Echa rekonstrukcji. Jaka będzie przyszłość Antoniego Macierewicza?

10.01.2018 | Echa rekonstrukcji. Jaka będzie przyszłość Antoniego Macierewicza?
10.01.2018 | Echa rekonstrukcji. Jaka będzie przyszłość Antoniego Macierewicza?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
10.01.2018 | Echa rekonstrukcji. Jaka będzie przyszłość Antoniego Macierewicza? Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Decyzje o składzie rządu zapadały w ostatniej chwili. Wręczanie dymisji partyjnym filarom nie jest łatwe, dlatego dymisje odbyły się bez kamer i dziennikarzy, a nominacje bez prezesa. Czy twardy elektorat PiS zaakceptuje ten zmiękczony rząd?

Spotkanie posłów PiS z prezydentem we wtorek wieczorem nie uspokoiło nastrojów w partii. Nieobecność Antoniego Macierewicza była spodziewana, bo kilka godzin wcześniej został przez prezydenta zdymisjonowany.

Jarosław Kaczyński był jednak gościem oczekiwanym. Nie przyszedł. Nie było go ani na zaprzysięganiu nowych ministrów, ani na wieczornym spotkaniu w Pałacu. - Z powodów osobistych. Proszę nie doszukiwać się żadnych podtekstów - tłumaczyła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

To oficjalne, obowiązujące w partii uzasadnienie nieobecności Jarosława Kaczyńskiego na najważniejszej dla rządu uroczystości i na najważniejszym dla partii spotkaniu z prezydentem.

W środę rano prezes był już na mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Był też Antoni Macierewicz, ale przyjechał do kościoła sam. Do tego potem nie szedł ramię w ramię obok najważniejszych polityków Prawa i Sprawiedliwości, by złożyć kwiaty pod smoleńskimi tablicami. Nie szedł tym razem obok prezesa.

Pięć rzeczy

Politycy PiS unikają odpowiedzi na pytanie, co dalej z posłem Macierewiczem. Osoby znające kulisy rekonstrukcyjnych debat prezesa z premierem przekonują, że decydujący wpływ na dymisję Antoniego Macierewicza miały następujące powody: po pierwsze, poparcie dla PiS jest obecnie rekordowe, co umożliwia ryzykowne z pozoru personalne ruchy. Po drugie, środowisko Radia Maryja, wspierające Antoniego Macierewicza, nie ma alternatywy i nie odwróci się od partii rządzącej.

Ponadto, trudny temat katastrofy smoleńskiej nie jest już najważniejszym spoiwem elektoratu PiS, co więcej, nie dałoby się ułożyć dobrych relacji z prezydentem, gdyby Antoni Macierewicz dalej był w rządzie. Piątym powodem miała być chęć ograniczenia wpływów bardzo silnego polityka, jakim jest Macierewicz.

Dymisje ważnych polityków, takich jak Jan Szyszko i Antoni Macierewicz, świadczą o tym, że prezes PiS chciał bardzo wzmocnić premiera. To w ogromnej mierze rząd, którego życzył sobie Mateusz Morawiecki. Rząd, który ma mieć świetne relacje z prezydentem.

- Ten stan napięcia między ministrem a prezydentem w dalszej perspektywie nie służyłby dobrej współpracy - skomentował Marek Ast (PiS).

Zwykły poseł

Antoni Macierewicz z pewnością będzie patronował podkomisji smoleńskiej, która w środę rano wydała komunikat z kolejną hipotezą. Pisze o lewym skrzydle tupolewa, zniszczonym w wyniku eksplozji, która miała mieć kilka źródeł. Ta teoria może nadać ton środowym uroczystościom miesięcznicowym.

Nawet jeżeli na tych obchodach obok prezesa stanie odwołany minister obrony, to pytania o jego przyszłość się nie skończą. Mówi się o miejscu dla niego na listach wyborczych do europarlamentu. Ale to oznaczałoby polityczną emeryturę.

Od wtorku Antoni Macierewicz jest po prostu posłem. Podobnie jak Jan Szyszko i Witold Waszczykowski.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Wspomnienia, modlitwy, łzy. Wierni z Polski też żegnają papieża Franciszka. O jego śmieci Stolica Apostolska poinformowała w poniedziałek. Miał 88 lat. W Niedzielę Wielkanocną papież Franciszek pozdrawiał wiernych w Watykanie podczas błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS