Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "Widać, jak bardzo się go boją"

20.11.2017 | Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "Widać, jak bardzo się go boją"
20.11.2017 | Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "Widać, jak bardzo się go boją"
Maciej Knapik | Fakty TVN
20.11.2017 | Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "Widać, jak bardzo się go boją"Maciej Knapik | Fakty TVN

Wraca na boisko i wchodzi do gry. Szykuje się do prezydentury czy ratuje Platformę? O przyszłość Donalda Tuska pytają w kraju i Europie. Żaden wpis na Twitterze europejskiego polityka nie wzbudził takiej fali komentarzy i spekulacji, których końca nie widać.

Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński milczał o przyszłości Donalda Tuska. Jednak politycy obozu rządzącego wypowiadają się z chęcią, choć nie kryją przy tym niechęci.

- Raczej będzie starał się o stanowiska unijne. Może być na przykład pełnomocnikiem Unii Europejskiej w sprawie Burkina Faso. Albo dostanie inne ciekawe wyzwanie - prognozuje z przymrużeniem oka Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. Zupełnie na poważnie do sprawy Tuska odniósł się wicepremier Piotr Gliński: - Zrezygnował, o ile pamiętam, z funkcji polskiego premiera. Funkcji niebywale ważnej - ocenił.

Tusk wróci na "białym koniu"?

Jednym słowem - zawiódł, ale są tez porównania historyczne. - Wielu działaczy opozycji cały czas czeka na tego Donalda Tuska, jak kiedyś czekało się na generała Andersa, że przyjedzie na białym koniu - mówił Krzysztof Łapiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP na antenie Radia Zet.

Natomiast Marszałek Senatu Stanisław Karczewski cytował z kolei Józefa Piłsudskiego: - Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej - pisał na Twitterze.

Takie odwołania mają być kpiną, ale w sumie wypadają niezbyt zręcznie dla PiS. Powrót marszałka Piłsudskiego oznaczał koniec zaborów, a gen. Anders na białym koniu miał skończyć z komunizmem.

- Widać, jak bardzo boją się Tuska - komentuje zamieszanie Marcin Kierwiński, poseł PO. Obawa jest też w Platformie, bo dla Grzegorza Schetyny, obecnego lidera tej partii, Tusk to polityczny rywal.

- Wybory wewnętrzne w Platformie Obywatelskiej na szefa są przed zakończeniem jego kadencji - podkreślił Schetyna. Szef PO chętnie widziałby więc w Tusku kandydata na prezydenta 2020 roku. W ostatnich sondażach przegrywa jednak z obecnym gospodarzem Pałacu Prezydenckiego - Andrzejem Dudą.

- Donald Tusk jest po naszej stronie. Dla mnie perspektywa funkcjonowania przez kolejne sześć lat w kraju rządzonym przez PiS jest słaba - tak przyszłość Tuska komentuje lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

"Patrzę na sprawy polskie z osobistej perspektywy"

Kadencja Tuska na fotelu szefa Rady Europejskiej kończy się w listopadzie 2019 roku. Wybory parlamentarne w Polsce planowane są na przełomie października i listopada tego roku. A zatem Tusk nie zdąży z politycznym powrotem.

- W Europie, wobec tego co się dzieje w Polsce, by zrozumiano, gdyby tę kadencję Donald Tusk zechciał na własną prośbę skrócić o kilka miesięcy - wskazuje Jacek Protasiewicz, poseł Unii Europejskich Demokratów.

Czy Tusk wróci? Być może on sam tego jeszcze nie wie. - W polityce jest tak, że czasami trudno o jedną strategię. Reaguje się jakimiś pomysłami na to, co się zmienia - analizuje Paweł Kowal, politolog.

- Ja na sprawy polskie patrzę nie z perspektywy Brukseli, tylko bardzo osobistej - zapewniał Tusk przed ponad tygodniem. Sygnałem, że były premier myśli o polityce krajowej, był przyjazd na obchody Święta Niepodległości w Warszawie. Składając 11 listopada wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Tusk został wygwizdany.

Politycy opozycji twierdzą, że było to zaaranżowane przez PiS, ale pewności i dowodów nie mają. Dla elektoratu liberalnego, Tusk to pogromca PiS. Ostatnio, gdy wygrał drugą kadencję w Radzie Europejskiej wynikiem 27:1.

- Siedem razy z rzędu pokonał Jarosława Kaczyńskiego i wraz z odejściem Tuska zaczęły się sukcesy PiS - podkreśla Marek Migalski, politolog.

Z Europy rzadko się wraca do polityki krajowej. Przykładem jest Romano Prodi - premier Włoch, potem szef Komisji Europejskiej i znów szef włoskiego rządu, który odsunął od władzy kontrowersyjnego Silvio Berlusconiego.

O niesłabnącej popularności Tuska świadczył jego spacer w sierpniu tego roku do warszawskiej prokuratury w towarzystwie wielu swoich zwolenników.

Politycy PiS często sugerują, że w sprawie katastrofy smoleńskiej czy afery Amber Gold Tusk, będzie miał kłopoty z polskim prawem.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS