"Lata zaniedbań w naszej edukacji zdrowotnej". Ruszył projekt, który ma odczarować menopauzę

Źródło:
Fakty TVN
"Lata zaniedbań w naszej edukacji zdrowotnej". Ruszył projekt, który ma odczarować menopauzę
"Lata zaniedbań w naszej edukacji zdrowotnej". Ruszył projekt, który ma odczarować menopauzę
Adrianna Otręba/Fakty TVN
"Lata zaniedbań w naszej edukacji zdrowotnej". Ruszył projekt, który ma odczarować menopauzęAdrianna Otręba/Fakty TVN

To nie jest tabu, to nie jest powód do wstydu, bo kobieta na każdym etapie życia powinna dbać o zdrowie. To także sprawa społeczna. Dlatego ruszył pilotażowy projekt, który ma całkowicie zmienić opiekę medyczną w okresie okołomenopauzalnym.

- Jest strach, jest dezorientacja - mówi Kinga Fromlewicz, menoedukatorka i trenerka biznesu. Tak mówi o doświadczeniach swoich, ale także innych kobiet, które zaczynają odczuwać pierwsze objawy nadchodzącej menopauzy. U niej pojawiły się trzy lata temu, gdy miała 43 lata.

- Jest brak takiej świadomości. To są lata zaniedbań w naszej edukacji zdrowotnej - wskazuje Kinga Fromlewicz. Dlatego wzięła sprawy w swoje ręce. - Zajęłam się tematem edukacji menopauzalnej po tym, jak sama weszła w perimenopauzę i doświadczyłam takiego dosyć strasznego objawu, jakim była mgła mózgowa - mówi Kinga Fromlewicz.

93 procent Polek nie potrafi wskazać definicji menopauzy

Jak wynika z raportu "Menopauza bez tabu", aż 93 procent Polek nie potrafi wskazać poprawnej definicji menopauzy. Tylko siedem procent kobiet wie, że terminem menopauza medycznie określa się ostatnią miesiączkę. Objawy wskazujące, że ta ostatnia miesiączka nadchodzi, pojawiają się już wcześniej.

- Przybieramy na wadze, zaczynają pojawiać się coraz częściej choroby układu sercowo-naczyniowego, niestety, otyłość, ale też objawy depresyjne - wymienia prof. Ewa Wender-Ożegowska, konsultantka krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Zazwyczaj wiek okołomenopauzalny to 45-55 lat.

OGLĄDAJ W TVN24 GO: "W czasie menopauzy rozpad związków jest największy"

- To się kojarzy z uderzeniami ciepła, większości społeczeństwa z jakimiś humorami. Natomiast jest to bardzo trudny okres dla kobiety - mówi dr Anna Janik, wiceprezeska Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Nadal za mało się o tym mówi. - Kobiety, jeśli rozmawiają o menopauzie, to rozmawiają między sobą szeptem - zwraca uwagę Barbara Paczkowska-Lewandowska z Kulczyk Foundation. - Chcemy przełamywać tabu - dodaje. Między innymi dlatego ruszył pilotażowy program organizowany przez Kulczyk Foundation pod patronatem ministry zdrowia: kursy dla położnych.

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny
Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny Michał Tracz/Fakty TVN

Kurs o menopauzie dla położnych

Blisko 90 położnych z całej Polski przyjechało do Warszawy na kurs dotyczący menopauzy, w którym zostały poruszone zagadnienia dotyczące zdrowia uroginekologicznego, seksualności i wsparcia emocjonalnego.

- Położne, które już posiadają kwalifikacje w tym zakresie, ale chcą poszerzyć swoją wiedzę - wskazuje prof. Grażyna Iwanowicz-Palus, konsultantka krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego właśnie położne, jest bardzo prosta. - Położna ma za zadanie opiekować się kobietą na każdym etapie jej życia - wskazuje Ewa Klimczak, położna, autorka bloga "Położna na kółkach". Nie tylko w trakcie ciąży czy połogu, ale także przejścia menopauzalnego. Co ważne, każda Polka w ramach POZ, niezależnie od wieku, może wybrać położną.

- Taka deklaracja może być wypełniona po prostu w najbliższym POZ-cie lub w POZ-cie, w którym chce się wybrać daną osobę, ponieważ nie ma rejonizacji - mówi Ewa Klimczak.

Na szkoleniu w Warszawie słyszymy o ważnym planie i marzeniu: stworzenia świadczenia gwarantowanego. - Każda pacjentka po ukończeniu, powiedzmy, 40. roku życia dostaje właśnie zaproszenie na wizytę menopauzalną - tak Anna Samsel z Kulczyk Foundation tłumaczy, jak takie świadczenie mogłoby wyglądać.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS