Cimoszewicz, Bochniarz, Ochojska. Koalicja Europejska zbiera swoje "jedynki"

25.02.2019 | Cimoszewicz, Bochniarz, Ochojska. Koalicja Europejska zbiera swoje "jedynki"
25.02.2019 | Cimoszewicz, Bochniarz, Ochojska. Koalicja Europejska zbiera swoje "jedynki"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
25.02.2019 | Cimoszewicz, Bochniarz, Ochojska. Koalicja Europejska zbiera swoje "jedynki"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Kto znajdzie się na listach wyborczych do europarlamentu? PiS stawia na ministrów i głośne nazwiska: Brudziński, Szydło, Zalewska. Koalicja Europejska też stawia na swoich, ale też na doskonale znane postaci spoza polityki, takie jak Janina Ochojska. Prezydent ogłasza datę - wybory odbędą się 26 maja.

Jeśli PiS postawiło na mocne nazwiska w wyborach do Parlamentu Europejskiego, to Koalicja Europejska też mierzy wysoko. Siedem "jedynek" ma obsadzić Platforma Obywatelska, a po trzy "jedynki" - PSL i SLD. Na listach będą nie tylko politycy.

- To jest też miejsce dla tych, którzy są poza polityką, a tak jak my uważają, że to jest moment przełomowy - mówi poseł PO Sławomir Neumann.

Dlatego pierwsze miejsce na liście we Wrocławiu będzie miała Janina Ochojska. Drugie miejsce dostanie europoseł PO Bogdan Zdrojewski, a trzecia będzie Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska z SLD.

- Będziemy zapraszać na te listy samorządowców, autorytety, ludzi spoza dzisiejszej, bieżącej polityki, którzy będą te listy wzmacniać. To nie będzie lista partyjnego betonu jak w przypadku PiS-u - tłumaczy poseł PO Jan Grabiec.

- Lepiej, jeżeli do instytucji politycznych, a europarlament jest instytucją stricte polityczną, szli politycy - przekonuje europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Nazwiska, miejsca

Na Pomorzu na listach Koalicji Europejskiej są politycy, i to europejscy. Na pierwszym miejscu Janusz Lewandowski, a na ostatnim Jarosław Wałęsa. Na "dwójce" znalazła się Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie Gdańska, który w styczniu został zamordowany. W tym tygodniu Magdalena Adamowicz ma swoją kandydaturę ostatecznie potwierdzić.

- Chociaż zdaję sobie sprawę, że to dla niej nie jest łatwa sytuacja, ale ona też zawsze była zaangażowana, żyła tymi sprawami miasta, kraju, Europy - wyjaśnia posłanka PO Agnieszka Pomaska.

W Łodzi kandydatem Koalicji Europejskiej będzie były premier Marek Belka. SLD ma też "jedynkę" w Szczecinie - to obecny europoseł Bogusław Liberadzki. Z kolei "dwójkę" w Szczecinie dostanie Bartosz Arłukowicz z PO.

"Jedynkę" Koalicji Europejskiej w Katowicach ma rekordzista, jeśli chodzi o liczbę głosów w eurowyborach - były premier Jerzy Buzek. Z Nowoczesnej w Katowicach wystartuje Barbara Dolniak - miejsce na razie nieznane.

W województwie kujawsko-pomorskim na liście Koalicji Europejskiej "jedynkę" ma zapewnioną Radosław Sikorski. "Dwójkę" - Janusz Zemke z SLD. W województwie warmińsko-mazurskim przymierzana na "jedynkę" jest Henryka Bochniarz, szefowa konfederacji pracodawców Lewiatan.

- Rozmowy trwają wewnątrz Koalicji - informuje poseł PO Rafał Grupiński.

Znaki zapytania

W Warszawie będzie najbardziej zacięty pojedynek i najbardziej prestiżowy. Kandydatom PiS mają zagrozić Włodzimierz Cimoszewicz, Ewa Kopacz (choć jeszcze pod znakiem zapytania) i Kamila Gasiuk-Pihowicz, a z Nowoczesnej Paweł Pudłowski. Z ostatniego miejsca jako reprezentant PSL-u pojawi się postać o symbolicznym dla stolicy nazwisku - Władysław Teofil Bartoszewski, syn profesora Władysława Bartoszewskiego.

- Czasami dla Polski ten interes partyjny trzeba schować do kieszeni - mówi rzecznik prasowy PSL Jakub Stefaniak.

Ewa Kopacz chciałaby startować z drugiego miejsca w Warszawie, ale Platforma widziałaby ją na "jedynce" w Poznaniu lub w Krakowie. Od tego, skąd była premier będzie ostatecznie startować, zależy kształt list w Małopolsce i Wielkopolsce.

Na razie, w Krakowie na pierwszym miejscu jest eurposłanka PO Róża Thun, na drugim Adam Jarubas z PSL. W Wielkopolsce "jedynka" czeka na obsadzenie, a z "dwójki" startuje Leszek Miller. Na Mazowszu "jedynkę" ma Jarosław Kalinowski z PSL-u, a "dwójkę" obecny poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki.

Listy jeszcze nie są ostateczne - mają być zatwierdzone do końca przyszłego tygodnia. Wciąż nie wiadomo, czy wystartuje ponownie na przykład Danuta Huebner i czy ostatecznie na kandydowanie zdecyduje się Paweł Kowal.

- Chcemy krok po kroku spokojnie, żeby nie wchodzić za ostro w wiraże, rozpędzać tę całą machinę wyborczą - tłumaczy Jan Grabiec.

PKW przyjmuje zgłoszenia list kandydatów do 16 kwietnia.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS