Ordynator oddziału obserwacyjno-zakaźnego ukarany za wypowiedzi o COVID-19. Antyszczepionkowcy chcieli wejść na rozprawę

20.12.2022 | Ordynator oddziału obserwacyjno-zakaźnego ukarany za wypowiedzi o COVID-19. Antyszczepionkowcy chcieli wejść na rozprawę
20.12.2022 | Ordynator oddziału obserwacyjno-zakaźnego ukarany za wypowiedzi o COVID-19. Antyszczepionkowcy chcieli wejść na rozprawę
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
20.12.2022 | Ordynator oddziału obserwacyjno-zakaźnego ukarany za wypowiedzi o COVID-19. Antyszczepionkowcy chcieli wejść na rozprawęKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Kolejny lekarz poniósł odpowiedzialność zawodową za szerzenie nieprawdziwych informacji o COVID-19. Doktor Zbigniew Martyka jest ordynatorem oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej i właśnie stracił prawo wykonywania zawodu na rok. W tle tych spraw są protesty, agresja i groźby ze strony antyszczepionkowców.

Nie zawsze lekarza trzeba słuchać. Sąd Lekarski przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie na rok pozbawił prawa wykonywania zawodu lekarza Zbigniewa Martykę, który głosił antyszczepionkowe tezy.

- Lekarz, który poprzez szerzenie danych poglądów może zaszkodzić pacjentowi, jest lekarzem, który naraża się na odpowiedzialność zawodową - podkreśla Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

A poglądy Zbigniewa Martyki to żelazny repertuar antyszczepionkowych haseł, czyli "tajemnicze zgony", "szkodliwe szczepionki", "zmowa koncernów farmaceutycznych" i "spisek lekarzy". Warto dodać, że doktor Martyka jest ordynatorem oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej. Szpital w czasie pandemii leczył pacjentów mających COVID-19. "Faktom" nie udało się skontaktować z jego dyrekcją.

- Władze tego szpitala powinny zachować się adekwatnie i przynajmniej na czas postępowania wyjaśniającego odsunąć go od stanowisk kierowniczych - podkreśla psychiatra Maja Herman, prezes Polskiego Towarzystwa Mediów Medycznych.

Zbigniew Martyka swoje szkodliwe opinie głosi w internecie i w mediach ojca Tadeusza Rydzyka. W środę, w czasie jego rozprawy, do budynku krakowskiej izby lekarskiej próbowali dostać się posłowie Konfederacji z rzekomą interwencją.

Agresja i groźby

Antyszczepionkowcom wyraźnie nie spodobał się wyrok sądu lekarskiego.

- Dzisiaj w nocy odebrałem kilka głuchych telefonów, pierwsza-druga w nocy, z nieznanych numerów - przyznaje dr Paweł Grzesiowski, ekspert NRL ds. zagrożeń epidemicznych.

Doktor Grzesiowski, który był w sprawie doktora Martyki biegłym, teraz jest obiektem ataków. - Zalew szamba w internecie, które ma spowodować po pierwsze zniszczenie mojej pozycji zawodowej, ale są również tam bezpośrednie groźby, są również zachęty do tego, żeby może dokonać samosądu - wymienia Paweł Grzesiowski.

To nie pierwszy raz, kiedy lekarze, walcząc z antyszczepionkowcami, zmagają się z nagonką. W ostatnim czasie sądy lekarskie zawiesiły prawo wykonywania zawodu kilku czołowym lekarzom ruchów antyszczepionkowych. Członkowie ruchów na takie decyzje reagują agresją.

- Od kilku miesięcy, a może nawet dłużej, spotykamy się z sytuacjami prób zakłócenia działania sądów lekarskich przez osoby postronne, przez osoby niezwiązane z danym postępowaniem, w tym również przez osoby pełniące funkcje publiczne - przyznaje Łukasz Jankowski.

Dotychczas samorząd lekarski zajął się sprawami ponad stu lekarzy, którzy w sprawach pandemii głosili teorie spiskowe.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/MarekAnonim

Pozostałe wiadomości

To opowieść o najstarszej pracującej osobie w Polsce, i to z najdłuższym, bo 84-letnim stażem. Pan Wacław ma 98 lat. To były mistrz Polski w wyścigach motocyklowych, który prowadzi warsztat mechaniczny w Poznaniu. Jego największym marzeniem jest pracować dalej, ile tylko sił wystarczy, co najmniej do setki. Historia samego warsztatu sięga 1945 roku.

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Źródło:
Fakty TVN

Odra nie tylko wróciła, ale rozlewa się szeroką falą. Najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu, ale wszędzie grupa ryzyka jest taka sama - to osoby niezaszczepione.

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Szmydt jest podejrzany o szpiegostwo, grozi mu nawet dożywocie. Były już sędzia jest na Białorusi, gdzie poprosił o azyl. Jego zatrzymanie i przekazanie Polsce wydaje się zatem dość mało prawdopodobne. Dlaczego polski kontrwywiad nie wykrył działalności Szmydta? - Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry i człowieka Piebiaka, czyli element układu politycznego - uważa Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi i lekarz, który przyjmował kroplówkę w czasie pracy. Jest zwrot w sprawie bulwersującej sytuacji na SOR-ze w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. Lekarz złożył wypowiedzenie i nie pracuje już w placówce. Sprawą zajmuje się prokuratura. Były już przeszukania w szpitalu i w mieszkaniu "osoby, która występuje w tej sprawie". Zabezpieczono dokumentację, wzywani są świadkowie. 

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najbardziej zawinili politycy, którzy zaniedbali priorytet wschodni w służbach specjalnych, w kontrwywiadzie wojskowym i cywilnym. Dla nich priorytetem była opozycja demokratyczna - mówił w "Faktach po Faktach" o sprawie Tomasza Szmydta generał Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura szefa MSWiA, były szef ABW.

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

Źródło:
TVN24

Mur przy granicy z Białorusią ma zostać, ale zakładamy też, że każdy mur bywa nieszczelny - mówiła w "Faktach po Faktach" Anna Maria Żukowska o słowach premiera Donalda Tuska, że istnieje "potrzeba wzmocnienia granicy". Michał Kobosko stwierdził, że "bezpieczeństwo granic nie może wykluczać człowieczeństwa".

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

Źródło:
TVN24

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wywołała trzęsienie ziemi w Seattle, a teraz zatrzęsie fanami w Europie. Taylor Swift rozpoczęła trasę koncertową, w której zawita także w Polsce. Co ciekawe, za artystką podążają nie tylko miliony jej fanów, ale też charakterystyczny dla gwiazd tego kalibru efekty. Tam, gdzie się pojawia Swift - ceny wynajmu krótkoterminowego gwałtownie rosną o kilkaset procent, co ma wyraźny wpływ na inflację.

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę, której filarami nadal są surowce? Na ten temat Jan Niedziałek rozmawiał z Amitem Joshim, szwajcarskim naukowcem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS