"Płuca chorego nie funkcjonowały w ogóle". Transplantacja uratowała życie pacjentowi z koronawirusem

19.08.2020 | "Płuca chorego nie funkcjonowały w ogóle". Pacjentowi z koronawirusem życie uratowała transplantacja
19.08.2020 | "Płuca chorego nie funkcjonowały w ogóle". Pacjentowi z koronawirusem życie uratowała transplantacja
Marek Nowicki | Fakty TVN
19.08.2020 | "Płuca chorego nie funkcjonowały w ogóle". Pacjentowi z koronawirusem życie uratowała transplantacjaMarek Nowicki | Fakty TVN

Nie jest seniorem i nie chorował, ale koronawirus uderzył w niego z całą zajadłością. Zaatakował płuca i zniszczył je tak, że jedynym wyjściem był przeszczep. Pierwszy w Polsce pacjent, któremu po zachorowaniu na COVID-19 transplantacja ratuje życie, dochodzi do siebie w klinice w Zabrzu.

Pacjent jest wybudzony i z każdym dniem czuje się coraz lepiej. Ale jeszcze trzy tygodnie temu było bardzo źle. Lekarze przecierali oczy. Na prześwietleniu tam, gdzie zazwyczaj są płuca, świeciła tylko biała plama.

- Płuca chorego nie funkcjonowały w ogóle. Ich praca była zastąpiona urządzeniem do pozaustrojowej oksygenacji krwi - opowiada doktor habilitowany Marek Ochman, transplantolog i pulmonolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Urządzenie nazywane ECMO podłączyli lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. To stąd dopiero pacjent w krytycznym stanie trafił do Zabrza. ECMO podłącza się wtedy, kiedy nie pomaga już respirator. Zastępuje płuca i serce. Natlenia i tłoczy krew. Przedłuża życie, ale nie leczy. Stąd Zabrze i przeszczep.

- Na chwilę obecną mogę powiedzieć, że taka transplantacja się udała. Chory powoli wraca do zdrowia. Mam taką nadzieję, że za jakiś czas podzielimy się z państwem szczegółami dotyczącymi stanu zdrowia tego chorego, jak będzie wychodził do domu - dodaje doktor Ochman.

"Musimy jednak wszyscy bardzo uważać"

Pacjent zakaził się koronawirusem, a ten zniszczył mu płuca. Zniszczył płuca sprawnemu 50-letniemu człowiekowi, który do tej pory nie cierpiał na żadne współistniejące choroby.

- Pacjent, którego stan ogólny jest stanem bardzo dobrym, pacjent młody, a u którego doszło do dosyć masywnego zniszczenia właśnie tego organu - opisuje Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- Ten przypadek pokazuje, że my musimy jednak wszyscy bardzo uważać, bo nawet młodym, zdrowym osobom ta choroba może uszkadzać płuca w sposób nieodwracalny i czasami dramatyczny - przekonuje doktor habilitowany Marek Ochman.

Dlatego COVID-19 jest tak niebezpieczny. Dziesięciu zakażonych przejdzie go lekko, a jedenasty może kontakt z koronawirusem przypłacić życiem.

- Chcemy przekazać dobrą wiadomość z Zabrza, że pomoc nawet w sytuacji dramatycznej istnieje i trzeba o tym pamiętać i z tego być dumnym, ale nie doprowadzajmy do takiej sytuacji. Najważniejsze jest pamiętanie o masce codziennie - apeluje profesor Marian Zembala, dyrektor naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Masce, dzięki której dajemy szansę na życie innym.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS