Premier Morawiecki poleciał na spotkanie do Madrytu. "To jest opowiadanie się przeciwko sankcjom wobec Rosji"

28.01.2022 | Premier Morawiecki poleciał na spotkanie do Madrytu. "To jest opowiadanie się przeciwko sankcjom wobec Rosji"
28.01.2022 | Premier Morawiecki poleciał na spotkanie do Madrytu. "To jest opowiadanie się przeciwko sankcjom wobec Rosji"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
28.01.2022 | Premier Morawiecki poleciał na spotkanie do Madrytu. "To jest opowiadanie się przeciwko sankcjom wobec Rosji"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Premier Mateusz Morawiecki nie posłuchał apelu lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska i poleciał do Madrytu na spotkanie liderów radykalnych prawicowych partii. Spotka się między innymi z Marine Le Pen i Viktorem Orbanem. Część z polityków, którzy będą uczestniczyć w madryckim spotkaniu, ma jawnie proputinowskie poglądy.

W piątek podczas rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z dziennikarzami poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka rzucił w jego stronę słowa o wstydzie. Padły one w momencie, kiedy szef rządu próbował oskarżać lidera Platformy Donalda Tuska o prorosyjską politykę. Premier chciał w ten sposób wyprzedzić pytania o swój udział w spotkaniu w Madrycie z politykami partii jawnie antyunijnych i prorosyjskich.

Lider Platformy Obywatelskiej w czwartek zaapelował do szefa rządu, by nie uczestniczył w spotkaniu w hiszpańskiej stolicy. - Jeśli premier Morawiecki i prezes Kaczyński będą całemu światu pokazywać, że ich wolą jest zbliżyć Polskę do antyukraińskich sił europejskich, to to będzie miało dramatyczne skutki dla Polski - mówił Donald Tusk.

- Wzywam pana Donalda, żeby zrezygnował natychmiast z przewodniczenia Europejskiej Partii Ludowej. Ta błędna polityka Europejskiej Partii Ludowej spowodowała, że mamy dzisiaj taką sytuację iż Putin ma elementy szantażu w swoim ręku - odpowiedział premier Morawiecki na apel Tuska.

- Dzisiaj - w przededniu być może największego konfliktu ostatnich lat przy naszej granicy - zajmuje się Donaldem Tuskiem, a nie bezpieczeństwem Polski - zwraca uwagę poseł Budka.

Premier Mateusz Morawiecki wraz z politykami PiS-u do Madrytu jednak poleciał. W sobotę weźmie udział w spotkaniu pod hasłem: "Obronić Europę".

Spotkanie w Madrycie. Kto jeszcze bierze udział?

W spotkaniu w Madrycie biorą udział między innymi liderka francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, premier Węgier Viktor Orban, a gospodarzem jest przewodniczący hiszpańskiego Vox Santiago Abascal. Wszyscy to skrajnie prawicowi politycy. Orban jawnie współpracuje z Putinem, a Le Pen o Ukrainie mówiła, że należy "do sfery wpływów Rosji". To jednak politykom PiS-u nie przeszkadza.

- Jeżeli szukać porputinowskich koalicji to chyba tam, gdzie są takie koalicje, które budują razem z Rosją gazociąg Nord Stream 2, a jeśli mnie pamięć nie myli, to są przyjaciele i podwładni Donalda Tuska z Europejskiej Partii Ludowej - mówi Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości. - Premier pakuje walizki do Marine Le Pen, która proponuje nam strefy wpływów rosyjskich, atakuje najistotniejszą siłę polityczną w Europie. To jest nie do pomyślenia, to jest naprawdę szatańska przewrotność - ocenia Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej, były wiceminister spraw zagranicznych.

Spotkanie w Madrycie nie jest incydentem, jest kolejnym - po szczycie w Warszawie - realizującym plan Jarosława Kaczyńskiego na budowanie nowej politycznej grupy w ramach Unii.

- To jest opowiadanie się przeciwko sankcjom wobec Rosji, łagodniejsze wypowiadanie się o aneksji Krymu i generalnie uznawanie, że konflikt z Ukrainą to jest jakiś lokalny konflikt, w który Europa nie powinna się angażować - ocenia Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador Polski w Moskwie, dyrektorka Instytutu Strategie 2050.

Morawiecki i Orban to jedyni szefowie państw na spotkaniu w Madrycie.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS