Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "Widać, jak bardzo się go boją"

20.11.2017 | Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "Widać, jak bardzo się go boją"
20.11.2017 | Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "Widać, jak bardzo się go boją"
Maciej Knapik | Fakty TVN
20.11.2017 | Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "Widać, jak bardzo się go boją"Maciej Knapik | Fakty TVN

Wraca na boisko i wchodzi do gry. Szykuje się do prezydentury czy ratuje Platformę? O przyszłość Donalda Tuska pytają w kraju i Europie. Żaden wpis na Twitterze europejskiego polityka nie wzbudził takiej fali komentarzy i spekulacji, których końca nie widać.

Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński milczał o przyszłości Donalda Tuska. Jednak politycy obozu rządzącego wypowiadają się z chęcią, choć nie kryją przy tym niechęci.

- Raczej będzie starał się o stanowiska unijne. Może być na przykład pełnomocnikiem Unii Europejskiej w sprawie Burkina Faso. Albo dostanie inne ciekawe wyzwanie - prognozuje z przymrużeniem oka Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. Zupełnie na poważnie do sprawy Tuska odniósł się wicepremier Piotr Gliński: - Zrezygnował, o ile pamiętam, z funkcji polskiego premiera. Funkcji niebywale ważnej - ocenił.

Tusk wróci na "białym koniu"?

Jednym słowem - zawiódł, ale są tez porównania historyczne. - Wielu działaczy opozycji cały czas czeka na tego Donalda Tuska, jak kiedyś czekało się na generała Andersa, że przyjedzie na białym koniu - mówił Krzysztof Łapiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP na antenie Radia Zet.

Natomiast Marszałek Senatu Stanisław Karczewski cytował z kolei Józefa Piłsudskiego: - Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej - pisał na Twitterze.

Takie odwołania mają być kpiną, ale w sumie wypadają niezbyt zręcznie dla PiS. Powrót marszałka Piłsudskiego oznaczał koniec zaborów, a gen. Anders na białym koniu miał skończyć z komunizmem.

- Widać, jak bardzo boją się Tuska - komentuje zamieszanie Marcin Kierwiński, poseł PO. Obawa jest też w Platformie, bo dla Grzegorza Schetyny, obecnego lidera tej partii, Tusk to polityczny rywal.

- Wybory wewnętrzne w Platformie Obywatelskiej na szefa są przed zakończeniem jego kadencji - podkreślił Schetyna. Szef PO chętnie widziałby więc w Tusku kandydata na prezydenta 2020 roku. W ostatnich sondażach przegrywa jednak z obecnym gospodarzem Pałacu Prezydenckiego - Andrzejem Dudą.

- Donald Tusk jest po naszej stronie. Dla mnie perspektywa funkcjonowania przez kolejne sześć lat w kraju rządzonym przez PiS jest słaba - tak przyszłość Tuska komentuje lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

"Patrzę na sprawy polskie z osobistej perspektywy"

Kadencja Tuska na fotelu szefa Rady Europejskiej kończy się w listopadzie 2019 roku. Wybory parlamentarne w Polsce planowane są na przełomie października i listopada tego roku. A zatem Tusk nie zdąży z politycznym powrotem.

- W Europie, wobec tego co się dzieje w Polsce, by zrozumiano, gdyby tę kadencję Donald Tusk zechciał na własną prośbę skrócić o kilka miesięcy - wskazuje Jacek Protasiewicz, poseł Unii Europejskich Demokratów.

Czy Tusk wróci? Być może on sam tego jeszcze nie wie. - W polityce jest tak, że czasami trudno o jedną strategię. Reaguje się jakimiś pomysłami na to, co się zmienia - analizuje Paweł Kowal, politolog.

- Ja na sprawy polskie patrzę nie z perspektywy Brukseli, tylko bardzo osobistej - zapewniał Tusk przed ponad tygodniem. Sygnałem, że były premier myśli o polityce krajowej, był przyjazd na obchody Święta Niepodległości w Warszawie. Składając 11 listopada wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Tusk został wygwizdany.

Politycy opozycji twierdzą, że było to zaaranżowane przez PiS, ale pewności i dowodów nie mają. Dla elektoratu liberalnego, Tusk to pogromca PiS. Ostatnio, gdy wygrał drugą kadencję w Radzie Europejskiej wynikiem 27:1.

- Siedem razy z rzędu pokonał Jarosława Kaczyńskiego i wraz z odejściem Tuska zaczęły się sukcesy PiS - podkreśla Marek Migalski, politolog.

Z Europy rzadko się wraca do polityki krajowej. Przykładem jest Romano Prodi - premier Włoch, potem szef Komisji Europejskiej i znów szef włoskiego rządu, który odsunął od władzy kontrowersyjnego Silvio Berlusconiego.

O niesłabnącej popularności Tuska świadczył jego spacer w sierpniu tego roku do warszawskiej prokuratury w towarzystwie wielu swoich zwolenników.

Politycy PiS często sugerują, że w sprawie katastrofy smoleńskiej czy afery Amber Gold Tusk, będzie miał kłopoty z polskim prawem.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN