Tysiącom zgonów na COVID-19 można było zapobiec. "Mieliśmy narzędzia w ręku, tylko ich nie użyliśmy"

Tysiącom zgonów na COVID-19 można było zapobiec. "Mieliśmy narzędzia w ręku, tylko ich nie użyliśmy"
Tysiącom zgonów na COVID-19 można było zapobiec. "Mieliśmy narzędzia w ręku, tylko ich nie użyliśmy"
Fakty TVN
Tysiącom zgonów na COVID-19 można było zapobiec. "Mieliśmy narzędzia w ręku, tylko ich nie użyliśmy"Fakty TVN

We wtorek rząd odnotował śmierć 377 osób z powodu COVID-19, a od początku pandemii w Polsce łącznie z tego powodu zmarło już ponad 100 tysięcy osób. Zdaniem lekarzy wiele osób, które zmarły na COVID-19, można było uratować, tylko zabrakło odpowiednich działań ze strony rządu. - Mieliśmy te narzędzia w ręku, tylko ich nie użyliśmy - podkreśla dr Konstanty Szułdrzyński, były członek Rady Medycznej przy premierze.

Pani Krystyna Mielczarek - łódzka bukieciarka - tym pacjentom, którzy nie poradzili sobie z koronawirusem, codziennie przygotowuje świeże wiązanki - często z szarfami lub napisami wedle życzenia rodziny. Jak mówi bukieciarka, wieńce przygotowuje coraz częściej na pogrzeby młodych osób.

Kolejnych 377 osób zostanie zapewne pochowanych jeszcze w tym tygodniu - wskazują na to statystyki covidowe z wtorku. W Polsce cały czas utrzymuje się wysoka liczba zgonów na COVID-19. W ostatnim tygodniu zmarło z tego powodu łącznie ponad dwa i pół tysiąca zakażonych osób.

- Od 1 listopada, gdy rozpoczęliśmy funkcjonowanie szpitala w czwartej fali, zmarło około 200 osób - informuje dr hab. Szczepan Cofta ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu.

Wysoka śmiertelność w Polsce

W ostatnim tygodniu z powodu COVID-19 zmarło mniej Brytyjczyków, o tysiąc mniej Niemców oraz o tysiąc mniej Francuzów niż Polaków. Prawdziwy dramat widać, kiedy porównamy liczbę zgonów z liczbą zakażeń. W Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Francji ludzie o wiele częściej chorują na COVID-19, ale o wiele rzadziej z tego powodu umierają.

- W Polsce liczba tych zgonów (na COVID-19 - przyp. red.) dochodzi do 13 na milion, natomiast w krajach Unii Europejskiej to jest mniej więcej 3,2. W związku z tym można się spodziewać, że gdybyśmy zastosowali taką politykę jak inne kraje Unii Europejskiej, to dałoby się ograniczyć tę liczbę zgonów z ostatniej fali, ona wynosiła 54 tysiące, o trzy czwarte - podkreśla dr n. med. Konstanty Szułdrzyński, były członek Rady Medycznej przy premierze.

Ponadto Szułdrzyński dodaje, że wysokie liczby zgonów z powodu COVID-19 w Polsce są "karą za to, że nie podjęliśmy takich działań, które powinniśmy byli podjąć". - Mieliśmy te narzędzia w ręku, tylko ich nie użyliśmy - zwraca uwagę.

Na COVID-19 umierają głównie niezaszczepieni

Zabrakło skutecznych zachęt do szczepień. W stosunku do innych krajów Unii Europejskiej o wiele mniej Polaków zaszczepiło się przeciwko COVID-19. Efekty teraz widać właśnie w statystykach, bo na COVID-19 umierają przede wszystkim niezaszczepieni - tak jak w szpitalu tymczasowym w Szczecinie.

- To są w większości osoby niezaszczepione, te zgony, które mamy na oddziale łóżek respiratorowych, ponieważ tam wszystkie osoby są niezaszczepione - tutaj możemy jasno powiedzieć, że wszystkie te osoby nie przyjęły szczepionki przeciwko COVID-19 - informuje Bogna Bartkiewicz, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie.

Tak jest w całym kraju. Kolejni niezaszczepieni w tej chwili walczą pod respiratorami.

- Obciążenie oddziału intensywnej terapii jest rzeczywiście maksymalne, ci pacjenci są nadal bardzo ciężko chorzy, relatywnie bardzo młodzi i aktualnie wszyscy, których leczymy, byli niezaszczepieni - zaznacza prof. Waldemar Goździk, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK we Wrocławiu.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS