Cimoszewicz, Bochniarz, Ochojska. Koalicja Europejska zbiera swoje "jedynki"

25.02.2019 | Cimoszewicz, Bochniarz, Ochojska. Koalicja Europejska zbiera swoje "jedynki"
25.02.2019 | Cimoszewicz, Bochniarz, Ochojska. Koalicja Europejska zbiera swoje "jedynki"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
25.02.2019 | Cimoszewicz, Bochniarz, Ochojska. Koalicja Europejska zbiera swoje "jedynki"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Kto znajdzie się na listach wyborczych do europarlamentu? PiS stawia na ministrów i głośne nazwiska: Brudziński, Szydło, Zalewska. Koalicja Europejska też stawia na swoich, ale też na doskonale znane postaci spoza polityki, takie jak Janina Ochojska. Prezydent ogłasza datę - wybory odbędą się 26 maja.

Jeśli PiS postawiło na mocne nazwiska w wyborach do Parlamentu Europejskiego, to Koalicja Europejska też mierzy wysoko. Siedem "jedynek" ma obsadzić Platforma Obywatelska, a po trzy "jedynki" - PSL i SLD. Na listach będą nie tylko politycy.

- To jest też miejsce dla tych, którzy są poza polityką, a tak jak my uważają, że to jest moment przełomowy - mówi poseł PO Sławomir Neumann.

Dlatego pierwsze miejsce na liście we Wrocławiu będzie miała Janina Ochojska. Drugie miejsce dostanie europoseł PO Bogdan Zdrojewski, a trzecia będzie Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska z SLD.

- Będziemy zapraszać na te listy samorządowców, autorytety, ludzi spoza dzisiejszej, bieżącej polityki, którzy będą te listy wzmacniać. To nie będzie lista partyjnego betonu jak w przypadku PiS-u - tłumaczy poseł PO Jan Grabiec.

- Lepiej, jeżeli do instytucji politycznych, a europarlament jest instytucją stricte polityczną, szli politycy - przekonuje europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Nazwiska, miejsca

Na Pomorzu na listach Koalicji Europejskiej są politycy, i to europejscy. Na pierwszym miejscu Janusz Lewandowski, a na ostatnim Jarosław Wałęsa. Na "dwójce" znalazła się Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie Gdańska, który w styczniu został zamordowany. W tym tygodniu Magdalena Adamowicz ma swoją kandydaturę ostatecznie potwierdzić.

- Chociaż zdaję sobie sprawę, że to dla niej nie jest łatwa sytuacja, ale ona też zawsze była zaangażowana, żyła tymi sprawami miasta, kraju, Europy - wyjaśnia posłanka PO Agnieszka Pomaska.

W Łodzi kandydatem Koalicji Europejskiej będzie były premier Marek Belka. SLD ma też "jedynkę" w Szczecinie - to obecny europoseł Bogusław Liberadzki. Z kolei "dwójkę" w Szczecinie dostanie Bartosz Arłukowicz z PO.

"Jedynkę" Koalicji Europejskiej w Katowicach ma rekordzista, jeśli chodzi o liczbę głosów w eurowyborach - były premier Jerzy Buzek. Z Nowoczesnej w Katowicach wystartuje Barbara Dolniak - miejsce na razie nieznane.

W województwie kujawsko-pomorskim na liście Koalicji Europejskiej "jedynkę" ma zapewnioną Radosław Sikorski. "Dwójkę" - Janusz Zemke z SLD. W województwie warmińsko-mazurskim przymierzana na "jedynkę" jest Henryka Bochniarz, szefowa konfederacji pracodawców Lewiatan.

- Rozmowy trwają wewnątrz Koalicji - informuje poseł PO Rafał Grupiński.

Znaki zapytania

W Warszawie będzie najbardziej zacięty pojedynek i najbardziej prestiżowy. Kandydatom PiS mają zagrozić Włodzimierz Cimoszewicz, Ewa Kopacz (choć jeszcze pod znakiem zapytania) i Kamila Gasiuk-Pihowicz, a z Nowoczesnej Paweł Pudłowski. Z ostatniego miejsca jako reprezentant PSL-u pojawi się postać o symbolicznym dla stolicy nazwisku - Władysław Teofil Bartoszewski, syn profesora Władysława Bartoszewskiego.

- Czasami dla Polski ten interes partyjny trzeba schować do kieszeni - mówi rzecznik prasowy PSL Jakub Stefaniak.

Ewa Kopacz chciałaby startować z drugiego miejsca w Warszawie, ale Platforma widziałaby ją na "jedynce" w Poznaniu lub w Krakowie. Od tego, skąd była premier będzie ostatecznie startować, zależy kształt list w Małopolsce i Wielkopolsce.

Na razie, w Krakowie na pierwszym miejscu jest eurposłanka PO Róża Thun, na drugim Adam Jarubas z PSL. W Wielkopolsce "jedynka" czeka na obsadzenie, a z "dwójki" startuje Leszek Miller. Na Mazowszu "jedynkę" ma Jarosław Kalinowski z PSL-u, a "dwójkę" obecny poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki.

Listy jeszcze nie są ostateczne - mają być zatwierdzone do końca przyszłego tygodnia. Wciąż nie wiadomo, czy wystartuje ponownie na przykład Danuta Huebner i czy ostatecznie na kandydowanie zdecyduje się Paweł Kowal.

- Chcemy krok po kroku spokojnie, żeby nie wchodzić za ostro w wiraże, rozpędzać tę całą machinę wyborczą - tłumaczy Jan Grabiec.

PKW przyjmuje zgłoszenia list kandydatów do 16 kwietnia.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS