Lekarze w Gdańsku przeszczepili jednocześnie serce i płuca. "Jest to ogromna praca dla całego szpitala"

Źródło:
Fakty TVN
Lekarze w Gdańsku przeszczepili jednocześnie serce i płuca. "Jest to ogromna praca dla całego szpitala"
Lekarze w Gdańsku przeszczepili jednocześnie serce i płuca. "Jest to ogromna praca dla całego szpitala"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Lekarze w Gdańsku przeszczepili jednocześnie serce i płuca. "Jest to ogromna praca dla całego szpitala"Marek Nowicki/Fakty TVN

Nowe płuca i nowe serce, i to za jednym zamachem. Medycyna zna takie przypadki i właśnie poznała kolejne dwa. Obie operacje wykonali lekarze w Gdańsku. 

Płuca i serce od tego samego dawcy trafiły do pana Dariusza Walczaka już kilka miesięcy temu. Szpital jednak pochwalił się tym podwójnym przeszczepem dopiero teraz, bo po operacji pacjent jeszcze długo walczył o życie. - Był moment, kiedy po samym zabiegu, po operacji, miałem taki okres, ja to nazywam niepamięcią. Wdała się jakaś tam bakteria - mówi pan Dariusz. Teraz już jest wszystko dobrze. Coraz lepiej czuje się też 37-letnia pacjentka, której ci sami lekarze również przeszczepili jednocześnie płuca i serce. Tego typu zabiegi - jednoczesnego przeszczepu płuc i serca - wykonuje się rzadko i tylko u chorych, u których wykorzystano już inne możliwości ratunku.

19.03.2022 | Nie żyje profesor Marian Zembala. "Świetnie reprezentował Polskę na całym świecie"
19.03.2022 | Nie żyje profesor Marian Zembala. "Świetnie reprezentował Polskę na całym świecie"Marek Nowicki | Fakty TVN

Wielkie wyzwanie

22 lata z nowymi płucami i sercem żyje pan Marek Breguła. - Najpierw była komunia córki, potem już chciałem jakieś wesele, wnuczkę, wnuka. (...) Radość tego życia, że człowiek nie myśli nad stanem obecnym, tylko troszeczkę planuje - zapewnia Marek Breguła. 22 lata temu życie Markowi Bregule uratował profesor Marian Zembala z Zabrza. Od tamtego czasu wykonano w Polsce niewiele takich operacji. W sumie dwie w Instytucie Kardiologii w Aninie i cztery w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- Zabrze to było zagłębie kardiochirurgii i przez pewien okres też było wzorcem do naśladowania, ale czas ma to do siebie, że potrafi zmieniać wzorce - mówi profesor Jan Rogowski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgi Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Od ostatniego jednoczesnego przeszczepu płuc i serca minęło szesnaście lat. - Te zabiegi to nie jest popis chirurgiczny, bo tutaj ktoś pytał, ile szpitali. Żaden szpital w Polsce w tej chwili nie będzie robił i nie robi na razie takich operacji. Dlatego, że to nie tylko jest wyczyn chirurgiczny, a każdy z nas to potrafi i wielu kolegów w Polsce to zrobi, ale jest to ogromna praca dla całego szpitala - tłumaczy profesor Jan Rogowski. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku realizuje program przeszczepiania płuc od niemal pięciu lat.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Lekarze zwracają uwagę na problem i ostrzegają przed konsekwencjami. Raport Najwyższej Izby Kontroli potwierdza ich obawy. Od kilku lat znacząco maleje liczba dzieci i młodzieży, które są poddawane obowiązkowym szczepieniom. Zaniedbywane są działania administracyjne i edukacyjne.

Maleje liczba dzieci i młodzieży, które są poddawane obowiązkowym szczepieniom. Problem jest poważny

Maleje liczba dzieci i młodzieży, które są poddawane obowiązkowym szczepieniom. Problem jest poważny

Źródło:
Fakty TVN

Coraz mniej jest wiernych na mszach. Maleje też liczba udzielanych sakramentów i uczniów na lekcjach religii - wynika z najnowszych danych za 2023 rok. Eksperci oceniają, że raport powinien być dla Kościoła czymś więcej niż kolejnym dzwonkiem alarmowym i wskazują na główne przyczyny problemu.

Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach

Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach

Źródło:
Fakty TVN

MotoMikołaje wywołują uśmiech i niosą pomoc. Jak co roku, wsiadają na motocykle i przejeżdżają przez wiele polskich miast. Niektórzy dojechali do szpitali, by zanieść radość i prezenty chorym dzieciom. Inni - do domów dziecka.

MotoMikołaje rozwożą prezenty dzieciom. "Jedna z najpiękniejszych akcji"

MotoMikołaje rozwożą prezenty dzieciom. "Jedna z najpiękniejszych akcji"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zabawki są częstym prezentem dla dzieci, ale - jak się okazuje - nie zawsze bezpiecznym. To wniosek z badań przeprowadzonych przez pracowników Inspekcji Handlowej w Krakowie. Sprawdzili ponad 100 zabawek. Ponad połowa z nich nie spełniała norm i mogła stanowić zagorzenie dla zdrowia i życia dzieci.

Inspekcja Handlowa sprawdziła zabawki dla dzieci. "Niestety, nie wszystkie są należytej jakości"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Jasno i wyraźnie mówię, że chcę być prezydentem niezależnym. Niezależnym od poleceń przewodniczących partii politycznych, dwóch wielkich sił, które Polskę od 20 lat między siebie dzielą, a więc Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - powiedział w "Faktach po Faktach" lider Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Przekonywał, że nie startuje w wyborach prezydenckich, żeby "ratować partię". - Ja startuję w tych wyborach, żeby wygrać - mówił.

"Startuję, żeby wygrać. Nie potrzebuję wyborów, żeby pokazać się, przypomnieć o swoim istnieniu"

"Startuję, żeby wygrać. Nie potrzebuję wyborów, żeby pokazać się, przypomnieć o swoim istnieniu"

Źródło:
TVN24

Syryjscy rebelianci wykorzystują moment, w którym najważniejsi sprzymierzeńcy syryjskiego dyktatora są osłabieni lub zajęci walką w innym regionie świata. - Syria zasługuje na instytucjonalny system rządów, a nie taki, który służy jednostce, jak miało to miejsce w przypadku reżimu Asada. Muszą istnieć ramy, które chronią i gwarantują prawa dla wszystkich obywateli - powiedział lider Hajat Tahrir asz-Szam, Abu Muhammad al-Dżaulani, w wywiadzie dla CNN.

Dżihadyści zajmują kolejne miasta. "Syria zasługuje na instytucjonalny system rządów"

Dżihadyści zajmują kolejne miasta. "Syria zasługuje na instytucjonalny system rządów"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak zbudowana była kampania dezinformacyjna, która wpłynęła na wynik wyborów prezydenckich w Rumunii? Nasza dziennikarka Monika Tomasik rozmawiała z Łukaszem Olejnikiem, ekspertem i konsultantem ds. bezpieczeństwa, autorem książki "Propaganda. Od dezinformacji i wpływu do operacji i wojny informacyjnej" między innymi o tym, co powinny zrobić polskie władze, by do takiej sytuacji nie doszło przed naszymi wyborami prezydenckimi. 

Efektywność kampanii dezinformacyjnej w Rumunii wstrząsnęła Europą. "Trzeba mieć możliwości analityczne"

Efektywność kampanii dezinformacyjnej w Rumunii wstrząsnęła Europą. "Trzeba mieć możliwości analityczne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS