"Jeszcze przed odstrzałem ministerstwo zgubiło 8 tysięcy łosi"

01.09.2017 | "Jeszcze przed odstrzałem ministerstwo zgubiło 8 tysięcy łosi"
01.09.2017 | "Jeszcze przed odstrzałem ministerstwo zgubiło 8 tysięcy łosi"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
01.09.2017 | "Jeszcze przed odstrzałem ministerstwo zgubiło 8 tysięcy łosi"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Strzelanie do łosi będzie wkrótce dozwolone. Ministerstwo Środowiska ma już projekt rozporządzenia. Zapowiadało, że będzie w tej sprawie odważne. Na czym ta odwaga będzie polegać?

Ogromny, majestatyczny, chętnie przebywa blisko ludzi. Słowem - stanowi łatwy cel. Według ministra środowiska Jana Szyszki do łosia trzeba odpalić z grubej rury, bo łoś niszczy leśne uprawy, poluje na drogach na kierowców i trzeba go wybić tam, gdzie jest go za dużo, bo w innych miejscach jest go za mało.

- To realizacja tylko i wyłącznie pragnień myśliwych o nietypowych, wyjątkowych trofeach - uważa Anna Płaszczyk z Fundacji "Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva!".

Coś w tej myśli jest, bo pod pretekstem zagrożenia afrykańskim pomorem świń, minister środowiska pozwolił strzelać do dzików - nawet ciężarnych - przez cały rok. Wziął tęż na celownik szakala, który do złudzenia przypomina wilka. W rzeczywistości może więc chodzić właśnie o wilka.

Generalnie dzik, szakal i łoś wpisywane są w ministerstwie na listę zwierząt do odstrzelenia w pierwszej kolejności.

Ile jest w Polsce łosi?

Myśliwy Stefan Bazyluk z Polskiego Związku Łowieckiego przekonuje, że łoś może powodować szkody dla fauny, że nie można przewidzieć, jak wzrost jego populacji wpłynie na gatunki rodzime.

Dla gatunków rodzimych łoś do tej pory był szczególnie ważny. Od 16 lat pod ochroną. Według ministra Szyszki w tym czasie rozmnożył się z około 2 do około 20 tysięcy sztuk. Jednocześnie ministerstwo nie wie, ile trzeba łosi zabić, żeby było ich w sam raz.

- Jeśli ktoś byłby złośliwy, to można by powiedzieć, że jeszcze przed odstrzałem ministerstwo zgubiło 8 tysięcy łosi. Bo oficjalne dane GUS mówią o prawie 28 tysiącach - mówi prof. Mirosław Ratkiewicz z Instytutu Biologii na Uniwersytecie w Białymstoku.

Cenne łosie

- Rozpoczynamy dyskusję społeczną. Długą dyskusję - zapowiadał 2 czerwca Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska. Tyle tylko, że do tej zapowiadanej dyskusji włączeni zostali tylko myśliwi i leśnicy.

Ekolodzy zwracają uwagę na nietrafione - ich zdaniem - argumenty ministerstwa. - Po pierwsze nie ma statystyk uwzględniających gatunki zwierząt, które powodują wypadki. To są również zwierzęta gospodarskie i domowe w tym całym jednym worku - tłumaczy Paweł Średziński z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.

Rzeź łosi na pewno zagwarantuje leśnikom duży dochód. Same łopatki to minimum 3 tysiące złotych i około 7 zł za każdy kilogram dorodnego osobnika.

Niebezpieczne przekonania

- My tutaj w Polsce mamy też do czynienia z takimi reliktowymi populacjami jak populacja biebrzańska, która jest nieco odmienna genetycznie i rzeczywiście powinniśmy na nią chuchać i dmuchać - mówi prof. Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków PAN.

W obronie reliktowej populacji interpelowała nawet posłanka PiS. "Istnieje ryzyko całkowitego zniszczenia tej osobliwej genetycznie populacji" - pisała w czerwcu 2014 roku Iwona Arent. Ale to było trzy lata temu, teraz obowiązują cytaty z ministra Szyszki.

"Próbuje się wytworzyć przekonanie, że (...) najwyższa forma ochrony to 'nie zabijać i nie wycinać'. To niebezpieczne" - mówił Szyszko w "Gazecie Polskiej".

Wycinanie gatunków z ekosystemu to rzeczywiście niebezpieczne, ale w resorcie środowiska nie ma na ten temat chętnych do rozmowy.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To opowieść o najstarszej pracującej osobie w Polsce, i to z najdłuższym, bo 84-letnim stażem. Pan Wacław ma 98 lat. To były mistrz Polski w wyścigach motocyklowych, który prowadzi warsztat mechaniczny w Poznaniu. Jego największym marzeniem jest pracować dalej, ile tylko sił wystarczy, co najmniej do setki. Historia samego warsztatu sięga 1945 roku.

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Źródło:
Fakty TVN

Odra nie tylko wróciła, ale rozlewa się szeroką falą. Najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu, ale wszędzie grupa ryzyka jest taka sama - to osoby niezaszczepione.

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Szmydt jest podejrzany o szpiegostwo, grozi mu nawet dożywocie. Były już sędzia jest na Białorusi, gdzie poprosił o azyl. Jego zatrzymanie i przekazanie Polsce wydaje się zatem dość mało prawdopodobne. Dlaczego polski kontrwywiad nie wykrył działalności Szmydta? - Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry i człowieka Piebiaka, czyli element układu politycznego - uważa Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi i lekarz, który przyjmował kroplówkę w czasie pracy. Jest zwrot w sprawie bulwersującej sytuacji na SOR-ze w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. Lekarz złożył wypowiedzenie i nie pracuje już w placówce. Sprawą zajmuje się prokuratura. Były już przeszukania w szpitalu i w mieszkaniu "osoby, która występuje w tej sprawie". Zabezpieczono dokumentację, wzywani są świadkowie. 

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najbardziej zawinili politycy, którzy zaniedbali priorytet wschodni w służbach specjalnych, w kontrwywiadzie wojskowym i cywilnym. Dla nich priorytetem była opozycja demokratyczna - mówił w "Faktach po Faktach" o sprawie Tomasza Szmydta generał Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura szefa MSWiA, były szef ABW.

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

Źródło:
TVN24

Mur przy granicy z Białorusią ma zostać, ale zakładamy też, że każdy mur bywa nieszczelny - mówiła w "Faktach po Faktach" Anna Maria Żukowska o słowach premiera Donalda Tuska, że istnieje "potrzeba wzmocnienia granicy". Michał Kobosko stwierdził, że "bezpieczeństwo granic nie może wykluczać człowieczeństwa".

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

Źródło:
TVN24

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wywołała trzęsienie ziemi w Seattle, a teraz zatrzęsie fanami w Europie. Taylor Swift rozpoczęła trasę koncertową, w której zawita także w Polsce. Co ciekawe, za artystką podążają nie tylko miliony jej fanów, ale też charakterystyczny dla gwiazd tego kalibru efekty. Tam, gdzie się pojawia Swift - ceny wynajmu krótkoterminowego gwałtownie rosną o kilkaset procent, co ma wyraźny wpływ na inflację.

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę, której filarami nadal są surowce? Na ten temat Jan Niedziałek rozmawiał z Amitem Joshim, szwajcarskim naukowcem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS