Lekarze w Gdańsku przeszczepili jednocześnie serce i płuca. "Jest to ogromna praca dla całego szpitala"

Źródło:
Fakty TVN
Lekarze w Gdańsku przeszczepili jednocześnie serce i płuca. "Jest to ogromna praca dla całego szpitala"
Lekarze w Gdańsku przeszczepili jednocześnie serce i płuca. "Jest to ogromna praca dla całego szpitala"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Lekarze w Gdańsku przeszczepili jednocześnie serce i płuca. "Jest to ogromna praca dla całego szpitala"Marek Nowicki/Fakty TVN

Nowe płuca i nowe serce, i to za jednym zamachem. Medycyna zna takie przypadki i właśnie poznała kolejne dwa. Obie operacje wykonali lekarze w Gdańsku. 

Płuca i serce od tego samego dawcy trafiły do pana Dariusza Walczaka już kilka miesięcy temu. Szpital jednak pochwalił się tym podwójnym przeszczepem dopiero teraz, bo po operacji pacjent jeszcze długo walczył o życie. - Był moment, kiedy po samym zabiegu, po operacji, miałem taki okres, ja to nazywam niepamięcią. Wdała się jakaś tam bakteria - mówi pan Dariusz. Teraz już jest wszystko dobrze. Coraz lepiej czuje się też 37-letnia pacjentka, której ci sami lekarze również przeszczepili jednocześnie płuca i serce. Tego typu zabiegi - jednoczesnego przeszczepu płuc i serca - wykonuje się rzadko i tylko u chorych, u których wykorzystano już inne możliwości ratunku.

19.03.2022 | Nie żyje profesor Marian Zembala. "Świetnie reprezentował Polskę na całym świecie"
19.03.2022 | Nie żyje profesor Marian Zembala. "Świetnie reprezentował Polskę na całym świecie"Marek Nowicki | Fakty TVN

Wielkie wyzwanie

22 lata z nowymi płucami i sercem żyje pan Marek Breguła. - Najpierw była komunia córki, potem już chciałem jakieś wesele, wnuczkę, wnuka. (...) Radość tego życia, że człowiek nie myśli nad stanem obecnym, tylko troszeczkę planuje - zapewnia Marek Breguła. 22 lata temu życie Markowi Bregule uratował profesor Marian Zembala z Zabrza. Od tamtego czasu wykonano w Polsce niewiele takich operacji. W sumie dwie w Instytucie Kardiologii w Aninie i cztery w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- Zabrze to było zagłębie kardiochirurgii i przez pewien okres też było wzorcem do naśladowania, ale czas ma to do siebie, że potrafi zmieniać wzorce - mówi profesor Jan Rogowski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgi Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Od ostatniego jednoczesnego przeszczepu płuc i serca minęło szesnaście lat. - Te zabiegi to nie jest popis chirurgiczny, bo tutaj ktoś pytał, ile szpitali. Żaden szpital w Polsce w tej chwili nie będzie robił i nie robi na razie takich operacji. Dlatego, że to nie tylko jest wyczyn chirurgiczny, a każdy z nas to potrafi i wielu kolegów w Polsce to zrobi, ale jest to ogromna praca dla całego szpitala - tłumaczy profesor Jan Rogowski. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku realizuje program przeszczepiania płuc od niemal pięciu lat.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS