Minister i wiceminister obrony ostro krytykują generałów, którzy opuścili armię. "Odeszli ci, którzy się nie sprawdzili"

15.11.2017 | Minister i wiceminister obrony ostro krytykują generałów, którzy opuścili armię. "Odeszli ci, którzy się nie sprawdzili"
15.11.2017 | Minister i wiceminister obrony ostro krytykują generałów, którzy opuścili armię. "Odeszli ci, którzy się nie sprawdzili"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
15.11.2017 | Minister i wiceminister obrony ostro krytykują generałów, którzy opuścili armię. "Odeszli ci, którzy się nie sprawdzili"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Minister Antoni Macierewicz w nowym, rządowym Boeingu. Samolot dla VIP-ów będzie nosił imię marszałka Józefa Piłsudskiego. A przy okazji prezentacji "marszałka", dostało się generałom, którzy odeszli z armii. Jak mówi minister , "nie byli w stanie budować armii dla niepodległej Polski".

Przemówienie Antoniego Macierewicza poprzedzały długie przygotowania. Na dwie godziny przed wystąpieniem ministra obrony narodowej, na miejscu zjawiło się już kilkuset żołnierzy, haubice i kilka dronów.

Ci, którzy stali albo u boku ministra albo za nim, słuchali, co mówił o ich byłych dowódcach. - Odeszli generałowie, którzy się nie sprawdzili bądź którzy nie byli zdolni podjąć takiego wyzwania, jakim jest budowa silnej armii - mówił Macierewicz.

- Haniebna wypowiedź, skandaliczna. Antoni Macierewicz nie ma najmniejszego powodu, żeby dezawuować wybitnych oficerów, wybitnych generałów, którzy, służąc w Polsce, w Iraku, w Afganistanie czy w Kosowie, pokazali swój patriotyzm - tak słowa te ocenił Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej z Platformy Obywatelskiej.

Antoni Macierewicz skrytykował kilkudziesięciu generałów w obecności następców, których wychowali i wyszkolili. Najbardziej doświadczonych i docenianych w NATO oficerów w środę krytykował także wiceminister.

- W Polsce politycy zbyt długo, zbyt często polegali na gotowcach, podkładanych im przez kierownictwo wojskowe - stwierdził Tomasz Szatkowski.

Niekompetencja wojskowych czy MON?

- Tak jak minister Macierewicz przygotowywał Misiewicza na stanowisko dyrektora gabinetu, i wiadomo z jakim skutkiem, tak oni przygotowali np. gen. Kukułę, który skutecznie i konsekwentnie buduje obronę terytorialną - komentuje były dowódca "GROM" gen. Roman Polko.

Stosunek Bartłomieja Misiewicza czy Edmunda Janningera, młodych doradców szefa MON, do żołnierzy budził sprzeciw niektórych wojskowych.

Doświadczenie innych doradców Antoniego Macierewicza także budziło wątpliwości. Wacław Berczyński zniknął z życia publicznego, gdy sam powiedział wprost, że "wykończył caracale", a komisja, utworzona przez ministra, pokazała tylko prezentację, a nie dowody na rzekomy zamach w Smoleńsku.

Koszty jej pracy były jednak minimalne w porównaniu z zakupem samolotu dla VIP-ów. Antoni Macierewicz w środę witał jeden z trzech Boeingów, które kupiono bez przetargu.

- Ogromne pieniądze, bo te 4 miliardy zostały zabrane wojsku - ocenia Tomasz Siemoniak.

Kupno samolotów dla VIP-ów budziłoby mniejsze wątpliwości, gdyby był oficjalny przetarg, taki jak był na śmigłowce, z których zrezygnował Antoni Macierewicz. Siłę polskiej armii wzmocniłby system obrony antyrakietowej. Ciągle słychać, że będzie.

Były takie filmy, w których główną rolę grał Antoni Macierewicz emitowane przed przemówieniem ministra i każdego wiceministra, ale o odejścia generałów i zakupy sprzętu nie można było zapytać.

W wywiadzie dla amerykańskiego portalu observer.com, Antoni Macierewicz deklaruje niechęć do ludzi Władimira Putina i komunistów - mówi nawet, że rosyjski prezydent chce go "zabić propagandą".

Największe realne niebezpieczeństwo w czasie dwóch lat rządów groziło ministrowi, gdy jego kolumna spowodowała karambol w drodze z uroczystości Tadeusza Rydzyka na galę dla Jarosława Kaczyńskiego.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS