Za małe ciśnienie w oponach przyczyną przekłamania wideorejestratora? Tak twierdzą Hołowczyc i Wisławski

03.03.2018 | Za małe ciśnienie w oponach przyczyną przekłamania wideorejestratora? Tak twierdzą Hołowczyc i Wisławski
03.03.2018 | Za małe ciśnienie w oponach przyczyną przekłamania wideorejestratora? Tak twierdzą Hołowczyc i Wisławski
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
03.03.2018 | Za małe ciśnienie w oponach przyczyną przekłamania wideorejestratora? Tak twierdzą Hołowczyc i WisławskiMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Krzysztof Hołowczyc - ukarany za zbyt ciężką nogę - podważa rzetelność policyjnego wideorejestratora. Nie on pierwszy. Pierwsze wyroki na korzyść kierowców w podobnych sprawach już zapadły. W tym przypadku kropkę nad i także postawi sąd.

Krzysztof Hołowczyc w roli rajdowca czuje się najlepiej, ale chwilowo - po stracie prawa jazdy - musi przesiąść się na rower.

W internetowym wpisie Hołowczyca czytamy:

"(...) To kolejny przykład, jak ta nieprecyzyjna, obarczona wieloma wadami metoda policyjnego pomiaru prędkości, którą łatwo zafałszować choćby naciskając w trakcie pomiaru nawet na kilka sekund pedał gazu w radiowozie...".



- Zrobiliśmy zdjęcia opon. Były one niskoprofilowe na tym passacie i miały stosunkowo niskie ciśnienie. Bardzo siedziały - mówi pilot rajdowy Maciej Wisławski.

Opony przyczyną?

To właśnie opony - zdaniem Krzysztofa Hołowczyca, który udostępnił "Faktom" ich zdjęcia - mają być podstawą jego racji w sądzie. W sądach jest tego typu spraw coraz więcej i są już pierwsze wyroki przyznające rację kierowcom. Przykładem jest sprawa z Lublina, w której udowodniono, że gdy kierowca hamuje, to wideorejestrator przyspiesza.

- To urządzenie po pierwsze, po drugie i po trzecie mierzy tylko i wyłącznie prędkość pojazdu policyjnego - wyjaśnia Emil Rau ze Stowarzyszenia "Prawo na drodze".

Policja zapewnia, że ma urządzenia zalegalizowane, a sprawy Hołowczyca nie komentuje. Z instrukcji obsługi wideorejestratorów wynika, że legalizacja i eksploatacja to jednak dwie różne sprawy, bo na pomiar mogą wpływać i prędkość, i odległość, i inne czynniki. "Zmiana ciśnienia powietrza kół, wagi pojazdu, wymiana kół, które powodują obniżenie dokładności pomiaru prędkości" - czytamy w instrukcji.

Co na to ekspert?

Jeśli Krzysztof Hołowczyc jechał - jak twierdzi - mniej niż 100 km/h, to przy zbyt niskim ciśnieniu powietrza w oponach radiowozu wideorejestrator mógł doliczyć nawet kilkanaście kilometrów na godzinę.

- Małe koła muszą się szybciej kręcić przy tej samej prędkości, w związku z tym ten licznik dostaje częściej impulsy i w związku z powyższym pokazuje, że prędkość jest wyższa - wyjaśnia prof. Lech Sitnik z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej.

To nie zmienia faktu, że kierowca złamał przepisy, ale ewentualny błąd pomiaru mógł w tym przypadku zdecydować o utracie prawa jazdy.

To już drugi spór Krzysztofa Hołowczyca z policją o pomiar z wideorejestratora. Za pierwszym razem biegli wykazali, że rzeczywiście urządzenie przekłamało wynik aż o 40 kilometrów na godzinę. Ale rajdowiec i tak jechał dużo za szybko.

Teraz od decyzji sądu zależy, czy Hołowczyc będzie musiał na jakiś czas o rajdach zapomnieć.

- Startując w rajdzie musi mieć ważne prawo jazdy, oczywiście inne dokumenty też, ale najważniejsze jest prawo jazdy. Może natomiast wjechać na tor wyścigowy, ponieważ jest to obiekt zamknięty - mówi Rafał Sonik, kierowca rajdowy

Sąd może zdecydować o utracie prawa jazdy nawet na trzy lata.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: "Uwaga Pirat" TVN Turbo

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS