Rehabilitował rotmistrza Pileckiego. KRS rekomenduje emeryturę sędziego Zabłockiego

13.07.2018 | Wybitni sędziowie skreśleni z Sądu Najwyższego. Wśród nich sędzia Zabłocki
13.07.2018 | Wybitni sędziowie skreśleni z Sądu Najwyższego. Wśród nich sędzia Zabłocki
Maciej Knapik | Fakty TVN
13.07.2018 | Wybitni sędziowie skreśleni z Sądu Najwyższego. Wśród nich sędzia ZabłockiMaciej Knapik | Fakty TVN

Szef Izby Karnej, sędzia Stanisław Zabłocki, dostał negatywną opinię KRS. Negatywną i polityczną. Chciał i mógł pracować dalej, ale nie mógł uznać nowej ustawy za zgodną z konstytucją. - Sędzia musi być odważny, sędzia nie może być oportunistą - mówi. Za swoją postawę dostaje mnóstwo gratulacji.

Sędzia Zabłocki to obrońca opozycjonistów w stanie wojennym i autor rehabilitacji rotmistrza Pileckiego. Ale Zabłocki to także, co być może kluczowe, krytyk działań PiS wobec polskich sądów.

- Stanisław Zabłocki jest znakomitym prawnikiem, świetnym sędzią, moim przyjacielem - przekonuje Wiesław Johann, członek KRS jako przedstawiciel prezydenta.

Mimo opinii sędziego Johanna sędzia Zabłocki nie otrzymał ani jednego głosu poparcia w czwartkowym głosowaniu. - Nie głosowałem, bo nie byłem obecny na sali - tłumaczy Wiesław Johann.

Wiesław Johann miał akurat inne zajęcia. A KRS zarekomendowała prezydentowi wysłanie Zabłockiego na emeryturę, mimo że on sam tego nie chce, co wyraził w oświadczeniu, powołując się na konstytucję.

- Z bólem serca, ale musiałem podjąć taką decyzję - twierdzi Maciej Mitera, członek KRS i jej rzecznik. Oświadczenie nie spełnia wymogów ustawy - słyszymy.

"Być na tej liście to powód do dumy"

Sam sędzia Zabłocki zwraca większą uwagę na tak zwaną czarną listę posłanki Krystyny Pawłowicz, czyli listę sędziów, którzy protestowali wobec zmian w sądach lub pojechali na spotkanie z Komisją Europejską.

- Dla mnie smutniejszym momentem było to, że sędzia, bo pan Leszek Mazur jest sędzią, wziął od pani Pawłowicz listę proskrypcyjną i rozdał wszystkim - tłumaczy Stanisław Zabłocki, prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego.

- Sam na tej liście jestem i jest to powód do dumy, bo świadczy o tym, że poważnie podchodzę do złożonego ślubowania - mówi Bartłomiej Przymusiński, sędzia ze stowarzyszenia "Iustitia".

Spotkania w Komisji Europejskiej nie powinny być powodem zarzutów - mówią sędziowie.

- Wiemy także, że na takie spotkania jeżdżą posłowie i senatorowie partii rządzącej. Sędziowie są konstytucyjną władzą - komentuje sędzia Waldemar Żurek.

"Sala sejmowa to nie jest sala plenarna KRS"

Sędzia Leszek Mazur, przewodniczący KRS, nie chciał rozmawiać. Posłanka Pawłowicz doczekała się za to delikatnej reprymendy od rzecznika KRS-u. - Może miało to jakiś wydźwięk polityczny - stwierdził Maciej Mitera z KRS.

Nowelizacja ustaw sądowych, która przyspiesza wymianę kadr w Sądzie Najwyższym, w piątek została skierowana do prac sejmowych.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN

Zmiana władzy w tym przypadku niczego nie zmieniła. Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko. Dla chorych dzieci było jedyną szansą, środkiem ratującym życie, co potwierdzają kolejne ekspertyzy. Urzędnicy jednak trwają przy swoim. Żądana kwota to łącznie siedem milionów złotych.

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawidliwości, wystąpił w środę na posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, któremu szefuje poseł Roman Giertych. Opisał, jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, nie dostała środków, ponieważ takie były naciski polityczne jego przełożonych. Przeprosił, ale dziś Fundacja nie czeka na przeprosiny.

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Orki atakują statki w Cieśninie Gibraltarskiej. Ostatnio szturm przeprowadziły na 15-metrowy jacht, który w wyniku starcia zatonął, a załogę trzeba było ewakuować. Jedni mówią, że orki chcą się tylko bawić, inni podejrzewają, że zwierzęta traktują statki jak konkurencję. Pojawiają się też teorie, że to może być zemsta za krzywdę, którą wyrządzili im ludzie.

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego, ale nie skład Komisji Europejskiej. Każdy członek KE, w tym przewodniczący, musi być jednak zatwierdzony przez PE. Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce zostać na stanowisku na drugą kadencję. W czwartek stanęła w szranki w debacie z liderami innych najważniejszych frakcji w europarlamencie obecnej kadencji.

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS