kuba Jałoszyński, były szef policyjnych antyterrorystów.

W polskiej policji służy około tysiąca antyterrorystów.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS