Lekarka odmówiła przyjmowania nieszczepionych dzieci. "To naprawdę jest tykająca bomba"

14.10.2017 | Lekarka odmówiła przyjmowania nieszczepionych dzieci. "To naprawdę jest tykająca bomba"
14.10.2017 | Lekarka odmówiła przyjmowania nieszczepionych dzieci. "To naprawdę jest tykająca bomba"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
14.10.2017 | Lekarka odmówiła przyjmowania nieszczepionych dzieci. "To naprawdę jest tykająca bomba"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

Nie ma szczepienia, nie będzie badania. Pani doktor z Siedlec nie ma litości i ma dość. Może odmówić przyjęcia pacjenta, jeżeli wskaże mu dalszą drogę. Bo droga bez szczepień jest drogą donikąd. A w Finlandii mają kolejny argument w tej dyskusji.

Doktor Magdalena Daniel ma ponad 30 lat doświadczenia w zawodzie i stąd tak zdecydowana postawa. Odmówiła przyjęcia już dwójki pacjentów, jak mówi, w ich interesie. Oświadczyła, że nie będzie wykonywać żadnych zabiegów u dzieci bez obowiązkowych szczepień.

- Nie mogę zagwarantować, że nieszczepione kilkumiesięczne dziecko nie spotka się w poczekalni gabinetu z dzieckiem z bólami brzucha, które ma rotawirusy. Ono jest wtedy narażone na zakażenie, po co? - tłumaczy.

"Tykająca bomba"

Jej internetowe oświadczenie wywołało epidemię komentarzy. Lekarka twierdzi, że do jej gabinetu przychodzi się po porady, a nie po ratunek i miała do tego prawo.

- Lekarz musi poinformować pacjenta o tym, że odmawia, odnotować to w dokumentacji medycznej, ale także wskazać inną placówkę, do której ten pacjent ma się udać - mówi Katarzyna Głodowska z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Po stronie lekarki i szczepień stają jej koledzy po fachu. - Traktuję wpis pani doktor, tę opinię, jako taki akt rozpaczy, desperacji środowiska medycznego, ludzie, opamiętajcie się - mówi pediatra Jacek Kidoń.

- To naprawdę jest tykająca bomba. Nie potrzeba nam wcale broni nuklearnej, żeby za kilkanaście lat mieć epidemię chorób, o których już wszyscy nie pamiętają - argumentuje Magdalena Daniel.

Nieszczepione dzieci zagrożeniem

Przykładem na skuteczność szczepień jest Finlandia. Co roku na rotawirusy chorowało tam 11 tysięcy dzieci, lecz po wprowadzeniu darmowych szczepionek liczba tych, które trafiają do szpitala, spadła o 93 procent.

W Polsce te szczepienia są płatne, ale inne już nie. Może przerażać, jak wiele chorób jest w natarciu.

- Według epidemiologów odry nie powinno być. Jednak później okazało się, że karetki zwoziły dzieci, u których potwierdzono tę chorobę - ostrzega Cyryla Staszewska z Powiatowej Stacji Epidemiologicznej w Poznaniu.

W skrajnych przypadkach, by "uchronić" dziecko przed szczepieniami, rodzice zabierali noworodka ze szpitala. Wielu innym trudno to pojąć.

- Uważam, że jest to bardzo ważne. Nie tylko ze względu na moje dzieci, ale również na te, które nie mogą się szczepić, bo są na przykład po przeszczepach. Nieszczepione dzieci stanowią zagrożenie dla innych - zauważa Anna Marcinkowska, matka 14-miesięcznego Leona.

- Tu jakiś palec boży był w tym, żeby na ten temat rozmawiać. Ja nie czuję się linczowana ani chwalona. Im więcej będziemy na ten temat mówili, tym lepiej - mówi Magdalena Daniel.

W Polsce nie szczepi się coraz więcej dzieci. Tylko w ubiegłym roku nieszczepionych było 20 tysięcy.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Blisko 70 strzałów pijany żołnierz oddał w stronę samochodu, którym jechał ojciec z córką. To oznacza, że opróżnił niemal trzy magazynki. Na szczęście po tym, jak najpierw strzelał w powietrze, dziewczynka zdołała uciec z auta i kule trafiły potem tylko w jej pusty fotel. Prokuratura nie ma wątpliwości, że to było usiłowanie zabójstwa. Jak mogło do tego dojść? 

Pijany żołnierz oddał ponad 60 strzałów w Mielniku. "Oprócz sprzętu potrzebny jest tak zwany materiał ludzki"

Pijany żołnierz oddał ponad 60 strzałów w Mielniku. "Oprócz sprzętu potrzebny jest tak zwany materiał ludzki"

Źródło:
Fakty TVN

W środę Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Najogólniej mówiąc: to my mamy przeprowadzić Wspólnotę przez te najbliższe sześć miesięcy. To duże wyzwanie, bo czasy nie są łatwe - mowa zarówno o sytuacji na zewnątrz Unii, jak i wewnątrz niej.

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. "Będzie poświęcona w dużej mierze naszemu bezpieczeństwu"

Źródło:
Fakty TVN

Mieszkańcy są przerażeni i mówią o profanacji, a policja próbuje znaleźć sprawcę. W powiecie strzeleckim w województwie opolskim ktoś kradnie figurki i obrazy sakralne z przydrożnych kapliczek, a w ich miejsce wstawia karykatury świętych.

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Giną figurki i obrazy z przydrożnych kapliczek. W ich miejsce pojawiają się karykatury świętych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- On nie uważa nic na żaden ważny temat, nikt nie wie, jakie ma poglądy, ale mamy go kupić - mówiła o kandydacie PiS na prezydenta w "Faktach po Faktach" Katarzyna Lubnauer (KO). Według wiceministry Karol Nawrocki "chce być jak taki kot w worku". Europoseł Adam Jarubas (PSL) ocenił, że Nawrocki "może być narzędziem w rękach prezesa Kaczyńskiego".

"Chce być jak kot w worku, którego mamy kupić"

"Chce być jak kot w worku, którego mamy kupić"

Źródło:
TVN24

Mamy bardzo mocne papiery do tego, żeby nadawać ton Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Szłapka, minister do spraw unijnych, odnosząc się do rozpoczynającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Stwierdził też, że "cieniem" na węgierskiej prezydencji, która trwała do końca 2024 roku, położyła się wizyta Viktora Orbana w Moskwie i jego spotkanie z Władimirem Putinem.

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

"To się kładzie cieniem na węgierskiej prezydencji"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia sprzedaż jednorazowych e-papierosów będzie zakazana. Te wielokrotnego użytku dalej będą dostępne. Po jednorazówki najczęściej sięgają dzieci i młodzież. Przy tej okazji - nigdy dość przypominania - palenie szkodzi, powoduje m.in. nowotwory i wiele innych chorób.

Belgia idzie na wojnę z e-papierosami. "Ten zakaz zaboli wielu nastolatków"

Belgia idzie na wojnę z e-papierosami. "Ten zakaz zaboli wielu nastolatków"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS