"Jeśli wejdzie na salę bez wózka, to może się pobawić". 7-latki nie wpuszczono na salę zabaw

26.02.2020 | "Jeśli wejdzie na salę bez wózka, to może się pobawić". 7-latki nie wpuszczono na salę zabaw
26.02.2020 | "Jeśli wejdzie na salę bez wózka, to może się pobawić". 7-latki nie wpuszczono na salę zabaw
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
26.02.2020 | "Jeśli wejdzie na salę bez wózka, to może się pobawić". 7-latki nie wpuszczono na salę zabawMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Siedmioletnia dziewczynka nie została wpuszczona do sali zabaw w centrum handlowym Port Łódź. Jagódka jeździ na wózku inwalidzkim i uznano, że wózek jest niebezpieczny dla innych dzieci. Regulamin zabrania wpuszczania dzieci na wózkach. Dyrektor Portu Łódź zapewnia, że regulamin sali zabaw zostanie szybko zmieniony.

Zabawki są też w sali rehabilitacyjnej, ale praca z terapeutą to nie to samo co zabawa z innymi dziećmi. W życiu wypełnionym cierpieniem Jagodzie brakuje najbardziej właśnie zabawy z rówieśnikami.

Zapomnieć o codzienności, o skutkach mózgowego porażenia dziecięcego na pewno byłoby łatwiej na placu zabaw lub w sali zabaw. Kiedy Jagoda zobaczyła pokój zabaw w centrum handlowym Port Łódź, to najpierw się ucieszyła. Rozpłakała się jednak, kiedy nie została do niego wpuszczona.

- Oni nie chcieli wpuścić mnie na plac zabaw, gdzie mogłam się pobawić. Tylko przez nich nie mogłam - wspomina dziewczynka.

Pracownicy placu zabaw nie chcieli wpuścić Jagody, bo po pierwsze: do sali zabaw nie wolno wchodzić z opiekunem, a po drugie: do sali nie może też wjechać wózek inwalidzki. Poza tym dzieci niepełnosprawne są mile widziane.

- Usłyszałam, że córka jest na wózku inwalidzkim, w związku z tym wózek zagraża bezpieczeństwu innych dzieciaków. Jeśli córka sama pójdzie, wejdzie do sali bez wózka, to wtedy może się pobawić. Tylko że moja córka nie podniesie się sama z podłogi - tłumaczy Agata Lange, mama Jagody.

Po linii najmniejszego oporu

Wózek jest i będzie dla Jagody niezbędny. Na nim bierze udział w spartakiadach, na nim tańczy. Uczęszcza do zwykłego przedszkola. Do dnia, w którym przegoniono ją z pokoju zabaw, niepełnosprawność nie była dla niej problemem.

- Jest bardzo wrażliwym dzieckiem. Przeżywa pewne emocje, bardzo dużo rozumie, właściwie wszystko, więc dla niej na pewno musiał to być cios - ocenia Anna Ryfka, fizjoterapeutka Jagody.

Mama Jagody to, co spotkało jej córkę, opisała na Facebooku i poruszyła tysiące serc.

- Ten regulamin został stworzony tak, żeby pójść po linii najmniejszego oporu: na wszelki wypadek zakażmy, nie będzie problemu - komentuje Tomasz Przybysz-Przybyszewski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Teraz pracownicy sali zabaw się wstydzą, a szef centrum handlowego - przeprasza.

- Dostosujemy bardzo szybko regulamin tak, aby mógł rodzic zaopiekować się dzieckiem wewnątrz placu zabaw, wesprzeć taką osobę niepełnosprawną w środku - zapewnia Andrzej Cieślik, dyrektor centrum handlowego Port Łódź.

Warto zweryfikować regulaminy również w innych podobnych miejscach. - Moja mama będzie walczyć o plac zabaw dla mnie i dla innych - mówi Jagoda.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS