Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma nową bazę na lotnisku w Babicach. Przez 20 lat zmieniło się wiele

Źródło:
Fakty TVN
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma nową bazę na lotnisku w Babicach. Przez 20 lat zmieniło się wiele
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma nową bazę na lotnisku w Babicach. Przez 20 lat zmieniło się wiele
Marek Nowicki/Fakty TVN
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma nową bazę na lotnisku w Babicach. Przez 20 lat zmieniło się wieleMarek Nowicki/Fakty TVN

Przy wypadkach i nagłych zdarzeniach są niezastąpieni. Teraz ratownicy z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego mają nową bazę na lotnisku w Babicach. LPR ma się czym pochwalić, bo ostanie lata to duże zmiany na plus.

Nowa centralna baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na lotnisku w warszawskich Babicach została otwarta z pompą. Do tego pozostałe nowoczesne bazy w całym kraju i flota 27 śmigłowców oraz czterech samolotów. Tak jest teraz w LPR, a jak było 20 lat temu? Dominowały stare radzieckie śmigłowce - nadające się już wtedy do muzeum, nie mogące latać po zmroku - i rozlatujące się bazy.

- To, co się tutaj wydarzyło, ten przeskok cywilizacyjny, to jest wysiłek całej tej organizacji, tych wszystkich ludzi, którymi miałem zaszczyt przez 16 lat kierować - mówi prof. Robert Gałązkowski, były dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Lista tych, którzy przyczynili się do tego niezwykłego rozwoju podniebnego pogotowia, jest długa, ale warto wymienić przynajmniej ekipę specjalistów, która we współpracy ze Szwajcarami zaprojektowała wyposażenie dla polskich eurocopterów.

Zobacz też: Kierowca zasłabł. Śmigłowiec lądował w Alejach Jerozolimskich

- Jest to w zasadzie projekt życia, który robi się raz na pokolenie. Udało nam się zrobić coś, czego nikt nie robił od kilkudziesięciu lat w Polsce - mówił 15 lat temu dr Zbigniew Żyła, ówczesny zastępca dyrektora ds. medycznych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Lądowanie śmigłowca w Karkonoszach
Lądowanie śmigłowca w KarkonoszachKontakt 24/ Maja

MZ kupi kolejne śmigłowce

Zakup śmigłowców spowodował rewolucję w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Teraz już niemal przy wszystkich w Polsce są lądowiska dla śmigłowców i jest ich prawie trzysta. Dwie dekady temu było zaledwie kilka lądowisk: w Warszawie trzy, w Krakowie bez nowoczesnego oświetlenia, a w Łodzi tylko jedno, i to bez atestów, przy Centrum Zdrowia Matki Polki. Pieniędzy na nowe lądowiska to nie było, dlatego nie dziwi, że Szpital Kopernika w Łodzi zaczął sprzedawać cegiełki na budowę jednego.

Ministerstwo Zdrowia kupi sześć kolejnych śmigłowców, które będą mogły zabrać dwóch pacjentów i sprzęt ECMO. - To, co jest przeskokiem niezwykle istotnym przy zakupie większych maszyn, to dużo większy zasięg, bo te śmigłowce na jednym tankowaniu będą mogły operować do 400 kilometrów - wyjaśnia Gałązkowski.

- Nawet kupując sześć nowych śmigłowców, które będą śmigłowcami nieco większymi, trzeba dostosować te lądowiska do ich mas. Także tutaj na modernizację lądowisk planujemy środki z konkursów w Ministerstwie Zdrowia - informuje Marek Kos, wiceminister zdrowia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

- Projekt żelaznej kopuły nad Europą nie powinien wywoływać sprzeciwu u nikogo, kto myśli o naszym bezpieczeństwie - przekonuje premier Donald Tusk. Mariusz Błaszczak, były minister obrony, twierdzi, że to jest tylko niemiecki projekt biznesowy. Tak samo wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, ale już przestał to powtarzać. Donald Tusk przekonuje, że europejska tarcza nie polega na zastępowaniu istniejących już programów budowy obrony powietrznej w Polsce, którymi są Wisła, Narew i Pilica.

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!" Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie pozostało raptem kilkanaście kolonii. Jedną z nich jest położona na Pacyfiku Nowa Kaledonia, kontrolowana przez Francję. Od kilku dni na archipelagu trwają gwałtowne zamieszki. Rdzenna ludność domaga się niepodległości. Sytuacja stała się tak poważna, że na miejsce wybiera się prezydent Emmanuel Macron. Francja oskarża Azerbejdżan o podsycanie antyfrancuskich nastrojów - to nie pomyłka, tak, chodzi o kraj na Kaukazie.

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Iran rozpoczął uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego i szefa irańskiej dyplomacji. Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei ogłosił pięciodniową żałobę, ale nie wszyscy Irańczycy uznają, że mają do tego powód. Ci, którzy mogą mówić o tym otwarcie, bo wyjechali z kraju, nazywają zmarłego prezydenta "Rzeźnikiem z Teheranu". Jedni przypominają o jego zbrodniach w latach 80., inni o krwawym tłumieniu protestów po morderstwie Mahsy Amini.

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN