Wygrali walkę z koronawirusem. "To było najgorsze, że człowiek wtedy potrzebował kogoś"

09.04.2020 | Wygrali walkę z koronawirusem. "To było najgorsze, że człowiek wtedy potrzebował kogoś"
09.04.2020 | Wygrali walkę z koronawirusem. "To było najgorsze, że człowiek wtedy potrzebował kogoś"
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
09.04.2020 | Wygrali walkę z koronawirusem. "To było najgorsze, że człowiek wtedy potrzebował kogoś"Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Strach, niepewność i samotność. Kontakt z rodziną tylko przez telefon czy internet. Do tego nieustanny dźwięk urządzeń medycznych w dzień i w nocy. To wspomnienia pacjentów wyleczonych z koronawirusa. Zostaną na całe lata, a może na całe życie.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Teraz mogą być razem i blisko, bo dziadek wnuczki już nie zakazi, a sam po raz drugi raczej nie zachoruje. Mieczysław Struk, zawodowo polityk samorządowy, prywatnie po prostu dziadek 4-letniej Stefanii, wyszedł ze szpitala wyleczony z koronawirusa.

- Wyłącznie kontaktowałem się z osobami, których kompletnie nie rozpoznawałem, bo to byli lekarze i pielęgniarki ubrane jak kosmonautki - opowiada Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Ozdrowieńcy na własnej skórze odczuli nie tylko chorobę, ale też kompletną samotność walki z wirusem. - Nie było na zawołane pielęgniarki, lekarza. Właśnie to było najgorsze, że człowiek wtedy potrzebował kogoś - opowiada wyleczona z koronawirusa pani Anna, opiekunka osób starszych.

Ozdrowieńcy pilnie potrzebni

Mieczysław Struk zachorował po powrocie z Włoch, skąd na początku marca, przed zamknięciem granic, wywiózł swoją wnuczkę. Nie jest pewne, czy to tam się zakaził. Dziś ma wyrzuty sumienia. Nie dlatego, że pojechał w oko pandemicznego cyklonu, tylko z powodu kilku jego współpracowników, którzy zachorowali.

- Gdybym był absolutnie pewny, że ktoś w wyniku kontaktu ze mną zachorował... no czułbym się z tym bardzo źle. To jest oczywiste i w moim przypadku na pewno naturalne - mówi pan Mieczysław.

Pierwszy wyzdrowiał "pacjent zero". Po nim wyleczono następnych. Tych ozdrowieńców jest w Polsce oficjalnie prawie trzystu.

Jak szacują lekarze - tak naprawdę może ich być wiele tysięcy, bo tysiące wcześniej zakaziło się wirusem bez objawów. Teraz są niezwykle pożądani. - On jest odporny, a więc drugi raz nie zachoruje. Przeszedł już chorobę, a więc ma już pewne doświadczenia. No i przede wszystkim nie zaraża. To jest najważniejsze - tłumaczy doktor Paweł Grzesiowski, prezes zarządu Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń.

Czują się dobrze, ale wielu czeka na ostateczny werdykt, czyli wynik testu. Czuć się zdrowym, a zostać uznanym za zdrowego na papierze, to nie to samo.

"Dostałam drugie życie"

Dziś naukowcy wciąż nie wiedzą czy "być ozdrowieńcem" oznacza "być wolnym od koronawirusa na zawsze". - Czy ta odporność będzie bardzo krótka, powiedzmy tylko przez kilka tygodni, czy przez kilka miesięcy, czy przez kilka lat? Trudno powiedzieć, bo tych ludzi nie mamy jeszcze w obserwacji - mówi profesor Maria Gańczak, epidemiolog.

Nawet jeśli gdzieś głęboko wirus w ozdrowieńcach "tyka", to teraz smakują czas po chorobie. - Dostałam drugie życie. Naprawdę - zapewnia pani Anna.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS