Macierewicz poza MON. Politycy PiS mówią o zemście Kaczyńskiego


Wyciął z armii wybitnych generałów, przez lata karmił Polaków teoriami smoleńskiego zamachu. Ale na politycznych wiecach imię Antoni skandowano równie często jak Jarosław. Czemu Antoni Macierewicz traci tekę? I czy traci wpływy?

To była najbardziej uroczysta zmiana w ministerstwach. Nawet bardziej uroczysta niż zaprzysiężenie nowych ministrów w Pałacu Prezydenckim. Oficjalne przekazanie władzy w MON-ie nie obyło się bez prezentacji żołnierzy i oficerów, oraz całowania sztandarów.

Ale niektórym ta zmiana kojarzyła się jak najgorzej - także politycznym i medialnym sojusznikom PiS-u. "Gazeta Polska" i jej kluby są takimi sojusznikami. Jej redaktor naczelny napisał, że prezydent Andrzej Duda dopiął swego, "wyszantażował" tę dymisję, więc on na niego nie zagłosuje.

Prezydent "przesłoną" prezesa?

- Nie mogą zaatakować Jarosława Kaczyńskiego, bo by się finansowanie skończyło i te gazetki by poupadały, no to wyżywają się w patriotycznym uniesieniu na panu prezydencie Dudzie, który został wykorzystany przez prezesa nie tyle jako karta, co przesłona - ocenił Ludwik Dorn, były polityk PiS i były marszałek Sejmu.

Ludwik Dorn mówi głośno to, co mówią cicho i nieoficjalnie politycy PiS-u - że decyzja o odwołaniu Antoniego Macierewicza zapadła wtedy, gdy nie reagował on na wezwania Jarosława Kaczyńskiego, by odwołać Bartłomieja Misiewicza. Według tej wersji zdarzeń prezes uznał to za bunt, ale wymierzenie kary odwlekał aż do teraz, żeby odwołanie wpływowego polityka obciążało prezydenta, który był w konflikcie z ministrem.

Tę wersję zdarzeń zdaje się potwierdzać także komentarz rzeczniczki PiS. - Wiem, że wpływ na tę zmianę miał również prezydent i tylko tyle mogę w tym temacie powiedzieć - oświadczyła.

"Nie powiedział jeszcze ostatniego słowa"

- Antoni Macierewicz z pewnością nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i nie wydaje mi się, żeby zaakceptował tę decyzję i się z nią pogodził - skomentował Sławomir Neumann (PO). - Ma swój bardzo mocny, żelazny elektorat po prawej stronie, który może być dużym kłopotem dla Jarosława Kaczyńskiego w sytuacji, gdy Macierewicz nie zostanie dowartościowany - oceniła z kolei Ewa Kopacz, była premier i była przewodnicząca PO.

Tak jak Macierewicz nie był fetowany w PiS-ie nikt oprócz samego prezesa. Kontakty z Tadeuszem Rydzykiem Antoni Macierewicz ma najlepsze ze wszystkich polityków. Odstawienie go na boczny tor będzie trudniejsze niż w przypadku innych, jak choćby Beaty Szydło.

Wojsko po Macierewiczu

- Te działania (które podjął minister Macierewicz - przyp. red.) będą kontynuowane - oświadczył we wtorek nowy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak chwaląc dokonania swojego poprzednika.

Jest jednak wielu, którzy mówią raczej o rozbrajaniu niż uzbrajaniu przez Macierewicza polskich żołnierzy.

- Zakończył się okres dwóch lat bardzo trudnych i ciężkich dla sił zbrojnych. Był to, niestety, czas demontażu wojsk operacyjnych, był to czas, gdy została zupełnie wstrzymana modernizacja techniczna sił zbrojnych. Był to okres, kiedy wojsko było karmione - niestety - populizmem zamiast merytoryczną dyskusją - ocenia gen. Mirosław Różański, ekspert fundacji STRATPOINTS, były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

"Będzie odgrywał bardzo ważną i poważną rolę"

Polityka silnie manifestującego swoje związki z wojskiem i znanego z dbałości o kontrolę wojskowych służb specjalnych nie zadowoli tylko stanowisko wiceprezesa PiS-u.

- Nie wydaje mi się, żeby Jarosław Kaczyński zaryzykował taką sytuację, w której Antoni Macierewicz jest marszałkiem sejmu, czyli drugą osobą w państwie - uznał Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej (PO).

- Pan minister Macierewicz na pewno będzie odgrywał bardzo ważną i poważną rolę w polskiej polityce, bo ma grono niezwykle oddanych zwolenników - ocenił Jan Mosiński, poseł PiS.

Antoni Macierewicz nie zdradził, jakie ma plany polityczno-zawodowe.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS