"Wybory to nie tylko dzień głosowania". Obawy sędziów, ekspertów i organizacji międzynarodowych

28.04.2020 | "Wybory to nie tylko dzień głosowania" Obawy sędziów, ekspertów i organizacji międzynarodowych
28.04.2020 | "Wybory to nie tylko dzień głosowania" Obawy sędziów, ekspertów i organizacji międzynarodowych
Arleta Zalewska | Fakty TVN
28.04.2020 | "Wybory to nie tylko dzień głosowania" Obawy sędziów, ekspertów i organizacji międzynarodowychArleta Zalewska | Fakty TVN

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej obawia się, że na podstawie forsowanej przez PiS ustawy nie uda się 10 maja przeprowadzić w pełni wolnych wyborów. To samo uważają sędziowie Sądu Najwyższego, Rzecznik Praw Obywatelskich i Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Ustawa wróci do Sejmu z Senatu tuż przed terminem wyborów.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej w normalnych warunkach odpowiadałby za organizację wyborów prezydenckich w Polsce. We wtorek sędzia Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW, powiedział, że obawia się, iż nie uda się w pełnym zakresie przeprowadzić wolnych wyborów. PiS chce przeprowadzić wybory korespondencyjne 10 maja i to na podstawie ustawy, która wciąż nie weszła w życie.

Profesor Włodzimierz Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego uważa, że samo procedowanie tej ustawy jest bardzo wadliwe. To właśnie sędziowie Sądu Najwyższego stwierdzają o ważności wyborów. Teraz w swojej opinii punkt po punkcie miażdżą ustawę PiS-u o wyborach korespondencyjnych. Fikcją nazywają powszechność wyborów, w których chociażby Polacy za granicą nie będą mogli brać udziału, a ci w kraju nie będą mieli gwarancji otrzymania wyborczych pakietów.

- Przeprowadzenie tych wyborów w sposób jakoś wadliwy, odbiegający od tego standardu konstytucyjnego, wprowadza nas w jakiś taki stan niepewności czy wszystko było w porządku, czy wszystko jest okej. Zacznie się kwestionowanie tego wszystkiego. Ostatnia rzecz, której nam dzisiaj potrzeba, to jeszcze się martwić i spierać o to, czy prezydent został ważnie wybrany - dodaje profesor Włodzimierz Wróbel.

Zastrzeżenia OBWE

- Nazywanie tej szopki wyborami jest dużym nadużyciem - uważa profesor Piotr Hofmański, sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

Opinii profesora Hofmańskiego rząd PiS-u może, ale oczywiście nie musi, brać pod uwagę. Jednak zlekceważenie zastrzeżeń ekspertów OBWE - którzy od lat monitorują i oceniają wybory na świecie, odpowiedzialnej i demokratycznej władzy - powinno być trudne.

- Wszyscy członkowie OBWE, 57 krajów, w tym Polska, zobowiązały się do przeprowadzania demokratycznych wyborów. Trzeba zrozumieć, że wybory to nie tylko dzień głosowania, ale to także prace legislacyjne, czas przed wyborami i ich następstwa - tłumaczy Katya Andrusz z Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.

Eksperci zarzucają politykom PiS-u, że za późno i bez konsultacji zmieniali prawo, które ma Polakom umożliwić po raz pierwszy w historii głosowanie korespondencyjne. Do tego chcą, by polski rząd wycofał się z tego, że to nie PKW, a wicepremier i polityk, ma odpowiadać za przygotowanie, organizacje a potem przeprowadzenie wyborów.

- Powiedziałabym, że projekt w takiej formie, w jakiej jest teraz, potrzebuje dopracowania i bardzo dużej liczby poprawek, zanim będziemy mogli powiedzieć, że jest zgodny z międzynarodowymi standardami - dodaje Katya Andrusz.

Eksperci alarmują

- Te przymioty, które zapisano w artykule 127 konstytucji, to nie jest wymysł polskiego parlamentaryzmu. To są powszechnie uznane standardy. Jeśli wybory w jakimś kraju nie będą odpowiadały tym przymiotom, to nie będą wyborami - tłumaczy profesor Piotr Hofmański.

Sędziowie, z którymi rozmawiała ekipa "Faktów" TVN, mówią wprost, że ich opinia to nie krytyka tego czy innego rządu. To sygnał ostrzegawczy, który wciąż można zauważyć.

- Mamy stan klęski żywiołowej. W stanie klęski żywiołowej wyborów raczej się nie organizuje. Tego stanu klęski żywiołowej nie ogłoszono. Ogłoszono za to stan epidemii. Wszystko stoi na głowie - zauważa profesor Włodzimierz Wróbel.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS