"Co łaska", czyli ile? Jeden proboszcz zażądał 800 złotych za świstek papieru

09.07.2021 | "Co łaska", czyli ile? Jeden proboszcz zażądał 800 złotych za świstek papieru
09.07.2021 | "Co łaska", czyli ile? Jeden proboszcz zażądał 800 złotych za świstek papieru
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
09.07.2021 | "Co łaska", czyli ile? Jeden proboszcz zażądał 800 złotych za świstek papieruMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Ile może kosztować zgoda na pogrzeb w innej parafii niż ta, w której mieszkała zmarła kobieta? Wydawałoby się, że nic, ale pojawia się pojęcie "co łaska". Pewien ksiądz "co łaska" wyliczył konkretnie na osiemset złotych. W swojej łaskawości był gotów się targować.

Parafianin w Częstochowie został przez duchownego poinformowany, że za kartkę od proboszcza ze zgodą na pogrzeb matki na terenie innej parafii ma zapłacić odstępne. Kartkę proboszcz wycenił na 800 złotych, bo wyliczył, że tyle parafia nie zarobi na pogrzebie parafianki. To, że ostatnią wolą parafianki był pochówek na innym cmentarzu, w negocjacjach nie pomogło.

Całą sytuację z proboszczem krewny zmarłej nagrał, a potem zamieścił w internecie. - Może pan dostać (zgodę - przyp. red.), tylko mówię, za odstępne, proszę bardzo... - słyszymy na nagraniu, jak mówi ksiądz. - Za friko nie ma. Nic nie ma za friko, no co, wie pan co... - dodaje.

Proboszcz miał się zagalopować. Kościół w Częstochowie ma konkretny cennik wydawany w dekretach.

- Duchowny nie może z racji sprawowania pogrzebu żądać kwoty wyższej niż 400 złotych. Oczywiście, rodzina, czy osoby, które organizują liturgię pogrzebową, mogą złożyć, jeśli taka jest ich wola, takie życzenie i pragnienie, ofiarę wyższą - tłumaczy ksiądz Mariusz Bakalarz z Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

"Coś niepojętego"

Co do zasady w Kościele obowiązuje tak zwane "co łaska", ale zwykle, tuż po tym haśle, pada "inni dają nie mniej niż". Dusze w księgach parafialnych muszą się zgadzać. Co do zasady, jeśli wierny ma być pochowany na cmentarzu innym niż w swojej parafii, potrzebne są odpowiednie formalności. Odstępne nie jest autorskim pomysłem częstochowskiego proboszcza.

- Jakaś tam cena jest. Natomiast ta z filmu, te 800 złotych, to jest coś niepojętego. Dlatego, że za sam pogrzeb się bierze mniej, a co dopiero za odstąpienie - ocenia ksiądz Jacek Siepsiak, jezuita.

Diecezje coraz częściej określają oficjalne stawki, by ukrócić nadużycia. Jednak nagrana sytuacja jest dowodem na to, że cennik problemu nie rozwiązuje. Ksiądz próbował się targować. - No to ile pan odstępnego nam da za pogrzeb, tak żebyśmy byli usatysfakcjonowani? - pada w nagraniu pytanie księdza.

- Ten ksiądz rzeczywiście się zachował jak taki zdeprawowany przedstawiciel kościelnej korporacji. (...) Kasę zatrzymał, ale znacznie więcej stracił, a Kościół przy okazji dzięki niemu - komentuje ksiądz Jacek Prusak, jezuita i teolog.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Jarosław Kaczyński twierdzi, że "opcja europejska" chce "zniszczyć religię" i "zrobić z ludzi zwierzęta". Przekonuje wyborców, że wolność na Zachodzie się cofa. Donaldowi Tuskowi te słowa kojarzą się z Putinem. Dlaczego w kampanii pojawia się temat religii? Bo prezydent Warszawy zdecydował, że urzędy miejskie, jako neutralne światopoglądowo, nie powinny eksponować religijnych symboli.

Temat religii wkroczył do eurokampanii. Zarządzenie Trzaskowskiego podzieliło polityków koalicji

Temat religii wkroczył do eurokampanii. Zarządzenie Trzaskowskiego podzieliło polityków koalicji

Źródło:
Fakty TVN

17 maja nie było góralskich bryczek na drodze do Morskiego Oka, ale nie dlatego, że ich już nie będzie, a dlatego, że o losie przeciążonych wciąż koni fiakrzy rozmawiali z ministrą środowiska. Jaki jest efekt? Koni nie zastąpią meleksy, ale będzie im trochę lżej.

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Szmydt jest ścigany przez prokuraturę. Były sędzia, który uciekł na Białoruś, jest poszukiwany na szczeblu krajowym. Kolejnym krokiem może być Europejski Nakaz Aresztowania. Sam Szmydt bryluje w białoruskich reżimowych mediach. W sprawie pojawia się też nowy wątek. Jak ujawnia "Gazeta Wyborcza", tajemnicza bizneswoman, która była zameldowana w tym samym mieszkaniu co Szmydt, przepadła.

Spektakl w białoruskiej propagandzie i pytania o tajemniczą bizneswoman. Nowe wątki w sprawie Tomasza Szmydta

Spektakl w białoruskiej propagandzie i pytania o tajemniczą bizneswoman. Nowe wątki w sprawie Tomasza Szmydta

Źródło:
Fakty po Południu

Marzenie dilerów, koszmar uzależnionych. Fentanyl zabija na masową skalę. Kolejny rok z rzędu ponad 100 tysięcy Amerykanów zmarło z powodu przedawkowania tego narkotyku i choć są podejmowane próby walki z epidemią, to za wcześnie by mówić, że są skuteczne. A problem rozlewa się po całym świecie. Dotyczy także Europy, także Polski.

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Camp Miron w Balicach to najbardziej wysunięta na wschód baza amerykańskich sił specjalnych w Europie. Na stałe stacjonować tam będzie około 200 amerykańskich żołnierzy i to nie jedyny element zwiększania bezpieczeństwa Polski. Do bazy w Mirosławcu dotarły kolejne drony Bayraktar. A na poligonie w Drawsku polscy żołnierze ćwiczyli razem z wojskami brytyjskimi i amerykańskimi.

Camp Miron rozpoczyna funkcjonowanie. "To oznacza trwałe zaangażowanie"

Camp Miron rozpoczyna funkcjonowanie. "To oznacza trwałe zaangażowanie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS