Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma nową bazę na lotnisku w Babicach. Przez 20 lat zmieniło się wiele

Źródło:
Fakty TVN
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma nową bazę na lotnisku w Babicach. Przez 20 lat zmieniło się wiele
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma nową bazę na lotnisku w Babicach. Przez 20 lat zmieniło się wiele
Marek Nowicki/Fakty TVN
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma nową bazę na lotnisku w Babicach. Przez 20 lat zmieniło się wieleMarek Nowicki/Fakty TVN

Przy wypadkach i nagłych zdarzeniach są niezastąpieni. Teraz ratownicy z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego mają nową bazę na lotnisku w Babicach. LPR ma się czym pochwalić, bo ostanie lata to duże zmiany na plus.

Nowa centralna baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na lotnisku w warszawskich Babicach została otwarta z pompą. Do tego pozostałe nowoczesne bazy w całym kraju i flota 27 śmigłowców oraz czterech samolotów. Tak jest teraz w LPR, a jak było 20 lat temu? Dominowały stare radzieckie śmigłowce - nadające się już wtedy do muzeum, nie mogące latać po zmroku - i rozlatujące się bazy.

- To, co się tutaj wydarzyło, ten przeskok cywilizacyjny, to jest wysiłek całej tej organizacji, tych wszystkich ludzi, którymi miałem zaszczyt przez 16 lat kierować - mówi prof. Robert Gałązkowski, były dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Lista tych, którzy przyczynili się do tego niezwykłego rozwoju podniebnego pogotowia, jest długa, ale warto wymienić przynajmniej ekipę specjalistów, która we współpracy ze Szwajcarami zaprojektowała wyposażenie dla polskich eurocopterów.

Zobacz też: Kierowca zasłabł. Śmigłowiec lądował w Alejach Jerozolimskich

- Jest to w zasadzie projekt życia, który robi się raz na pokolenie. Udało nam się zrobić coś, czego nikt nie robił od kilkudziesięciu lat w Polsce - mówił 15 lat temu dr Zbigniew Żyła, ówczesny zastępca dyrektora ds. medycznych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Lądowanie śmigłowca w Karkonoszach
Lądowanie śmigłowca w KarkonoszachKontakt 24/ Maja

MZ kupi kolejne śmigłowce

Zakup śmigłowców spowodował rewolucję w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Teraz już niemal przy wszystkich w Polsce są lądowiska dla śmigłowców i jest ich prawie trzysta. Dwie dekady temu było zaledwie kilka lądowisk: w Warszawie trzy, w Krakowie bez nowoczesnego oświetlenia, a w Łodzi tylko jedno, i to bez atestów, przy Centrum Zdrowia Matki Polki. Pieniędzy na nowe lądowiska to nie było, dlatego nie dziwi, że Szpital Kopernika w Łodzi zaczął sprzedawać cegiełki na budowę jednego.

Ministerstwo Zdrowia kupi sześć kolejnych śmigłowców, które będą mogły zabrać dwóch pacjentów i sprzęt ECMO. - To, co jest przeskokiem niezwykle istotnym przy zakupie większych maszyn, to dużo większy zasięg, bo te śmigłowce na jednym tankowaniu będą mogły operować do 400 kilometrów - wyjaśnia Gałązkowski.

- Nawet kupując sześć nowych śmigłowców, które będą śmigłowcami nieco większymi, trzeba dostosować te lądowiska do ich mas. Także tutaj na modernizację lądowisk planujemy środki z konkursów w Ministerstwie Zdrowia - informuje Marek Kos, wiceminister zdrowia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS