Lider AgroUnii: rządzący działają dzisiaj na rzecz dużych firm skupowych

08.05.2023 | Lider AgroUnii: rządzący działają dzisiaj na rzecz dużych firm skupowych
08.05.2023 | Lider AgroUnii: rządzący działają dzisiaj na rzecz dużych firm skupowych
Jacek Tacik | Fakty TVN
Lider AgroUnii: rządzący działają dzisiaj na rzecz dużych firm skupowychJacek Tacik | Fakty TVN

Minister rolnictwa twierdzi, że część silosów została już opróżniona ze zboża. Rolnicy są sceptyczni, czy rząd podoła z reeksportem zboża z Ukrainy. Polskie porty mają ograniczoną przepustowość. Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii, twierdzi, że pomoc finansowa od rządu tak naprawdę działa na korzyść dużych firm skupowych, bo jest przewidziana tylko do 15 czerwca.

Rolnicy znowu pojawili się na ulicach. Znowu blokują drogi i znowu domagają się od rządu PiS załatwienia swoich pilnych spraw. Tym razem nie chodzi o zboże, a o kwestię dotyczącą dzierżawy ziem przez zagranicznych inwestorów, bo w sprawie zboża jakby stracili już nadzieję.

- Jest jakiś plan, że zboże z tego kraju wyjedzie, zobaczymy, czy tak się stanie. Coś nam obiecali, że jest taka szansa - mówi jeden z protestujących rolników, który "średnio" w to wierzy.

Wiarę w działania rządu na pięć miesięcy przed wyborami próbuje podtrzymywać Prawo i Sprawiedliwość. Minister rolnictwa przekonuje, że sytuacja jest pod kontrolą, chociaż wcześniej nie była.

- Mi zależy na tym, żeby opróżnić magazyny u rolników. To robimy. Te trzydzieści-pare procent, które w tej chwili jest już opróżnionych, to już jest dobra informacja - zapewnił na konferencji prasowej Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Rządzący "działają na rzecz dużych firm skupowych"

Zboże jak zalegało, tak zalega w magazynach. Za chwilę przyjdą żniwa. Gdzie je składować? To pytanie, które stawiają rolnicy, ale zamiast odpowiedzi, dostają zapewnienia, że problemu związanego z importem taniego ukraińskiego zboża już dawno nie ma. - Jest pomoc publiczna z dopłatami dla rolników, którzy sprzedadzą teraz zboże, popyt na zboże jest, jest kwestia tylko niskiej ceny - wylicza Janusz Wojciechowski, komisarz unii europejskiej do spraw rolnictwa, polityk związany z PiS.

Kwestia ceny jest dość istotna. Zboże potaniało nawet dwukrotnie, bo - jak przekonuje AgroUnia - rząd zastawił pułapkę na rolników. - Rządowa pomoc przewidziana jest tylko i wyłącznie do 15 czerwca. Rządzący świadomie to zrobili. Działają dzisiaj na rzecz dużych firm skupowych i te firmy zaniżają ceny - twierdzi Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii.

- Ja nie twierdzę, że to będzie przedłużone, ale też nie twierdzę, że nie będzie przedłużone, jeżeli chodzi o datę - powiedział Robert Telus.

Niepewność wśród rolników narasta. Szczególnie teraz - przed zbiorami, kiedy powinni mieć pewność, że ich praca nie pójdzie do kosza, a oni będą mieli za co żyć. - Wiele skupów zamknęło nawet w tym momencie całkowicie zakup płodów rolnych - mówi jeden z protestujących rolników.

Co z portami? Co z silosami?

Zboże z Ukrainy być reeksportowane drogą morską. Tu się pojawia kolejny problem - przepustowości polskich portów. - Miałem spotkanie z panią prezydent Piątkowską na ten temat i pani prezydent potwierdziła, że porty mogą w tym momencie, bez jakiegoś napinania się, ponad milion ton miesięcznie wyeksportować - zapewnił minister rolnictwa.

Robert Telus być może usłyszał to, co chciał usłyszeć, bo Monika Piątkowska - prezes Izby Zbożowo-Paszowej - uważa, że możliwości portów są skromniejsze, dużo skromniejsze. - Ogranicza nas przepustowość polskich portów, o czym cały czas mówię. I nadal estymujemy, że jest to w praktyce około 750 tysięcy ton miesięcznie - tłumaczy Monika Piątkowska.

Odpowiedzią na to mają być dodatkowe pieniądze na budowę silosów. Silosy są potrzebne teraz, przed żniwami.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Są zawsze gotowi do walki z żywiołem i do niesienia pomocy. Dzisiaj to kłopoty finansowe są dla nich największym wyzwaniem. Jak na bohaterów przystało, nie patrzą biernie, tylko działają. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Barzkowice w województwie zachodniopomorskim już po raz kolejny zbierają złom. Tym razem po to, by kupić aparaty oddechowe. Tymczasem ich koledzy w Małopolsce zbierają elektrośmieci, by po prostu dorobić.

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS