"Musicie obronić polski rozwój i polską demokrację". Wałęsa apeluje o kontrolę wyborów

02.09.2018 | "Musicie obronić polski rozwój i polską demokrację". Wałęsa apeluje o kontrolę wyborów
02.09.2018 | "Musicie obronić polski rozwój i polską demokrację". Wałęsa apeluje o kontrolę wyborów
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
02.09.2018 | "Musicie obronić polski rozwój i polską demokrację". Wałęsa apeluje o kontrolę wyborówDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Lech Wałęsa ostrzega przed wyborczymi oszustwami i namawia do obywatelskiego monitoringu wyborów samorządowych. Jego Komitet zapowiada powszechną mobilizację. W każdej komisji miałaby się znaleźć osoba czuwająca nad rzetelnością i uczciwością głosowania, a potem nad liczeniem głosów.

W gorącej atmosferze przywitano byłego prezydenta Lecha Wałęsę na spotkaniu "Wolne Wybory - Obywatelskie zaangażowanie". Byli politycy opozycji, prawnicy, aktorzy i działacze pozarządowych organizacji. Są oni członkami komitetu, któremu patronuje Lech Wałęsa. Ich głównym celem jest kontrola najbliższych wyborów samorządowych.

- Musicie obronić polski rozwój i polską demokrację - apelował ze sceny Lech Wałęsa.

Były prezydent zachęcał polityków i działaczy różnych organizacji, by w nawet najmniejszej komisji wyborczej pojawili się przedstawiciele i sympatycy komitetu, który ma czuwać nad rzetelnością i uczciwością głosowania. Zachęcał też do aktywnego udziału w wyborach.

- Tak szkodzić Polsce, tak niszczyć Polskę, tak niszczyć rozwój... To się nie mieści w głowie. To to tylko mogą robić zdrajcy albo głupcy. W jednym i drugim przypadku musimy ich zmienić - mówił były prezydent Lech Wałęsa.

"Trzeba patrzeć na ręce"

Członkowie Komitetu Obywatelskiego przy Prezydencie Lechu Wałęsie chcą zmobilizować jak najwięcej osób, aby zasiadły w komisjach wyborczych. Jak mówią - szczególnie teraz, po ostatniej zmianie ordynacji, monitoring i ocena tych wyborów jest konieczna.

- Mam nadzieję, że wybory nie zostaną sfałszowane. To nie jest sytuacja jak w PRL-u, ale jednak patrzeć na ręce trzeba - stwierdził Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu. - Wszystkie zmiany jakie obecna władza wprowadziła w sądownictwie, były wprowadzane po coś. Po to, żeby władza miała narzędzia w wypadku, gdyby ich zwycięstwo było zagrożone - dodała Agnieszka Holland, reżyserka.

Politycy i eksperci szczególnie chcą zwracać uwagę na sam moment liczenia głosów. Ich zdaniem - sporo kontrowersji budzi nowa definicja symbolu "x". Teraz są to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. Wcześniej postawienie więcej niż dwóch kresek oznaczało nieważność głosu. Kolejna kontrowersja to możliwość skreślania oddanego głosu i wybór innego kandydata.

- Wszystko zależy jak komisja zinterpretuje oddany głos. A nade wszystko mamy rzecz niespotykaną w świecie: dwie komisje - jedna zbiera głosy, a druga ogłasza wyniki - stwierdził Andrzej Halicki z PO.

- Można dopisywać znaki, można unieważniać głosy, można fałszować protokoły - przestrzega Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

W niedzielę podobną akcję, zachęcającą do wzięcia udziału w wyborach i kontroli tych wyborów, w Poznaniu zorganizowali członkowie i sympatycy KOD.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS