"Skoro w parlamencie można karmić piersią, to znaczy, że wszędzie można karmić piersią"

Źródło:
Fakty TVN

Bardzo wielu z nas po urodzeniu było karmionych piersią - skąd zatem bierze się przekonanie, że matki powinny się z tym ukrywać, najlepiej tylko w domu, bo poza nim nie wypada? Jeśli kobieta ma nie być więźniem domu, jeśli ma prawo pójść na spacer, do kawiarni, czy do pracy, a dziecko ma prawo zaspokoić głód, to nie mnóżmy trudności.

Włoska parlamentarzystka pojawiła się na sali posiedzeń z niemowlęciem, które karmiła piersią. - To jest ważny dzień. W kraj idzie jasne przesłanie, że skoro w parlamencie można karmić piersią, to znaczy, że wszędzie można karmić piersią i nigdzie kobietom nie można tego zakazywać - stwierdziła Gilda Sportiello z Ruchu Pięciu Gwiazd.

To, co we Włoszech okazało się medialnym wydarzeniem, w Polsce nikogo już nie dziwi. Dwa lata temu posłanka Lewicy Marcelina Zawisza karmiła dziecko podczas obrad sejmowej komisji zdrowia. Co więcej, w trakcie karmienia zabierała głos. - Mam nadzieję, że przełamiemy takie myślenie o politykach jako o 70-letnich panach i pokażemy, że młode kobiety, również młode matki, mogą być w parlamencie i wtedy przy nas są nasze dzieci, jeśli tego potrzebujemy i chcemy - wyjaśnia Marcelina Zawisza, posłanka Razem.

Co do tego jest, jak się okazuje, zgoda od lewa do prawa. Elżbieta Zielińska z PiS-u karmi w Sejmie już drugie dziecko. - Cieszy mnie, że coraz więcej kobiet pokazuje, że się po prostu da. Że ta strona macierzyństwa to nie jest tylko bycie zamkniętym w domu z dzieckiem - wyjaśnia Elżbieta Zielińska, posłanka PiS. W poprzedniej kadencji matczynej troski nie ukrywała Kornelia Wróblewska z Nowoczesnej, a jeszcze wcześniej Agnieszka Pomaska z PO. - Namawiało mnie do tego wiele kobiet, żeby pokazać, że dziecko nie musi oznaczać końca kariery zawodowej, nie musi oznaczać rezygnacji z realizacji swoich planów - wyjaśnia Agnieszka Pomaska, posłanka PO.

Tusk: zrobię wszystko, żeby macierzyństwo było związane z miłością, żeby kobiety w Polsce chciały rodzić
Tusk: zrobię wszystko, żeby macierzyństwo było związane z miłością, żeby kobiety w Polsce chciały rodzićTVN24

Czas na zmiany

Ten sojusz polityczek w Polsce, we Włoszech i w innych krajach jest o tyle ważny, że ciągle pojawiają się oznaki nietolerancji wobec kobiet karmiących w miejscach publicznych. - Zawsze mnie to zaskakuje, szczerze powiedziawszy. Nie wiem, czego to jest efektem. Być może braku edukacji seksualnej w szkołach? Być może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że jest to po prostu potrzeba fizjologiczna - tłumaczy Katarzyna Trzeciak ze Stowarzyszenia Kongres Kobiet.

Karmienie piersią przynosi korzyści dziecku i matce. - Zdecydowanie jest mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworów. Chociażby piersi czy jajnika, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, też osteoporozy w okresie pomenopauzalnym - wylicza doktor Ewa Szkudlarek z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, doradczyni laktacyjna.

Pani Monika Kopka, świeżo upieczona mama Janka, te porady i te przykłady bierze sobie do serca i karmi piersią synka od pierwszych godzin jego życia. Nie ma zamiaru tego ukrywać. - Uważam, że powinnam mieć wszędzie możliwość karmienia piersią. W miejscach publicznych przede wszystkim - wyjaśnia. Prawo w tej chwili gwarantuje kobietom możliwość karmienia dziecka także w pracy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS