Uwaga na kleszcze. "Zaatakują ze zwiększoną mocą"

10.03.2018 | Uwaga na kleszcze. "Zaatakują ze zwiększoną mocą"
10.03.2018 | Uwaga na kleszcze. "Zaatakują ze zwiększoną mocą"
Marek Nowicki | Fakty TVN
10.03.2018 | Uwaga na kleszcze. "Zaatakują ze zwiększoną mocą"Marek Nowicki | Fakty TVN

Gdy ustały mrozy, wyjrzało słońce i zrobiło się niemal wiosennie, nie tylko miliony Polaków wyszły na spacery, ale i kleszcze. Uważajmy, bo są niebezpieczne.

Na pierwszej linii frontu są zwierzęta. Lekarze weterynarii już w styczniu i lutym z psów wyciągali kleszcze. Jednak dopiero teraz, w najbliższych dniach, wszystko się zacznie. Sezon na wygłodniałe, chwilowo uśpione mrozem kleszcze, został otwarty.

- Zdecydowanie po okresie chłodu musimy pamiętać, że kleszcze zaatakują ze zwiększoną mocą - ostrzega weterynarz Karolina Plewińska-Pełka z kliniki weterynaryjnej "VETS".

A "moc" kleszcze mają dużą - zwłaszcza te zainfekowane boreliozą.

Różne objawy u różnych osób

Oto trzy przykłady. Agnieszka Rochowiak z Poznania oraz Grzegorz Finowski i Rafał Reinfuss z Krakowa. Byli kąsani przez kleszcze. U całej trójki rozwinął się cały zespół dolegliwości, które długo leczyli oddzielnie. Lekarze nie potrafili ich zdiagnozować, nie wiedzieli, że to borelioza.

- Problemy ze stawami i straszne bóle kręgosłupa, na tyle silne, że przestałam chodzić z dnia na dzień praktycznie. Zaczęły się też problemy ze wzrokiem - opisuje pani Agnieszka Rochowiak.

U pani Agnieszki pojawiły się też na początku plamy. Problem polega na tym, że rumień nie zawsze występuje.

- Problemy związane z mostkiem, wyrostkiem mieczykowatym i z jakimś stawem. Ja nie wiedziałem, co to jest - wspomina Grzegorz Finowski.

- Bardzo przykre objawy neurologiczne związane z zaburzeniami ruchowymi, z bólami głowy, z zaburzeniami pamięci - wymienia Rafał Reinfuss ze Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę.

Do tego dochodzi zwyrodnienie kręgosłupa i rozwarstwienie tętnicy. W efekcie - udar.

Różne testy z różną wykrywalnością

Boreliozę na czas wykrytą można leczyć antybiotykami. Ta przechodzona trudna jest do wyleczenia, bo każdy człowiek na patogeny kleszcza reaguje inaczej. Na pewno warto jednak się badać.

Podstawowy test na antyciała - ELISA - można zrobić szybko, ale jest niedokładny. O wiele dokładniejszy jest Western Blot. Na wyniki czeka się jednak dłużej i jest do zrobienia tylko w niektórych placówkach.

Niektórzy nawet jeżdżą na badania za granicę. Doktor Grażyna Cholewińska-Szymańska, Mazowiecki Konsultant w Dziedzinie Chorób Zakaźnych, zapewnia, że to nie ma sensu. Polskie testy są równie dobre. - Dla celów naukowych można sobie tę diagnostykę porozszerzać o różne inne badania, ale one nie determinują sposobu leczenia i postępowania - uważa.

Badajmy się, bądźmy czujni, ale w tej czujności nie przesadzajmy.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W kampanii Karola Nawrockiego powrót do przeszłości i wątki trudne dla kandydata do wytłumaczenia. Niełatwe do wytłumaczenia są też dla prezesa PiS. Trudno się dziwić, bo te wątki dotyczą znanych gangsterów. Z "Nikosiem" i "Masą" na czele.

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Trudne wątki z przeszłości. Kaczyński i Nawrocki nie chcą do nich wracać

Źródło:
Fakty TVN

Czy myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę? Czy będą strzelać w terenie i w sposób, który sami sobie wyznaczą? Czy Polski Związek Łowiecki straci nadzór resortu środowiska? W PSL jest kilka osób, które najwyraźniej bardzo by tego chciały. Dlatego jest projekt ustawy, a w nim zapisy, od których szeroko otwierają się oczy.

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

"Myśliwi będą mieć nieograniczoną władzę". Projekt PSL wzbudził kontrowersje

Źródło:
Fakty TVN

Tryb przyspieszony oznacza, że podejrzany musi w ciągu dwóch dni stanąć przed sądem. W Szczecinie zapadł już wyrok - osiem miesięcy więzienia za łamanie zakazu prowadzenia samochodu. W Warszawie trwają też prace nad ustawą i zaostrzeniem kar.

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

"Nie bez przyczyny mają zakaz prowadzenia". Policjanci coraz częściej stosują wobec nich tryb przyspieszony

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Historia z Wielkopolski. Starszy mężczyzna źle się poczuł podczas mszy w kościele w Otorowie. Pomocy udzielił mu strażak i jeden z wiernych, który popędził do stacji AED - na nagraniu z monitoringu widać, jak biegnie po sprzęt, a potem szybko wraca do potrzebującego pomocy mężczyzny.

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Błyskawiczna reakcja i dostępny defibrylator uratowały życie starszemu mężczyźnie w Otorowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać, że Władimir Putin nie ma ochoty, nie ma powodu do tego, aby zgodzić się na propozycję prezydenta Donalda Trumpa - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony Paweł Zalewski, odnosząc się do rozmów prezydenta USA z przywódcami Rosji i Ukrainy. W ocenie Anity Kucharskiej-Dziedzic (Nowa Lewica) w otoczeniu Donalda Trumpa mogą zastanawiać się, jak prezydent USA mógłby "wyjść z twarzą" z zamieszania wokół swych działań wobec wojny w Ukrainie.

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Czy rozmowy Trumpa przybliżają pokój? "Widać wyraźnie, że to za mało"

Źródło:
TVN24

- To rozmowa wstępna, gdzie obydwie strony dokonywały raczej próby do tego, co będzie właściwym koncertem negocjacyjnym dopiero za chwilę - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Bogusław Pacek, odnosząc się do rozmowy Władimira Putina i Donalda Trumpa w sprawie wojny w Ukrainie. Doktor Adam Eberhardt z UW ocenił, że zawieszenie broni, które obejmowałoby warunki wspomniane w komunikacie Kremla, "to jest tak naprawdę wstęp do kapitulacji".

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Putin "powiedział: zgadzam się, ale...". Ekspert: to wstęp do kapitulacji

Źródło:
TVN24

Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ustalili między innymi to, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Tuż po rozmowie Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada. Korespondenci zachodnich mediów donosili o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. O komentarz poprosiliśmy Kirę Rudyk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie rozmowy sama musiała się udać do schronu.

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS