Cimoszewicz, Bochniarz, Ochojska. Koalicja Europejska zbiera swoje "jedynki"

25.02.2019 | Cimoszewicz, Bochniarz, Ochojska. Koalicja Europejska zbiera swoje "jedynki"
25.02.2019 | Cimoszewicz, Bochniarz, Ochojska. Koalicja Europejska zbiera swoje "jedynki"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
25.02.2019 | Cimoszewicz, Bochniarz, Ochojska. Koalicja Europejska zbiera swoje "jedynki"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Kto znajdzie się na listach wyborczych do europarlamentu? PiS stawia na ministrów i głośne nazwiska: Brudziński, Szydło, Zalewska. Koalicja Europejska też stawia na swoich, ale też na doskonale znane postaci spoza polityki, takie jak Janina Ochojska. Prezydent ogłasza datę - wybory odbędą się 26 maja.

Jeśli PiS postawiło na mocne nazwiska w wyborach do Parlamentu Europejskiego, to Koalicja Europejska też mierzy wysoko. Siedem "jedynek" ma obsadzić Platforma Obywatelska, a po trzy "jedynki" - PSL i SLD. Na listach będą nie tylko politycy.

- To jest też miejsce dla tych, którzy są poza polityką, a tak jak my uważają, że to jest moment przełomowy - mówi poseł PO Sławomir Neumann.

Dlatego pierwsze miejsce na liście we Wrocławiu będzie miała Janina Ochojska. Drugie miejsce dostanie europoseł PO Bogdan Zdrojewski, a trzecia będzie Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska z SLD.

- Będziemy zapraszać na te listy samorządowców, autorytety, ludzi spoza dzisiejszej, bieżącej polityki, którzy będą te listy wzmacniać. To nie będzie lista partyjnego betonu jak w przypadku PiS-u - tłumaczy poseł PO Jan Grabiec.

- Lepiej, jeżeli do instytucji politycznych, a europarlament jest instytucją stricte polityczną, szli politycy - przekonuje europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Nazwiska, miejsca

Na Pomorzu na listach Koalicji Europejskiej są politycy, i to europejscy. Na pierwszym miejscu Janusz Lewandowski, a na ostatnim Jarosław Wałęsa. Na "dwójce" znalazła się Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie Gdańska, który w styczniu został zamordowany. W tym tygodniu Magdalena Adamowicz ma swoją kandydaturę ostatecznie potwierdzić.

- Chociaż zdaję sobie sprawę, że to dla niej nie jest łatwa sytuacja, ale ona też zawsze była zaangażowana, żyła tymi sprawami miasta, kraju, Europy - wyjaśnia posłanka PO Agnieszka Pomaska.

W Łodzi kandydatem Koalicji Europejskiej będzie były premier Marek Belka. SLD ma też "jedynkę" w Szczecinie - to obecny europoseł Bogusław Liberadzki. Z kolei "dwójkę" w Szczecinie dostanie Bartosz Arłukowicz z PO.

"Jedynkę" Koalicji Europejskiej w Katowicach ma rekordzista, jeśli chodzi o liczbę głosów w eurowyborach - były premier Jerzy Buzek. Z Nowoczesnej w Katowicach wystartuje Barbara Dolniak - miejsce na razie nieznane.

W województwie kujawsko-pomorskim na liście Koalicji Europejskiej "jedynkę" ma zapewnioną Radosław Sikorski. "Dwójkę" - Janusz Zemke z SLD. W województwie warmińsko-mazurskim przymierzana na "jedynkę" jest Henryka Bochniarz, szefowa konfederacji pracodawców Lewiatan.

- Rozmowy trwają wewnątrz Koalicji - informuje poseł PO Rafał Grupiński.

Znaki zapytania

W Warszawie będzie najbardziej zacięty pojedynek i najbardziej prestiżowy. Kandydatom PiS mają zagrozić Włodzimierz Cimoszewicz, Ewa Kopacz (choć jeszcze pod znakiem zapytania) i Kamila Gasiuk-Pihowicz, a z Nowoczesnej Paweł Pudłowski. Z ostatniego miejsca jako reprezentant PSL-u pojawi się postać o symbolicznym dla stolicy nazwisku - Władysław Teofil Bartoszewski, syn profesora Władysława Bartoszewskiego.

- Czasami dla Polski ten interes partyjny trzeba schować do kieszeni - mówi rzecznik prasowy PSL Jakub Stefaniak.

Ewa Kopacz chciałaby startować z drugiego miejsca w Warszawie, ale Platforma widziałaby ją na "jedynce" w Poznaniu lub w Krakowie. Od tego, skąd była premier będzie ostatecznie startować, zależy kształt list w Małopolsce i Wielkopolsce.

Na razie, w Krakowie na pierwszym miejscu jest eurposłanka PO Róża Thun, na drugim Adam Jarubas z PSL. W Wielkopolsce "jedynka" czeka na obsadzenie, a z "dwójki" startuje Leszek Miller. Na Mazowszu "jedynkę" ma Jarosław Kalinowski z PSL-u, a "dwójkę" obecny poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki.

Listy jeszcze nie są ostateczne - mają być zatwierdzone do końca przyszłego tygodnia. Wciąż nie wiadomo, czy wystartuje ponownie na przykład Danuta Huebner i czy ostatecznie na kandydowanie zdecyduje się Paweł Kowal.

- Chcemy krok po kroku spokojnie, żeby nie wchodzić za ostro w wiraże, rozpędzać tę całą machinę wyborczą - tłumaczy Jan Grabiec.

PKW przyjmuje zgłoszenia list kandydatów do 16 kwietnia.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki w dwóch osobach, bo jest także Tadeuszem Batyrem. To jego pseudonim i pod tym pseudonimem napisał biografię znanego gangstera. Jak ujawnili dziennikarze Onetu, wydał ją osiem lat temu i sporo od tego czasu zrobił, by ukryć, że to właśnie on jest jej autorem.

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Nawrocki pod pseudonimem. Napisał biografię gangstera, chwalił samego siebie

Źródło:
Fakty TVN

- Ten okręt jest jak Nowy Jork, nigdy nie śpi - mówi oficer jednego z okrętów podczas operacji "Zatoka na Bałtyku". Na falach, na morzu też pracują polskie służby, bo zdarza się, że muszą przepędzać podejrzane statki. Na przykład takie, które kręcą się w pobliżu rury platformy wiertniczej. 

Operacja Zatoka na Bałtyku. "Musimy cały czas czuwać, bo wróg nie śpi nigdy"

Operacja Zatoka na Bałtyku. "Musimy cały czas czuwać, bo wróg nie śpi nigdy"

Źródło:
Fakty TVN

Wróciła potencjalnie groźna dla prezesa PiS sprawa budowy w Warszawie dwóch wież i domniemanej łapówki. Prokuratura uznała, że poprzednia władza zamiotła sprawę pod dywan. Wśród świadków zeznawała Barbara Skrzypek, emerytowana bliska współpracowniczka prezesa. Trzy dni później zmarła. Jarosław Kaczyński ogłosił, że padła ofiarą łotrów.

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu doszło do tragicznego wypadku, gdzie zginął niepełnoletni kierowca. Nie miał prawa jazdy - był na to zbyt młody. Trzech jego pasażerów trafiło do szpitala. W 2023 roku dzieci i nastolatkowie od siedmiu do 17 lat spowodowali w Polsce 477 wypadków drogowych. - W przypadku wypadków spowodowanych przez młodych kierowców ponad 35 procent to wypadki spowodowane przez nadmierną, niedostosowaną do warunków ruchu prędkość - przekazał nadkomisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

477 wypadków, 20 ofiar śmiertelnych. Niepełnoletni za kierownicą "nie zdają sobie sprawy z wagi wykroczenia" 

477 wypadków, 20 ofiar śmiertelnych. Niepełnoletni za kierownicą "nie zdają sobie sprawy z wagi wykroczenia" 

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sam początek przesłuchania to odbieranie danych, a potem bardzo powoli zadaje się pytania, jest tak zwana swobodna wypowiedź. Świadek odpowiada, ktoś protokołuje, to trwa - tłumaczył w "Faktach po Faktach" mecenas Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Komentował sprawę śmierci Barbary Skrzypek, którą politycy PiS usiłują powiązać z przesłuchaniem, jakie odbyła kilka dni wcześniej.

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Czy pięć godzin to "nadzwyczajnie długie przesłuchanie"? Ekspert komentuje

Źródło:
TVN24

- Pan marszałek Hołownia wziął urlop na dwa kolejne posiedzenia Sejmu, a potem podejmie decyzję, co dalej - powiedział Piotr Zgorzelski (Trzecia Droga). W "Faktach po Faktach" wraz z Moniką Rosą (Koalicja Obywatelska) komentował także postępy w pracach nad zmianą prawa aborcyjnego.

Kto zastąpi marszałka Hołownię podczas urlopu? "Wskazał mnie"

Kto zastąpi marszałka Hołownię podczas urlopu? "Wskazał mnie"

Źródło:
TVN24

Węgry to Viktor Orban. Viktor Orban to Węgry. Tak było przez długie lata. Populista wspólnie ze swoimi politykami konsekwentnie, od prawie półtorej dekady, zwalcza każdego, kto stara się mu stanąć na drodze. Teraz jednak opozycja tak rośnie w siłę, że Orban może mieć powody do niepokoju. I widać jego coraz większe nerwy.

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Po latach rządów Orban czuje presję. Opozycja ma "nowe hasło bojowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS