Poważne problemy zamiast długo wyczekiwanych wakacji. "Największe od lutego nasilenie nowych zakażeń"


Wariant Delta w kolejnych krajach wymyka się spod kontroli. Kilkuset hiszpańskich uczniów zostało poddanych kwarantannie w hotelu na Majorce. W Portugalii wielu niemieckich turystów przerwało urlopy, bo władze w Berlinie zdecydowały o wprowadzeniu obostrzeń dla każdego wracającego stamtąd turysty. Sezon wakacyjny jeszcze w Europie się na dobre nie rozpoczął, a już pojawiają się poważne problemy.

Kilkuset hiszpańskich uczniów zostało zamkniętych w hotelu na Majorce i poddanych kwarantannie. Wszystko z powodu wybuchu fali zachorowań po hucznych zabawach z okazji zakończenia roku szkolnego. "Zostaliśmy porwani przez władze" - żalą się młodzi Hiszpanie.

- To skandal. Mieliśmy wyjechać jutro, a oni przewieźli nas do tego covidowego hotelu i zakazali wychodzenia - mówi jedna z Hiszpanek.

Wszystko - jak twierdzą władze - z powodu lekceważenia zasad bezpieczeństwa. Do tej pory potwierdzono już prawie 900 przypadków zakażeń koronawirusem wśród uczniów, którzy przyjechali bawić się na Majorkę. Wielu z nich jednak zdążyło wyjechać z wyspy.

- Wiemy, że to była grupa około dwóch tysięcy osób. Rzeczywiście część z nich wróciła już do domów - opowiada Katarzyna Jurkowska, Polka mieszkająca na Majorce. - Imprezowali bardzo mocno, nie stosowali się do wytycznych, do obostrzeń - dodaje.

"Portugalia stała się czerwoną strefą"

Niepokojąca sytuacja jest także w Portugalii. Jednak w przypadku tego kraju wielu ekspertów wini władze, które miesiąc temu pozwoliły na przyjazd tysięcy kibiców z Wielkiej Brytanii na rozgrywany w Porto finał Ligi Mistrzów.

Teraz kolejne regiony zamykają szkoły, przybywa restrykcji, a za wszystko odpowiedzialny jest wariant Delta.

- Portugalia stała się czerwoną strefą. Mamy największe od lutego nasilenie nowych zakażeń - przekazała Mariana Vieira da Silva, minister stanu Portugalii.

Niemcy masowo przerywają i odwołują wakacje w Portugalii, bo władze w Berlinie zdecydowały o wprowadzeniu przymusowej, dwutygodniowej kwarantanny dla każdego wracającego stamtąd turysty.

- To było bardzo niemile zaskoczenie. Decyzję podjęto z dnia na dzień. Zdecydowałam, że natychmiast wracam - mówi jedna z turystek.

W Wielkiej Brytanii znoszenie restrykcji

Najwięcej przypadków zakażeń wariantem Delta w Europie notuje się w Wielkiej Brytanii, dlatego - jak donosi dziennik "The Times" - kanclerz Merkel chce, aby tymczasowo nie wpuszczać Brytyjczyków na kontynent, nawet tych w pełni zaszczepionych.

- Oczywiście, że jesteśmy zaniepokojeni wariantem Delta. Będę lobbować za wprowadzeniem bardziej restrykcyjnych zasad - mówiła w ubiegłym tygodniu Merkel.

Wielka Brytania odpowiada, że decyzje w tej sprawie nie będą zapadać w Berlinie. Władze liczą, że uda się im opanować sytuację, mimo iż wariant Delta odpowiada tam już za 95 procent wszystkich nowych zakażeń. Na razie brytyjski plan optymistycznie zakłada dalsze znoszenie restrykcji.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Już od kwietnia w Niemczech będzie można uprawiać i posiadać marihuanę na własny użytek. Dotyczy to tylko osób dorosłych. Zmiany w prawie przyjął Bundestag. W Polsce o legalizacji marihuany mówią politycy Konfederacji i Razem.

Niemcy zalegalizowali marihuanę. Kiedy zrobi to Polska? "Razem będzie przekonywało inne partie"

Niemcy zalegalizowali marihuanę. Kiedy zrobi to Polska? "Razem będzie przekonywało inne partie"

Źródło:
Fakty TVN

Pan Przemek z Leszna za pomocą filmików, które udostępniał na TikToku, chciał zwrócić uwagę na fatalny stan dróg w mieście. Mężczyzna wykazał się kreatywnością, a jego nagrania stały się hitem w sieci.

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Źródło:
Fakty TVN

Trzy ministerstwa łączą siły, by pomagać dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym. To wszystko w ramach kończącego się Tygodnia Zdrowia Psychicznego zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji. Ważne są też inicjatywy oddolne. W Gdańsku radni zdecydowali o wsparciu finansowym dla Fundacji FOSA, która prowadzi Forum Młodzieży Niebieskie Trampki.

"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jarosław Kaczyński chce nadal być szefem Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej mówił, że prezesura do 2025 roku wystarczy. Teraz okazuje się, że nie wystarczy, bo partia - jak mówi Kaczyński - potrzebuje szybkiego przejścia do ofensywy. Premier Donald Tusk decyzję Kaczyńskiego skwitował krótko: "dobra wiadomość". Stanisław Tyszka, poseł Konfederacji, też uważa, że to dobra rzecz dla jego ugrupowania.

Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i Konfederacji

Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i Konfederacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielu obserwatorów działalności PiS-u zwracało uwagę, że dla Jarosława Kaczyńskiego partia jest wszystkim, jego światem. A więc z całą pewnością nie było realne to, że tę partię odda - stwierdził w "Faktach po Faktach" doktor habilitowany Aleksander Hall, działacz opozycji w PRL, komentując zapowiedź Kaczyńskiego o kandydowaniu na fotel prezesa partii w 2025 roku. - Fantastyczną rzeczą była ta przemiana, że jesteśmy na "tak", kiedy cały czas byliśmy na "nie" - mówiła Małgorzata Niezabitowska, była rzecznik rządu Tadeusza Mazowieckiego, odnosząc się do sobotniej wypowiedzi Kaczyńskiego na konwencji PiS. - My już wiemy, że to jest tylko wilk, który się ubrał w owczą skórę - dodała.

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

Źródło:
TVN24

Widać symptomatycznie, że Jarosław Kaczyński na gwałt szuka sojuszników. On wie, że przegrał te wybory, bo Polacy mają dosyć Jacków Kurskich, Danieli Obajtków - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Koalicji Obywatelskiej i były prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Senator niezależny Wadim Tyszkiewicz mówił, że "dzisiaj często wielu polityków PiS-u przefarbowuje się i startuje pod szyldami bezpartyjnych komitetów, żeby trochę oszukać swoich wyborców".

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Źródło:
TVN24

Niezależni dziennikarze i aktywiści dobrze znają ten mechanizm, kiedy nagłaśniając nieprawidłowości, do których dochodzi na szczeblach władzy lub w biznesie, muszą liczyć się z obroną przez atak. Ich redakcje dostają pisma od wielkich kancelarii, które grożą kosztownymi procesami i karami. To może wystarczyć, by uciszyć niewygodną krytykę. Nie tak to powinno działać w demokracji, dlatego Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która takie procedery ma demaskować i chronić ich ofiary.

Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski

Unia Europejska chce skończyć z SLAPP-ami. Nowe przepisy uchwalił Parlament Europejski

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Parlament Europejski uchwalił rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Akt musi zostać jeszcze przyjęty przez Radę Europejską, zanim stanie się prawem. W ostatniej chwili Europejska Partia Ludowa opowiedziała się przeciwko rozporządzeniu. Rolnicy protestujący przeciwko Zielonemu Ładowi obawiają się utraty obszarów rolnych.

Europarlament przyjął rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych. Budzi to obawy rolników

Europarlament przyjął rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych. Budzi to obawy rolników

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To sukces obrońców Donalda Trumpa. Udało im się przekonać Sąd Najwyższy do rozpatrzenia sprawy immunitetu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nastąpi to pod koniec kwietnia. To oznacza, że do tego czasu najcięższa gatunkowo sprawa, w której Trump oskarżony jest o podżeganie do insurekcji, zostaje zamrożona.

Obrońcy Donalda Trumpa świętują sukces. "Myślę, że zależy im, by proces nie zaczął się przed wyborami"

Obrońcy Donalda Trumpa świętują sukces. "Myślę, że zależy im, by proces nie zaczął się przed wyborami"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS