MOPS ma propozycję dla zwolnionych nauczycieli: niech założą rodziny zastępcze

03.01.2018 | MOPS ma propozycję dla zwolnionych nauczycieli: niech założą rodziny zastępcze
03.01.2018 | MOPS ma propozycję dla zwolnionych nauczycieli: niech założą rodziny zastępcze
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
03.01.2018 | MOPS ma propozycję dla zwolnionych nauczycieli: niech założą rodziny zastępczeKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Propozycja nie do odrzucenia dla zwolnionych nauczycieli - zamiast uczyć dzieci w szkole, niech wychowują dzieci w domu. Łódzki MOPS potrzebuje rodziców zastępczych, a skoro po reformie edukacji niektórzy nauczyciele potrzebują pracy, to może da się to jakoś połączyć?

Grunt to własna inicjatywa. - To tylko propozycja, którą składamy dla tych, którzy by chcieli - mówi Piotr Rydzewski z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. - Ustawodawca nałożył wymagania, że takie dzieci nie mogą być w domach dziecka, że takie domy dziecka muszą być odpowiednio małe, do 14 dzieci, a więc potrzebujemy gdzieś te dzieci umieścić - tłumaczy.

- Takie nietrafione te propozycje, ale ja przyjmuję je z uśmiechem - ocenia Jagoda Banaszczyk, nauczycielka matematyki i informatyki.

Nic śmiesznego nie ma w tym, że ponad stu dwudziestu nauczycieli w Łodzi w związku z reformą edukacji straciło pracę. Będą kolejni. Łódzki MOPS proponuje więc, żeby z nauczycieli stali się rodzicami zastępczymi. Bo za trzy lata mają zniknąć duże i przepełnione domy dziecka. Gimnazja znikają już teraz. W Łodzi postanowili więc te dwie rzeczy połączyć.

- Część nauczycieli może być taką formą pracy zainteresowana, mamy na uwadze to, że to są pedagodzy, oni są przygotowani do pracy z takimi dziećmi - mówi Marek Ćwiek ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Rzecz w tym - jak mówi zastępcza mama siedmiorga dzieci - że rodzicielstwo zastępcze to nie zwykła praca z pośredniaka. - Wygląda to dokładnie tak samo jak w normalnej rodzinie. Trzeba poczuć coś, żeby ten swój czas, swoją uwagę i zaangażowanie, poświęcać dzieciakom - tłumaczy Anna Mroczek, która prowadzi rodzinny dom dziecka.

"Okres próby"

W Łodzi jest obecnie ponad pięćdziesiąt rodzin zastępczych, potrzeba ponad drugie tyle. Po kursach, szkoleniach i procedurach, zawodowy rodzic otrzymuje trzy tysiące złotych wynagrodzenia i półtora tysiąca na dziecko. - Nauczyciel to jest człowiek, który z powołania poświęcił swoje życie zawodowe pracy z dziećmi, więc pewnie to polubi - mówi Rydzewski. - Ja uwielbiam uczyć, jestem nauczycielem i nie chciałabym tego zmieniać - odpowiada jednak Jagoda Banaszczyk.

MOPS na razie na nadmiar kandydatów nie cierpi. Jednak nauczyciele nie wykluczają, że niektórym zapewne przyjdzie się przekwalifikować. - Nie jesteśmy świętymi krowami i pewnie czeka nas okres próby - mówi Bogusław Olejniczak, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Króla Bolesława Chrobrego w Łodzi.

Okres próby - na czas reformy. Były założenia, że żaden nauczyciel nie straci pracy. Były też inne propozycje dla zwalnianych nauczycieli. Na przykład - by przywdziali mundur strażnika miejskiego.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS