"Skoro w parlamencie można karmić piersią, to znaczy, że wszędzie można karmić piersią"

Źródło:
Fakty TVN

Bardzo wielu z nas po urodzeniu było karmionych piersią - skąd zatem bierze się przekonanie, że matki powinny się z tym ukrywać, najlepiej tylko w domu, bo poza nim nie wypada? Jeśli kobieta ma nie być więźniem domu, jeśli ma prawo pójść na spacer, do kawiarni, czy do pracy, a dziecko ma prawo zaspokoić głód, to nie mnóżmy trudności.

Włoska parlamentarzystka pojawiła się na sali posiedzeń z niemowlęciem, które karmiła piersią. - To jest ważny dzień. W kraj idzie jasne przesłanie, że skoro w parlamencie można karmić piersią, to znaczy, że wszędzie można karmić piersią i nigdzie kobietom nie można tego zakazywać - stwierdziła Gilda Sportiello z Ruchu Pięciu Gwiazd.

To, co we Włoszech okazało się medialnym wydarzeniem, w Polsce nikogo już nie dziwi. Dwa lata temu posłanka Lewicy Marcelina Zawisza karmiła dziecko podczas obrad sejmowej komisji zdrowia. Co więcej, w trakcie karmienia zabierała głos. - Mam nadzieję, że przełamiemy takie myślenie o politykach jako o 70-letnich panach i pokażemy, że młode kobiety, również młode matki, mogą być w parlamencie i wtedy przy nas są nasze dzieci, jeśli tego potrzebujemy i chcemy - wyjaśnia Marcelina Zawisza, posłanka Razem.

Co do tego jest, jak się okazuje, zgoda od lewa do prawa. Elżbieta Zielińska z PiS-u karmi w Sejmie już drugie dziecko. - Cieszy mnie, że coraz więcej kobiet pokazuje, że się po prostu da. Że ta strona macierzyństwa to nie jest tylko bycie zamkniętym w domu z dzieckiem - wyjaśnia Elżbieta Zielińska, posłanka PiS. W poprzedniej kadencji matczynej troski nie ukrywała Kornelia Wróblewska z Nowoczesnej, a jeszcze wcześniej Agnieszka Pomaska z PO. - Namawiało mnie do tego wiele kobiet, żeby pokazać, że dziecko nie musi oznaczać końca kariery zawodowej, nie musi oznaczać rezygnacji z realizacji swoich planów - wyjaśnia Agnieszka Pomaska, posłanka PO.

Tusk: zrobię wszystko, żeby macierzyństwo było związane z miłością, żeby kobiety w Polsce chciały rodzić
Tusk: zrobię wszystko, żeby macierzyństwo było związane z miłością, żeby kobiety w Polsce chciały rodzićTVN24

Czas na zmiany

Ten sojusz polityczek w Polsce, we Włoszech i w innych krajach jest o tyle ważny, że ciągle pojawiają się oznaki nietolerancji wobec kobiet karmiących w miejscach publicznych. - Zawsze mnie to zaskakuje, szczerze powiedziawszy. Nie wiem, czego to jest efektem. Być może braku edukacji seksualnej w szkołach? Być może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że jest to po prostu potrzeba fizjologiczna - tłumaczy Katarzyna Trzeciak ze Stowarzyszenia Kongres Kobiet.

Karmienie piersią przynosi korzyści dziecku i matce. - Zdecydowanie jest mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworów. Chociażby piersi czy jajnika, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, też osteoporozy w okresie pomenopauzalnym - wylicza doktor Ewa Szkudlarek z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, doradczyni laktacyjna.

Pani Monika Kopka, świeżo upieczona mama Janka, te porady i te przykłady bierze sobie do serca i karmi piersią synka od pierwszych godzin jego życia. Nie ma zamiaru tego ukrywać. - Uważam, że powinnam mieć wszędzie możliwość karmienia piersią. W miejscach publicznych przede wszystkim - wyjaśnia. Prawo w tej chwili gwarantuje kobietom możliwość karmienia dziecka także w pracy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS