"Polska prawica nie znosi wolnych mediów, nie lubi wolnych mediów, ich nie rozumie"

18.12.2021 | "Polska prawica nie znosi wolnych mediów, nie lubi wolnych mediów, ich nie rozumie"
18.12.2021 | "Polska prawica nie znosi wolnych mediów, nie lubi wolnych mediów, ich nie rozumie"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
18.12.2021 | "Polska prawica nie znosi wolnych mediów, nie lubi wolnych mediów, ich nie rozumie"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Po latach narzekania przez PiS na kłopotliwe dla władzy wolne media, a zwłaszcza TVN, Jarosław Kaczyński błyskawicznie przeprowadził w Sejmie ustawę, która ma zmusić amerykańskiego inwestora do pozbycia się kontroli nad TVN S.A. Komentatorzy tłumaczą, że to ze strachu. - Polska prawica nie znosi wolnych mediów, nie lubi wolnych mediów, ich nie rozumie, i chciałaby je wyeliminować - wyjaśnia Krzysztof Luft, były członek KRRiT.

Lex TVN czeka na decyzję Andrzeja Dudy. Jednak już sam fakt, że projekt ustawy wrócił do sejmowej komisji, a następnie na salę plenarną, zelektryzował opozycję i opinię publiczną.

- Polska prawica nie znosi wolnych mediów, nie lubi wolnych mediów, ich nie rozumie, i chciałaby je wyeliminować. Tak było zresztą od lat, a Jarosław Kaczyński jest chyba tego największym, najlepszym przykładem. On wszystkie swoje niepowodzenia zawsze zrzuca na to, że wszystko by było dobrze, ale te media - wyjaśnia Krzysztof Luft, były członek KRRiT.

17 grudnia Jarosław Kaczyński zapewniał, że przez lex TVN "TVN się nie zmieni". Jednak przez lata on i inni politycy PiS-u wypowiadali się na temat naszej stacji w zupełnie innym tonie. - Ludzi trzeba jakby zbliżyć do rzeczywistości i nauczyć jakby tę rzeczywistość oceniać. Niezależnie od tego, co słyszą w TVN24 - mówił przed laty Jarosław Kaczyński.

Za opiniami prezesa PiS-u o TVN-ie poszły plany i działania PiS-u wobec TVN-u. Słuchając słów Marka Suskiego z 10 lipca, nie trzeba nawet się zastanawiać, o co tak naprawdę chodzi w ustawie. - Jeśli się uda tę ustawę przeprowadzić i jakaś część tych udziałów zostanie być może wykupiona też przez polskich biznesmenów, i będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się tam dzieje w tej telewizji. Bo na pewno nie będzie to tak jak z Polska Press, że można to było odkupić - stwierdził 10 lipca Suski.

"Uczciwa władza nie boi się dziennikarzy"

Uzasadniona jest obawa, czy ustawa anty-TVN to koniec, czy jednak początek działań PiS-u wobec mediów. Obawa uzasadniona jest znaczącymi zapowiedziami i wypowiedziami ludzi władzy o innych mediach i o internecie. - W mediach, niestety, w internecie, o to będziemy musieli jeszcze zabiegać, żeby tę sytuację zmienić, przewagę ma druga strona - alarmował 4 lipca Jarosław Kaczyński.

- Musiałaby być kolejne wojna. Tym razem głównie z Niemcami, bo Onet i różne media to są kapitałem niemiecko-szwajcarskim. Wiadomo, że Niemcy tutaj mają wiodącą rolę. I te media też są antypolskie - przekonywał 10 lipca Marek Suski.

- Uczciwa władza nie boi się dziennikarzy. Tylko taka władza, która coś ma do ukrycia na granicy, albo ma do ukrycia jakieś afery - uważa profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji UW.

- Wywłaszcza (lex TVN - przyp. red.) podmiot, który legalnie w Polsce prowadzi swoją działalność gospodarczą. Zmusza inwestora amerykańskiego, czyli inwestora z kraju, który jest sojusznikiem Polski, do tego, żeby wyzbył się większościowego pakietu w spółce, którą współtworzył - wyjaśnia Mikołaj Sowiński, pełnomocnik TVN Grupy Discovery.

A to już komentarz czysto polityczny - opozycyjny. - To nie są incydenty. To się składa w czarny obraz i, tak jak wspomniałem, nie w czarny dzień, nie w czarny tydzień, tylko w czarne sześć lat polskiej demokracji i polskiej niepodległości - uważa Donald Tusk.

Były premier zapowiedział, że w niedzielę 19 grudnia o godzinie 19 pojawi się na Krakowskim Przedmieściu, by demonstrować na rzecz wolnych mediów.

Czytaj więcej: Komunikat TVN Grupy Discovery w sprawie lex TVN: doszło do bezprecedensowego ataku na wolne media

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS