MSZ ostrzegało przed ustawą o IPN. "Zasadne byłoby ukaranie sprawców tego nieszczęścia"

02.03.2018 | MSZ ostrzegało przed ustawą o IPN. "Zasadne byłoby ukaranie sprawców tego nieszczęścia"
02.03.2018 | MSZ ostrzegało przed ustawą o IPN. "Zasadne byłoby ukaranie sprawców tego nieszczęścia"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
02.03.2018 | MSZ ostrzegało przed ustawą o IPN. "Zasadne byłoby ukaranie sprawców tego nieszczęścia"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Amerykanie ostrzegali, że ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej jest nie do przyjęcia. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało notatkę z ostrzeżeniem Ministerstwu Sprawiedliwości. Tempa prac nad ustawą jednak nie spowolniono.

Przy tak potężnym kryzysie już sama wspólna fotografia przedstawicieli delegacji Polski i Izraela obniża napięcie. I choć ani przed, ani po spotkaniu nie dało się wyczuć przesadnego entuzjazmu, to na początek wystarczy ostrożny optymizm. Po ostatnich tygodniach to i tak dużo.

- Mam nadzieję, że zakończyliśmy emocjonalne, wzajemne oskarżenia - podkreślił Bartosz Cichocki, wiceminister spraw zagranicznych.

- Musimy być pewni, że prawda historyczna będzie zachowana oraz że nie będzie żadnych ograniczeń dla wolności słowa - podkreślał Juwal Rotem, dyrektor generalny MSZ Izraela.

Ostrożny optymizm Izraela nie będzie na razie niczym więcej, bo nowe prawo obowiązuje w Polsce od czwartku.

Ale do czasu, aż czegoś o nim nie powie Trybunał Konstytucyjny, żaden prokurator nie będzie z niego korzystał. A ogromnym zaskoczeniem byłoby, gdyby Trybunał wydał inną interpretację ustawy, niż oczekuje rząd. I nie tylko.

- Wierzę w mądry wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie - zaznaczał 27 lutego prezydent Andrzej Duda.

Notatka MSZ

Nie ma wątpliwości, że dyplomatycznej katastrofy można było uniknąć.

Portal Onet.pl opublikował w piątek fragmenty notatki, w której Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegało, że przyjęcie ustawy skończy się kryzysem dyplomatycznym.

"Bardzo jasny komunikat w tej sprawie usłyszeli przedstawiciele MSZ ze strony amerykańskich dyplomatów na spotkaniu w Warszawie 19 stycznia" - napisał portal.

- Zasadne byłoby ukaranie sprawców tego nieszczęścia, bo takiej katastrofy wizerunkowej w postrzeganiu Polski nie było do wielu lat - ocenił Janusz Lewandowski, europoseł PO.

"Fakty" TVN dotarły do kopii notatki, która została sporządzona po spotkaniu współpracownika szefa polskiej dyplomacji, Macieja Pisarskiego, z ważnym urzędnikiem amerykańskiego Departamentu Stanu Thomasem Yazdgerdim. To kluczowy wniosek:

"(...) [Thomas Yazdgerdi - przyp. red.] powtórzył znane i wielokrotnie już sygnalizowane stanowisko, że w przypadku uchwalenia zmian w ustawie o IPN, (...) Departament Stanu będzie zmuszony do wyrażenia krytycznego stanowiska".

Problem z procedurami

Notatka została sporządzona cztery dni przed głosowaniem kontrowersyjnej ustawy w Sejmie, czyli był czas na reakcję i uniknięcie krytycznego stanowiska Departamentu Stanu.

- Brak koordynacji, bałagan i totalna amatorszczyzna - ocenił Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Zaskakujący jest fakt, że notatka z ostrzeżeniem - sporządzona przed przyjęciem ustawy - trafiła na przykład do Ministerstwa Sprawiedliwości już po przyjęciu ustawy. Szła tydzień. "Fakty" to potwierdziły.

Do tego rządowe procedury nie przewidują, by w tak newralgicznej sprawie, po spotkaniu z naszym najważniejszym sojusznikiem, urzędnik pokonał kilkaset metrów do Ministerstwa Sprawiedliwości albo przejechał 5 minut samochodem do Sejmu, by po prostu taką notatkę przedstawić osobiście kluczowym politykom.

- Być może polskie służby dyplomatyczne gdzieś tam nie dojrzały tego światła - skomentował Jan Żaryn, senator PiS.

Być może spotkanie z delegacją Izraela w ogóle nie byłoby konieczne.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Plewnia | Wikimedia Commons (CC-BY-SA 2.0)

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN