"To było dość ekscytujące". Przytomnej kobiecie w ciąży wycięli guza mózgu

11.03.2017 | "To było dość ekscytujące". Przytomnej kobiecie w ciąży wycięli guza mózgu
11.03.2017 | "To było dość ekscytujące". Przytomnej kobiecie w ciąży wycięli guza mózgu
Renata Kijowska | Fakty TVN
11.03.2017 | "To było dość ekscytujące". Przytomnej kobiecie w ciąży wycięli guza mózguRenata Kijowska | Fakty TVN

To była zwykła rozmowa o pogodzie i rodzinie. Tylko okoliczności były niezwykłe. Lekarze z Krakowa zoperowali guza mózgu przytomnej kobiecie w ciąży. Zdecydowano się na taki krok, bo silne leki mogłoby zaszkodzić dziecku. Do tego guz był tuż przy ośrodku mowy. Operacja udała się.

Pani Monika już spokojnie czeka na maj - czyli narodziny dziecka. Wcześniej była załamana. Lekarze zdiagnozowali u niej guza mózgu, gdy poszła spytać dlaczego zapomina słów. - Chciałam powiedzieć garaż, a powiedziałam garderoba - wspomina już po operacji Monika, która chce pozostać anonimowa.

Guz miał wielkość sporej cytryny i rozrastając się naciskał na fragment mózgu odpowiedzialny za mowę. Czas naglił. - Wiadomo, że ten guz nie siedzi i nie czeka spokojnie aż ja urodzę - mówi Monika.

Całkowite wybudzenie

Neurochirurg Ryszard Czepko ze szpitala św. Rafała w Krakowie podjął się, w raz zespołem, usunięcia nowotworu. - Zdecydowaliśmy się, że zrobimy tę operację w warunkach całkowitego wybudzenia pacjentki. Tak żeby móc monitorować najważniejsze parametry dotyczące funkcji mowy - tłumaczy. - Trudnością tej operacji było to, że pacjentka faktycznie nie była sama. Z jednej strony mamy pacjentkę, której trzeba pomóc, z drugiej nie możemy zaszkodzić ciąży i nienarodzonemu dziecku - dodaje ginekolog dr n. med. Paweł Szymanowski. Dziecku zagrozić mogły też lekarstwa podawane przy znieczuleniu ogólnym. Poza tym pacjentka nie mogłaby rozmawiać. Pani Monika musiała być jednak ciągle świadoma i jak wspomina anestezjolog Jarosław Pawlik "do samego końca nas zagadywała". - Było bardzo ciekawie - dodał. By pani Monika nie cierpiała znieczulono ją, ale jedynie w obrębie mózgu. Wcześniej sprawdzono jak blisko ośrodka mowy usadowił się guz. Gdy pacjentka wyliczała np. miesiące roku znaczyło to, że wszystko jest w porządku. Lekarze w trakcie operacji stymulatorem pobudzali ośrodek mowy, wówczas pacjentka przestawała mówić, a neurochirurdzy wiedzieli gdzie jest ośrodek mowy. Omijali go i precyzyjnie wycinali tylko guz.

Dzięki temu pani Monika może opowiedzieć jak było. - Jakby pincetką ktoś wyciągał coś z głowy - wspomina i dodaje otuchy innym. - Mówię wszystkim mamom, żeby się nie bały i podjęły się operacji, bo są duże szanse żeby żyło i dziecko i mama - mówi pani Monika.

Autor: Renata Kijowska

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS