Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "Widać, jak bardzo się go boją"

20.11.2017 | Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "Widać, jak bardzo się go boją"
20.11.2017 | Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "Widać, jak bardzo się go boją"
Maciej Knapik | Fakty TVN
20.11.2017 | Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "Widać, jak bardzo się go boją"Maciej Knapik | Fakty TVN

Wraca na boisko i wchodzi do gry. Szykuje się do prezydentury czy ratuje Platformę? O przyszłość Donalda Tuska pytają w kraju i Europie. Żaden wpis na Twitterze europejskiego polityka nie wzbudził takiej fali komentarzy i spekulacji, których końca nie widać.

Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński milczał o przyszłości Donalda Tuska. Jednak politycy obozu rządzącego wypowiadają się z chęcią, choć nie kryją przy tym niechęci.

- Raczej będzie starał się o stanowiska unijne. Może być na przykład pełnomocnikiem Unii Europejskiej w sprawie Burkina Faso. Albo dostanie inne ciekawe wyzwanie - prognozuje z przymrużeniem oka Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. Zupełnie na poważnie do sprawy Tuska odniósł się wicepremier Piotr Gliński: - Zrezygnował, o ile pamiętam, z funkcji polskiego premiera. Funkcji niebywale ważnej - ocenił.

Tusk wróci na "białym koniu"?

Jednym słowem - zawiódł, ale są tez porównania historyczne. - Wielu działaczy opozycji cały czas czeka na tego Donalda Tuska, jak kiedyś czekało się na generała Andersa, że przyjedzie na białym koniu - mówił Krzysztof Łapiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP na antenie Radia Zet.

Natomiast Marszałek Senatu Stanisław Karczewski cytował z kolei Józefa Piłsudskiego: - Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej - pisał na Twitterze.

Takie odwołania mają być kpiną, ale w sumie wypadają niezbyt zręcznie dla PiS. Powrót marszałka Piłsudskiego oznaczał koniec zaborów, a gen. Anders na białym koniu miał skończyć z komunizmem.

- Widać, jak bardzo boją się Tuska - komentuje zamieszanie Marcin Kierwiński, poseł PO. Obawa jest też w Platformie, bo dla Grzegorza Schetyny, obecnego lidera tej partii, Tusk to polityczny rywal.

- Wybory wewnętrzne w Platformie Obywatelskiej na szefa są przed zakończeniem jego kadencji - podkreślił Schetyna. Szef PO chętnie widziałby więc w Tusku kandydata na prezydenta 2020 roku. W ostatnich sondażach przegrywa jednak z obecnym gospodarzem Pałacu Prezydenckiego - Andrzejem Dudą.

- Donald Tusk jest po naszej stronie. Dla mnie perspektywa funkcjonowania przez kolejne sześć lat w kraju rządzonym przez PiS jest słaba - tak przyszłość Tuska komentuje lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

"Patrzę na sprawy polskie z osobistej perspektywy"

Kadencja Tuska na fotelu szefa Rady Europejskiej kończy się w listopadzie 2019 roku. Wybory parlamentarne w Polsce planowane są na przełomie października i listopada tego roku. A zatem Tusk nie zdąży z politycznym powrotem.

- W Europie, wobec tego co się dzieje w Polsce, by zrozumiano, gdyby tę kadencję Donald Tusk zechciał na własną prośbę skrócić o kilka miesięcy - wskazuje Jacek Protasiewicz, poseł Unii Europejskich Demokratów.

Czy Tusk wróci? Być może on sam tego jeszcze nie wie. - W polityce jest tak, że czasami trudno o jedną strategię. Reaguje się jakimiś pomysłami na to, co się zmienia - analizuje Paweł Kowal, politolog.

- Ja na sprawy polskie patrzę nie z perspektywy Brukseli, tylko bardzo osobistej - zapewniał Tusk przed ponad tygodniem. Sygnałem, że były premier myśli o polityce krajowej, był przyjazd na obchody Święta Niepodległości w Warszawie. Składając 11 listopada wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Tusk został wygwizdany.

Politycy opozycji twierdzą, że było to zaaranżowane przez PiS, ale pewności i dowodów nie mają. Dla elektoratu liberalnego, Tusk to pogromca PiS. Ostatnio, gdy wygrał drugą kadencję w Radzie Europejskiej wynikiem 27:1.

- Siedem razy z rzędu pokonał Jarosława Kaczyńskiego i wraz z odejściem Tuska zaczęły się sukcesy PiS - podkreśla Marek Migalski, politolog.

Z Europy rzadko się wraca do polityki krajowej. Przykładem jest Romano Prodi - premier Włoch, potem szef Komisji Europejskiej i znów szef włoskiego rządu, który odsunął od władzy kontrowersyjnego Silvio Berlusconiego.

O niesłabnącej popularności Tuska świadczył jego spacer w sierpniu tego roku do warszawskiej prokuratury w towarzystwie wielu swoich zwolenników.

Politycy PiS często sugerują, że w sprawie katastrofy smoleńskiej czy afery Amber Gold Tusk, będzie miał kłopoty z polskim prawem.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Światowym Dniu Wody naukowcy alarmują, że w wielu krajach jej brakuje. W Polsce widać to choćby nad Biebrzą czy Narwią. Od trzech dekad mamy suszę. Nawalne deszcze wywołują powodzie, ale sytuacji hydrologicznej nie zmieniają. 

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Źródło:
Fakty TVN

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS