Tysiącom zgonów na COVID-19 można było zapobiec. "Mieliśmy narzędzia w ręku, tylko ich nie użyliśmy"

Tysiącom zgonów na COVID-19 można było zapobiec. "Mieliśmy narzędzia w ręku, tylko ich nie użyliśmy"
Tysiącom zgonów na COVID-19 można było zapobiec. "Mieliśmy narzędzia w ręku, tylko ich nie użyliśmy"
Fakty TVN
Tysiącom zgonów na COVID-19 można było zapobiec. "Mieliśmy narzędzia w ręku, tylko ich nie użyliśmy"Fakty TVN

We wtorek rząd odnotował śmierć 377 osób z powodu COVID-19, a od początku pandemii w Polsce łącznie z tego powodu zmarło już ponad 100 tysięcy osób. Zdaniem lekarzy wiele osób, które zmarły na COVID-19, można było uratować, tylko zabrakło odpowiednich działań ze strony rządu. - Mieliśmy te narzędzia w ręku, tylko ich nie użyliśmy - podkreśla dr Konstanty Szułdrzyński, były członek Rady Medycznej przy premierze.

Pani Krystyna Mielczarek - łódzka bukieciarka - tym pacjentom, którzy nie poradzili sobie z koronawirusem, codziennie przygotowuje świeże wiązanki - często z szarfami lub napisami wedle życzenia rodziny. Jak mówi bukieciarka, wieńce przygotowuje coraz częściej na pogrzeby młodych osób.

Kolejnych 377 osób zostanie zapewne pochowanych jeszcze w tym tygodniu - wskazują na to statystyki covidowe z wtorku. W Polsce cały czas utrzymuje się wysoka liczba zgonów na COVID-19. W ostatnim tygodniu zmarło z tego powodu łącznie ponad dwa i pół tysiąca zakażonych osób.

- Od 1 listopada, gdy rozpoczęliśmy funkcjonowanie szpitala w czwartej fali, zmarło około 200 osób - informuje dr hab. Szczepan Cofta ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu.

Wysoka śmiertelność w Polsce

W ostatnim tygodniu z powodu COVID-19 zmarło mniej Brytyjczyków, o tysiąc mniej Niemców oraz o tysiąc mniej Francuzów niż Polaków. Prawdziwy dramat widać, kiedy porównamy liczbę zgonów z liczbą zakażeń. W Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Francji ludzie o wiele częściej chorują na COVID-19, ale o wiele rzadziej z tego powodu umierają.

- W Polsce liczba tych zgonów (na COVID-19 - przyp. red.) dochodzi do 13 na milion, natomiast w krajach Unii Europejskiej to jest mniej więcej 3,2. W związku z tym można się spodziewać, że gdybyśmy zastosowali taką politykę jak inne kraje Unii Europejskiej, to dałoby się ograniczyć tę liczbę zgonów z ostatniej fali, ona wynosiła 54 tysiące, o trzy czwarte - podkreśla dr n. med. Konstanty Szułdrzyński, były członek Rady Medycznej przy premierze.

Ponadto Szułdrzyński dodaje, że wysokie liczby zgonów z powodu COVID-19 w Polsce są "karą za to, że nie podjęliśmy takich działań, które powinniśmy byli podjąć". - Mieliśmy te narzędzia w ręku, tylko ich nie użyliśmy - zwraca uwagę.

Na COVID-19 umierają głównie niezaszczepieni

Zabrakło skutecznych zachęt do szczepień. W stosunku do innych krajów Unii Europejskiej o wiele mniej Polaków zaszczepiło się przeciwko COVID-19. Efekty teraz widać właśnie w statystykach, bo na COVID-19 umierają przede wszystkim niezaszczepieni - tak jak w szpitalu tymczasowym w Szczecinie.

- To są w większości osoby niezaszczepione, te zgony, które mamy na oddziale łóżek respiratorowych, ponieważ tam wszystkie osoby są niezaszczepione - tutaj możemy jasno powiedzieć, że wszystkie te osoby nie przyjęły szczepionki przeciwko COVID-19 - informuje Bogna Bartkiewicz, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie.

Tak jest w całym kraju. Kolejni niezaszczepieni w tej chwili walczą pod respiratorami.

- Obciążenie oddziału intensywnej terapii jest rzeczywiście maksymalne, ci pacjenci są nadal bardzo ciężko chorzy, relatywnie bardzo młodzi i aktualnie wszyscy, których leczymy, byli niezaszczepieni - zaznacza prof. Waldemar Goździk, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK we Wrocławiu.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To opowieść o najstarszej pracującej osobie w Polsce, i to z najdłuższym, bo 84-letnim stażem. Pan Wacław ma 98 lat. To były mistrz Polski w wyścigach motocyklowych, który prowadzi warsztat mechaniczny w Poznaniu. Jego największym marzeniem jest pracować dalej, ile tylko sił wystarczy, co najmniej do setki. Historia samego warsztatu sięga 1945 roku.

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Źródło:
Fakty TVN

Odra nie tylko wróciła, ale rozlewa się szeroką falą. Najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu, ale wszędzie grupa ryzyka jest taka sama - to osoby niezaszczepione.

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Szmydt jest podejrzany o szpiegostwo, grozi mu nawet dożywocie. Były już sędzia jest na Białorusi, gdzie poprosił o azyl. Jego zatrzymanie i przekazanie Polsce wydaje się zatem dość mało prawdopodobne. Dlaczego polski kontrwywiad nie wykrył działalności Szmydta? - Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry i człowieka Piebiaka, czyli element układu politycznego - uważa Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi i lekarz, który przyjmował kroplówkę w czasie pracy. Jest zwrot w sprawie bulwersującej sytuacji na SOR-ze w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. Lekarz złożył wypowiedzenie i nie pracuje już w placówce. Sprawą zajmuje się prokuratura. Były już przeszukania w szpitalu i w mieszkaniu "osoby, która występuje w tej sprawie". Zabezpieczono dokumentację, wzywani są świadkowie. 

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najbardziej zawinili politycy, którzy zaniedbali priorytet wschodni w służbach specjalnych, w kontrwywiadzie wojskowym i cywilnym. Dla nich priorytetem była opozycja demokratyczna - mówił w "Faktach po Faktach" o sprawie Tomasza Szmydta generał Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura szefa MSWiA, były szef ABW.

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

Źródło:
TVN24

Mur przy granicy z Białorusią ma zostać, ale zakładamy też, że każdy mur bywa nieszczelny - mówiła w "Faktach po Faktach" Anna Maria Żukowska o słowach premiera Donalda Tuska, że istnieje "potrzeba wzmocnienia granicy". Michał Kobosko stwierdził, że "bezpieczeństwo granic nie może wykluczać człowieczeństwa".

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

Źródło:
TVN24

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wywołała trzęsienie ziemi w Seattle, a teraz zatrzęsie fanami w Europie. Taylor Swift rozpoczęła trasę koncertową, w której zawita także w Polsce. Co ciekawe, za artystką podążają nie tylko miliony jej fanów, ale też charakterystyczny dla gwiazd tego kalibru efekty. Tam, gdzie się pojawia Swift - ceny wynajmu krótkoterminowego gwałtownie rosną o kilkaset procent, co ma wyraźny wpływ na inflację.

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę, której filarami nadal są surowce? Na ten temat Jan Niedziałek rozmawiał z Amitem Joshim, szwajcarskim naukowcem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS