Warto się szczepić, by nie znaleźć się w takiej sytuacji jak mieszkańcy Białej Podlaskiej

Warto się szczepić, by nie znaleźć się w takiej sytuacji jak mieszkańcy Białej Podlaskiej
Warto się szczepić, by nie znaleźć się w takiej sytuacji jak mieszkańcy Białej Podlaskiej
Fakty TVN
Warto się szczepić, by nie znaleźć się w takiej sytuacji jak mieszkańcy Białej PodlaskiejFakty TVN

W skali kraju liczba nowych zakażeń nie przeraża - ale to żaden argument, by się nie szczepić. W Białej Podlaskiej kolejne oddziały są zamieniane na covidowe. Pacjenci czekają na pomoc w kolejce, a oddziały intensywnej terapii są pełne. Bo zaszczepionych jest tam wyjątkowo mało, a lekceważących obostrzenia zbyt wielu.

Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej karetki przyjeżdżają jedna za drugą, przywożąc kolejnych pacjentów chorych na COVID-19. Leży tam już 100 zakażonych koronawirusem. Dyrektor szpitala właśnie zamienia kolejny zwykły oddział na oddział covidowy. - Mam nadzieję, że stworzymy około 20 kolejnych łóżek. Tak, aby na kilka, dwa-trzy dni nam to wystarczyło, bo tych pacjentów przyrasta w ogromnym tempie - mówi Adam Chodziński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Przyrasta liczba zakażonych w całym powiecie bialskim. - W porównaniu średniej siedmiodniowej na sto tysięcy mieszkańców, czy w odniesieniu do populacji, właśnie Biała Podlaska jest tym powiatem, który sobie najgorzej radzi. Jest w czołówce w całej Polsce, jak i w województwie lubelskim - wyjaśnia Michał Rogalski, twórca bazy danych COVID-19 w Polsce.

Dlaczego akurat tam jest tak źle? Odpowiedź mieszkańców jest jednoznaczna - wielu ich sąsiadów lekceważy obostrzenia epidemiczne. Pan Tomasz Wojtal zamontował w swojej taksówce szybę ochronną i wozi pasażerów tylko z tyłu - nie wszyscy klienci to potrafią uszanować.

W miejscowej galerii handlowej większość osób nie nosi masek. W powiecie bialskim tylko co trzeci mieszkaniec jest w pełni zaszczepiony. To jeden z najgorszych wyników w kraju.

Brak szczepień

We wtorek w całej Polsce ministerstwo odnotowało ponad 2118 nowych zakażeń koronawirusem i 49 zgonów z powodu COVID-19.

Zakażenia jednak nie rozkładają się równomiernie - w województwach lubelskim i podlaskim jest trzy razy gorzej niż w reszcie kraju. - Jeżeli gdzieś trzeba zapobiegać epidemii, jeżeli gdzieś trzeba ją tłumić, to zdecydowanie w województwach lubelskim i podlaskim, a szczególnie właśnie w powiecie Biała Podlaska, gdzie sytuacja jest obecnie najgorsza - uważa Michał Rogalski.

Samorząd, sanepid i dyrektor szpitala dwoją się i troją, żeby przekonać ludzi do masek i szczepień. Szpital przypomina w tej chwili tykającą bombę. W placówce, w której lawinowo rośnie liczba chorych na COVID-19, jedna czwarta personelu nie chce się zaszczepić.

- Zachęcamy pacjentów i personel do szczepień różnymi metodami, poprzez rozmowy, poprzez środki masowego przekazu - zapewnia Adam Chodziński, ale rezultaty tych zachęt są niewielkie.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS