Zaczęto o nim myśleć blisko 20 lat temu. Dom Sportowca Olimpijczyka ma być gotowy w przyszłym roku

30.12.2019 | Zaczęto o nim myśleć blisko 20 lat temu. Dom Sportowca Olimpijczyka ma być gotowy w przyszłym roku
30.12.2019 | Zaczęto o nim myśleć blisko 20 lat temu. Dom Sportowca Olimpijczyka ma być gotowy w przyszłym roku
Paweł Pluska | Fakty TVN
30.12.2019 | Zaczęto o nim myśleć blisko 20 lat temu. Dom Sportowca Olimpijczyka ma być gotowy w przyszłym rokuPaweł Pluska | Fakty TVN

Fundacja "Czyń Dobro" buduje Dom Pogodnej Starości w Łowiczu. Są już pierwsi mieszkańcy, ale budowa jeszcze trwa. Może się skończyć za rok, jeśli dopisze szczęście. Polski Komitet Olimpijski chciałby w tym domu umieszczać emerytowanych olimpijczyków.

Są i pierwsi pensjonariusze, i odwiedzające ich kolędujące dzieci, ale - używając sportowej terminologii - do mety jeszcze droga daleka. Dom Pogodnej Starości w Łowiczu wciąż jest w budowie.

- Mają swój dom w Skolimowie aktorzy. Myślę, że to dobry pomysł i dobry czas na to, aby takie miejsce mieli również sportowcy, bo to są właściwie dwa pokrewne zawody - twierdzi Artur Partyka, dwukrotny medalista olimpijski w skoku wzwyż.

- Nieżyjący już Józek Grudzień, Maria Kwaśniewska-Maleszewska czy Zygmuś Smalcerz od dawna chodzili, próbowali otwierać drzwi w różnych instytucjach, żeby doprowadzić do powstania takiego ośrodka - mówi Mieczysław Nowicki, prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich i dwukrotny medalista olimpijski w kolarstwie.

O tym, jak ma wyglądać taki ośrodek, sportowcy zaczęli rozmawiać na igrzyskach w Sydney, prawie dwadzieścia lat temu.

Budowa ruszyła pięć lat później, a w marcu tego roku w Polskim Komitecie Olimpijskim został podpisany list intencyjny z Fundacją "Czyń dobro" im. Jana Pawła II, by kiedyś oficjalnie ustanowić Dom Sportowca Olimpijczyka właśnie w domu Pogodnej Starości w Łowiczu.

Różne są sceny, na jakich występują aktorzy i sportowcy, ale emocji dostarczają podobnych. Patrząc na sportowe zmagania i słuchając Mazurka Dąbrowskiego, kiedy polska flaga jest unoszona nad podium, nie myślimy o tym, co dalej, co się ze sportowcami dzieje po zakończeniu kariery, jak żyją.

Dom Sportowca Olimpijczyka

Losy sportowców bywają różne i właśnie dlatego - jak mówi dwukrotny medalista olimpijski, kolarz i działacz sportowy - ma powstać Dom Sportowca Olimpijczyka.

- Mielibyśmy tę satysfakcję, że sportowcy mają takie miejsce, gdzie mogliby w godnych, ludzkich warunkach przebywać, spędzić czas i dożyć sędziwych dni - podkreśla Mieczysław Nowicki.

Na razie czynny jest parter budynku w Łowiczu. Do użytku zostały oddane pierwsze pokoje. We wrześniu zostali przyjęci pierwsi pensjonariusze, którymi opiekują się siostry Nazaretanki.

- Docelowo parter budynku jest w stanie pomieścić 33 osoby, a cały budynek jest przeznaczony dla 97 osób - mówi Mikołaj Milczarek, kierownik Domu Pogodnej Starości w Łowiczu.

Pomyślano o wszystkim. Na najwyższym piętrze powstają rodzinne apartamenty. Piętro niżej - sale ściśle związane ze sportem.

- Mamy tutaj taki pomysł, żeby była rehabilitacja. Są dwie sale gimnastyczne przewidziane, fizykoterapia, kinezyterapia, żeby tę pogodną jesień życia też w dobrej formie spędzili - wymienia Wojciech Urbanek, prezes Fundacji "Czyń dobro".

Dom w całości ma być gotowy i oddany za rok.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Klapsy zamiast braw - mówi premier Słowacji, komentując incydent w słowackim pałacu prezydenckim. Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki. Wytłumaczył się potem w mediach, że jest przeciwny antyukraińskiej i antyunijnej polityce słowackich liderów politycznych. Prezydent się nie obraził, co innego premier. Robert Fico, który stawia na zbliżenie z Rosją, skomentował, że student powinien za brak szacunku dostać nauczkę.

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Księżna Kate w ostatnich miesiącach mierzyła się z nowotworem. Część z tego trudnego czasu rozgrywała się w londyńskim szpitalu, gdzie poddawana była chemioterapii i walczyła o zdrowie. Teraz wróciła tam z kamerami, żeby podziękować bohaterom jej historii, czyli lekarzom i służbom medycznym. Czy wróciła zdrowa? "To ulga wiedzieć, że się jest w remisji" - napisała księżna.

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS