MSZ ostrzegało przed ustawą o IPN. "Zasadne byłoby ukaranie sprawców tego nieszczęścia"

02.03.2018 | MSZ ostrzegało przed ustawą o IPN. "Zasadne byłoby ukaranie sprawców tego nieszczęścia"
02.03.2018 | MSZ ostrzegało przed ustawą o IPN. "Zasadne byłoby ukaranie sprawców tego nieszczęścia"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
02.03.2018 | MSZ ostrzegało przed ustawą o IPN. "Zasadne byłoby ukaranie sprawców tego nieszczęścia"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Amerykanie ostrzegali, że ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej jest nie do przyjęcia. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało notatkę z ostrzeżeniem Ministerstwu Sprawiedliwości. Tempa prac nad ustawą jednak nie spowolniono.

Przy tak potężnym kryzysie już sama wspólna fotografia przedstawicieli delegacji Polski i Izraela obniża napięcie. I choć ani przed, ani po spotkaniu nie dało się wyczuć przesadnego entuzjazmu, to na początek wystarczy ostrożny optymizm. Po ostatnich tygodniach to i tak dużo.

- Mam nadzieję, że zakończyliśmy emocjonalne, wzajemne oskarżenia - podkreślił Bartosz Cichocki, wiceminister spraw zagranicznych.

- Musimy być pewni, że prawda historyczna będzie zachowana oraz że nie będzie żadnych ograniczeń dla wolności słowa - podkreślał Juwal Rotem, dyrektor generalny MSZ Izraela.

Ostrożny optymizm Izraela nie będzie na razie niczym więcej, bo nowe prawo obowiązuje w Polsce od czwartku.

Ale do czasu, aż czegoś o nim nie powie Trybunał Konstytucyjny, żaden prokurator nie będzie z niego korzystał. A ogromnym zaskoczeniem byłoby, gdyby Trybunał wydał inną interpretację ustawy, niż oczekuje rząd. I nie tylko.

- Wierzę w mądry wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie - zaznaczał 27 lutego prezydent Andrzej Duda.

Notatka MSZ

Nie ma wątpliwości, że dyplomatycznej katastrofy można było uniknąć.

Portal Onet.pl opublikował w piątek fragmenty notatki, w której Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegało, że przyjęcie ustawy skończy się kryzysem dyplomatycznym.

"Bardzo jasny komunikat w tej sprawie usłyszeli przedstawiciele MSZ ze strony amerykańskich dyplomatów na spotkaniu w Warszawie 19 stycznia" - napisał portal.

- Zasadne byłoby ukaranie sprawców tego nieszczęścia, bo takiej katastrofy wizerunkowej w postrzeganiu Polski nie było do wielu lat - ocenił Janusz Lewandowski, europoseł PO.

"Fakty" TVN dotarły do kopii notatki, która została sporządzona po spotkaniu współpracownika szefa polskiej dyplomacji, Macieja Pisarskiego, z ważnym urzędnikiem amerykańskiego Departamentu Stanu Thomasem Yazdgerdim. To kluczowy wniosek:

"(...) [Thomas Yazdgerdi - przyp. red.] powtórzył znane i wielokrotnie już sygnalizowane stanowisko, że w przypadku uchwalenia zmian w ustawie o IPN, (...) Departament Stanu będzie zmuszony do wyrażenia krytycznego stanowiska".

Problem z procedurami

Notatka została sporządzona cztery dni przed głosowaniem kontrowersyjnej ustawy w Sejmie, czyli był czas na reakcję i uniknięcie krytycznego stanowiska Departamentu Stanu.

- Brak koordynacji, bałagan i totalna amatorszczyzna - ocenił Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Zaskakujący jest fakt, że notatka z ostrzeżeniem - sporządzona przed przyjęciem ustawy - trafiła na przykład do Ministerstwa Sprawiedliwości już po przyjęciu ustawy. Szła tydzień. "Fakty" to potwierdziły.

Do tego rządowe procedury nie przewidują, by w tak newralgicznej sprawie, po spotkaniu z naszym najważniejszym sojusznikiem, urzędnik pokonał kilkaset metrów do Ministerstwa Sprawiedliwości albo przejechał 5 minut samochodem do Sejmu, by po prostu taką notatkę przedstawić osobiście kluczowym politykom.

- Być może polskie służby dyplomatyczne gdzieś tam nie dojrzały tego światła - skomentował Jan Żaryn, senator PiS.

Być może spotkanie z delegacją Izraela w ogóle nie byłoby konieczne.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Plewnia | Wikimedia Commons (CC-BY-SA 2.0)

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS