Lekarze w Gdańsku przeszczepili jednocześnie serce i płuca. "Jest to ogromna praca dla całego szpitala"

Źródło:
Fakty TVN
Lekarze w Gdańsku przeszczepili jednocześnie serce i płuca. "Jest to ogromna praca dla całego szpitala"
Lekarze w Gdańsku przeszczepili jednocześnie serce i płuca. "Jest to ogromna praca dla całego szpitala"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Lekarze w Gdańsku przeszczepili jednocześnie serce i płuca. "Jest to ogromna praca dla całego szpitala"Marek Nowicki/Fakty TVN

Nowe płuca i nowe serce, i to za jednym zamachem. Medycyna zna takie przypadki i właśnie poznała kolejne dwa. Obie operacje wykonali lekarze w Gdańsku. 

Płuca i serce od tego samego dawcy trafiły do pana Dariusza Walczaka już kilka miesięcy temu. Szpital jednak pochwalił się tym podwójnym przeszczepem dopiero teraz, bo po operacji pacjent jeszcze długo walczył o życie. - Był moment, kiedy po samym zabiegu, po operacji, miałem taki okres, ja to nazywam niepamięcią. Wdała się jakaś tam bakteria - mówi pan Dariusz. Teraz już jest wszystko dobrze. Coraz lepiej czuje się też 37-letnia pacjentka, której ci sami lekarze również przeszczepili jednocześnie płuca i serce. Tego typu zabiegi - jednoczesnego przeszczepu płuc i serca - wykonuje się rzadko i tylko u chorych, u których wykorzystano już inne możliwości ratunku.

19.03.2022 | Nie żyje profesor Marian Zembala. "Świetnie reprezentował Polskę na całym świecie"
19.03.2022 | Nie żyje profesor Marian Zembala. "Świetnie reprezentował Polskę na całym świecie"Marek Nowicki | Fakty TVN

Wielkie wyzwanie

22 lata z nowymi płucami i sercem żyje pan Marek Breguła. - Najpierw była komunia córki, potem już chciałem jakieś wesele, wnuczkę, wnuka. (...) Radość tego życia, że człowiek nie myśli nad stanem obecnym, tylko troszeczkę planuje - zapewnia Marek Breguła. 22 lata temu życie Markowi Bregule uratował profesor Marian Zembala z Zabrza. Od tamtego czasu wykonano w Polsce niewiele takich operacji. W sumie dwie w Instytucie Kardiologii w Aninie i cztery w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- Zabrze to było zagłębie kardiochirurgii i przez pewien okres też było wzorcem do naśladowania, ale czas ma to do siebie, że potrafi zmieniać wzorce - mówi profesor Jan Rogowski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgi Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Od ostatniego jednoczesnego przeszczepu płuc i serca minęło szesnaście lat. - Te zabiegi to nie jest popis chirurgiczny, bo tutaj ktoś pytał, ile szpitali. Żaden szpital w Polsce w tej chwili nie będzie robił i nie robi na razie takich operacji. Dlatego, że to nie tylko jest wyczyn chirurgiczny, a każdy z nas to potrafi i wielu kolegów w Polsce to zrobi, ale jest to ogromna praca dla całego szpitala - tłumaczy profesor Jan Rogowski. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku realizuje program przeszczepiania płuc od niemal pięciu lat.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS