MSZ ostrzegało przed ustawą o IPN. "Zasadne byłoby ukaranie sprawców tego nieszczęścia"

02.03.2018 | MSZ ostrzegało przed ustawą o IPN. "Zasadne byłoby ukaranie sprawców tego nieszczęścia"
02.03.2018 | MSZ ostrzegało przed ustawą o IPN. "Zasadne byłoby ukaranie sprawców tego nieszczęścia"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
02.03.2018 | MSZ ostrzegało przed ustawą o IPN. "Zasadne byłoby ukaranie sprawców tego nieszczęścia"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Amerykanie ostrzegali, że ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej jest nie do przyjęcia. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało notatkę z ostrzeżeniem Ministerstwu Sprawiedliwości. Tempa prac nad ustawą jednak nie spowolniono.

Przy tak potężnym kryzysie już sama wspólna fotografia przedstawicieli delegacji Polski i Izraela obniża napięcie. I choć ani przed, ani po spotkaniu nie dało się wyczuć przesadnego entuzjazmu, to na początek wystarczy ostrożny optymizm. Po ostatnich tygodniach to i tak dużo.

- Mam nadzieję, że zakończyliśmy emocjonalne, wzajemne oskarżenia - podkreślił Bartosz Cichocki, wiceminister spraw zagranicznych.

- Musimy być pewni, że prawda historyczna będzie zachowana oraz że nie będzie żadnych ograniczeń dla wolności słowa - podkreślał Juwal Rotem, dyrektor generalny MSZ Izraela.

Ostrożny optymizm Izraela nie będzie na razie niczym więcej, bo nowe prawo obowiązuje w Polsce od czwartku.

Ale do czasu, aż czegoś o nim nie powie Trybunał Konstytucyjny, żaden prokurator nie będzie z niego korzystał. A ogromnym zaskoczeniem byłoby, gdyby Trybunał wydał inną interpretację ustawy, niż oczekuje rząd. I nie tylko.

- Wierzę w mądry wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie - zaznaczał 27 lutego prezydent Andrzej Duda.

Notatka MSZ

Nie ma wątpliwości, że dyplomatycznej katastrofy można było uniknąć.

Portal Onet.pl opublikował w piątek fragmenty notatki, w której Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegało, że przyjęcie ustawy skończy się kryzysem dyplomatycznym.

"Bardzo jasny komunikat w tej sprawie usłyszeli przedstawiciele MSZ ze strony amerykańskich dyplomatów na spotkaniu w Warszawie 19 stycznia" - napisał portal.

- Zasadne byłoby ukaranie sprawców tego nieszczęścia, bo takiej katastrofy wizerunkowej w postrzeganiu Polski nie było do wielu lat - ocenił Janusz Lewandowski, europoseł PO.

"Fakty" TVN dotarły do kopii notatki, która została sporządzona po spotkaniu współpracownika szefa polskiej dyplomacji, Macieja Pisarskiego, z ważnym urzędnikiem amerykańskiego Departamentu Stanu Thomasem Yazdgerdim. To kluczowy wniosek:

"(...) [Thomas Yazdgerdi - przyp. red.] powtórzył znane i wielokrotnie już sygnalizowane stanowisko, że w przypadku uchwalenia zmian w ustawie o IPN, (...) Departament Stanu będzie zmuszony do wyrażenia krytycznego stanowiska".

Problem z procedurami

Notatka została sporządzona cztery dni przed głosowaniem kontrowersyjnej ustawy w Sejmie, czyli był czas na reakcję i uniknięcie krytycznego stanowiska Departamentu Stanu.

- Brak koordynacji, bałagan i totalna amatorszczyzna - ocenił Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Zaskakujący jest fakt, że notatka z ostrzeżeniem - sporządzona przed przyjęciem ustawy - trafiła na przykład do Ministerstwa Sprawiedliwości już po przyjęciu ustawy. Szła tydzień. "Fakty" to potwierdziły.

Do tego rządowe procedury nie przewidują, by w tak newralgicznej sprawie, po spotkaniu z naszym najważniejszym sojusznikiem, urzędnik pokonał kilkaset metrów do Ministerstwa Sprawiedliwości albo przejechał 5 minut samochodem do Sejmu, by po prostu taką notatkę przedstawić osobiście kluczowym politykom.

- Być może polskie służby dyplomatyczne gdzieś tam nie dojrzały tego światła - skomentował Jan Żaryn, senator PiS.

Być może spotkanie z delegacją Izraela w ogóle nie byłoby konieczne.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Plewnia | Wikimedia Commons (CC-BY-SA 2.0)

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS