Krem z filtrem, nakrycie głowy i regularne badania. Lekarze radzą, jak chronić skórę przed czerniakiem

Źródło:
Fakty TVN
Krem z filtrem, nakrycie głowy i regularne badania. Lekarze radzą, jak chronić skórę przed czerniakiem
Krem z filtrem, nakrycie głowy i regularne badania. Lekarze radzą, jak chronić skórę przed czerniakiem
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
Krem z filtrem, nakrycie głowy i regularne badania. Lekarze radzą, jak chronić skórę przed czerniakiemDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Czerniak dotyka rocznie w Polsce około trzech tysięcy osób. Lekarze wskazują, że wielu chorych trafia do nich bardzo późno. Dlatego apelują o szczególną uwagę i radzą, jak się skutecznie chronić.

Pani Bożena Sawadro jest po wycięciu czerniaka. Zauważyła, że znamię, które miała od wielu lat, zaczęło się powiększać i krwawić. Zmianę mam wyciętą, dość mocno pogłębioną, żeby nie było jakichś przerzutów - mówi kobieta.

Aktorka Monika Krzywkowska miała czerniaka 12 lat temu. Dziś jest zdrowa i czujna. Bada się regularnie. - Kluczowy jest w tym momencie czas. Zawsze mówię, że czerniak jest takim diabelnym nowotworem, który można przejść jak katar, a można po prostu go nie przeżyć - podkreśla aktorka

Im szybciej skonsultujemy niepokojące znamię, tym lepiej. Czerniak w zaawansowanym stadium wnika w głąb skóry i razem z krwią może przemieszczać się do innych narządów. Ten podstępny nowotwór dotyka rocznie w Polsce około trzech tysięcy osób.

- Pacjentów jest coraz więcej. Na szczęście jest też coraz więcej tych we wczesnym stadium czerniaka, dzięki wczesnemu wykryciu i wczesnej kontroli - informuje dr n. med. Kamil Drucis, chirurg i onkolog z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Naukowcy ostrzegają przed słońcem
Naukowcy ostrzegają przed słońcemTVN24

Jak chronić się przed słońcem?

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego tak ważna jest ochrona przed słońcem. Żeby zobaczyć, jak działa krem z filtrem UV, poprosiliśmy panią Dorotę o posmarowanie połowy twarzy. Gołym okiem nie widać znaczącej różnicy. Ta ujawnia się dopiero w świetle ultrafioletowym, które wskazuje, że lewa strona twarzy jest dobrze chroniona.

Kremów z filtrem warto używać również zimą, ale szczególnie w czasie wakacji, gdy dużo czasu spędzamy na słońcu. - Inaczej będzie skóra schodzić na następny dzień, będzie tragedia. Nie ma co ryzykować - zwraca uwagę Tomasz Żuk, sprzedawca pracujący na plaży.

Zobacz także: Jak nie dać się upałom? Zasady, o których należy pamiętać

Każde poparzenie skóry ma swoje konsekwencje. - Czerwona skóra to już jest poparzenie i to jest już taka naprawdę duża szkoda dla naszej skóry, na skutek której dochodzi do mutacji w komórkach - wyjaśnia dr n. med. Magdalena Dobosz, dermatolożka i wenerolożka z Centrum Medycznego "Dobosz" w Gdańsku.

Od lat z rakiem skóry zmaga się australijski aktor Hugh Jackman, który opublikował apel do fanów czekając na wyniki biopsji. - Bez względu na to, jak bardzo chcecie się opalić, zaufajcie mi - to nie jest tego warte. Pamiętajcie o kremach z filtrem - namawia aktor.

- Skuteczna ochrona będzie wtedy, jeżeli ten krem będziemy nakładali co dwie godziny i w ilości około 6 łyżeczek na całe ciało - podkreśla dr hab. Aleksandra Szlachcic, dermatolożka.

Ważne jest także nakrycie głowy i okulary - również z filtrem przeciwsłonecznym. A po wakacjach obowiązkowa kontrola znamion. - Bałam się jakiejś takiej niepewności, ale pan doktor mówi: wszystko będzie okej - mówi pani Bożena.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowy sekretarz generalny NATO przybył w czwartek z wizytą do Kijowa. Mark Rutte mówi do Ukraińców: "NATO was wspiera", ale fakty z frontu są takie, że ukraińska armia cofa się pod naciskiem Rosjan. Rosyjski opozycjonista Michaił Chodorkowski mówi wprost: "Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie". Te oczekiwania powodują, że wojna trwa. 

Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie

Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie

Źródło:
Fakty TVN

15-letni Igor ma szmery w sercu i nadciśnienie. Chłopak dostał skierowanie do kardiologa dziecięcego, ale - jak informuje mama chłopca - najbliższy termin wizyty jest za dwa lata. Narodowy Fundusz Zdrowia tłumaczy, że kardiologia dziecięca to specjalizacja deficytowa, a Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że analizuje sytuację.

15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata

15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata

Źródło:
Fakty TVN

Ewa Ewart i Magda Łucyan podczas konferencji PRECOP 2024 odebrały nagrody Green Changer. To wyróżnienie za promowanie aktywności na rzecz klimatu. 

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Źródło:
Fakty TVN

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosjanie zdobyli ukraińskie miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim. Ataki wroga Ukraińcy odpierali prawie od początku wojny - walczyli nawet wtedy, kiedy miasto zostało całkowicie otoczone. Rosjanom na zdobyciu Wuhłedaru zależało przede wszystkim ze względu na jego położenie. Miasto leży na skrzyżowaniu dwóch głównych frontów na wschodzie i południu Ukrainy. Przez utratę miasta siły ukraińskie być może będą musiały całkowicie się przeorganizować.

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Bądźmy racjonalni w tej kwestii. Jeśli jest tak jasne stanowisko prezydenta, to też trzeba to brać pod uwagę - mówił w "Faktach po Faktach" szef MSWiA Tomasz Siemoniak, odnosząc się do losów przygotowanego projektu ustawy o likwidacji CBA, którym do tej pory nie zajął się parlament. Zdaniem Siemoniaka przewidziane w projekcie zlikwidowanie służby od stycznia 2025 roku "jest nierealne", bo "prezydent Andrzej Duda bardzo wyraźnie powiedział, że projekt zawetuje".

Co z likwidacją CBA od stycznia? Minister odpowiada

Co z likwidacją CBA od stycznia? Minister odpowiada

Źródło:
TVN24

Dorota Brejza, adwokatka, która zeznawała w czwartek przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa, mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "nigdy nie pogodziła się i nie pogodzi się" z tym, że jej rodzina padła ofiarą "masywnej inwigilacji". - Dzisiaj jak powietrza potrzebujemy prawdy o Pegasusie - dodała.

Dorota Brejza: nigdy się z tym nie pogodziłam i nie pogodzę

Dorota Brejza: nigdy się z tym nie pogodziłam i nie pogodzę

Źródło:
TVN24

Trwa wielki strajk pracowników amerykańskich portów. Uczestniczy w nim niemal 50 tysięcy osób, a jego skutki mogą dotknąć nie tylko amerykańską gospodarkę, ale i cały świat. Dokerzy protestują, bo boją się automatyzacji i likwidacji miejsc pracy. Chcą dużych podwyżek, a ponieważ na razie niełatwo ich zastąpić - mają mocną kartę przetargową.

Pracownicy amerykańskich portów strajkują. "Automatyzacja może zniszczyć ten kraj"

Pracownicy amerykańskich portów strajkują. "Automatyzacja może zniszczyć ten kraj"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Singapur uznawany jest za jeden z krajów o najsurowszym kodeksie karnym, ale też o najniższym poziomie korupcji. Nie dziwi więc, że dla tamtejszego społeczeństwa szokiem był proces byłego ministra transportu, oskarżonego o przyjmowanie korzyści majątkowych. Właśnie skazano go za to na rok więzienia. To nawet więcej, niż chciał prokurator.

Były minister transportu Singapuru skazany za korupcję na karę więzienia

Były minister transportu Singapuru skazany za korupcję na karę więzienia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS