"W SOR-ze zalegają pacjenci, na oddziałach szpitalnych nie ma miejsc covidowych"

09.12.2021 | "W SOR-ze zalegają pacjenci, na oddziałach szpitalnych nie ma miejsc covidowych"
09.12.2021 | "W SOR-ze zalegają pacjenci, na oddziałach szpitalnych nie ma miejsc covidowych"
Marek Nowicki | Fakty TVN
09.12.2021 | "W SOR-ze zalegają pacjenci, na oddziałach szpitalnych nie ma miejsc covidowych"Marek Nowicki | Fakty TVN

By zrozumieć skalę dramatu rozgrywającego się w polskich szpitalach w czasie czwartej fali, trzeba pojechać na SOR - zobaczyć korytarze i zajrzeć na oddziały pełne pacjentów w ciężkim stanie. Ekipa "Faktów" TVN sprawdziła, jak funkcjonuje Szpitalny Oddział Ratunkowy w Grodzisku Mazowieckim.

Ekipa "Faktów" TVN odwiedziła przepełniony Szpitalny Oddział Ratunkowy w Grodzisku Mazowieckim. Może tam jednorazowo leżeć 11 pacjentów. Obecnie jest ich prawie trzy razy więcej. Nie można ich dalej przekazywać na inne oddziały, bo brakuje miejsc.

- W SOR-ze zalegają pacjenci, na oddziałach szpitalnych nie ma miejsc covidowych - jest ich za mało. Mamy zawsze więcej pacjentów - mówi Marek Janicki, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim.

Ludzie siedzą na fotelach, leżą gdzie popadnie w każdym pomieszczeniu. W jednym nieprzytomni pod respiratorami, w innych przytomni pacjenci.

- Dostałam wczoraj skurczy żołądka w nocy bardzo bolesnych, miałam biegunkę, rozwolnienie, wymioty i tak trafiłam do szpitala - opowiada jedna z pacjentek.

Okazało się, że kobieta cierpi na COVID-19, a ponieważ szpital w Grodzisku musi przyjmować wszystkich, więc na wszystkich oddziałach mieszają się pacjenci covidowi z niecovidowymi.

Ekipa "Faktów" TVN w kolejnym wydzielonym pomieszczeniu na SOR-ze spotykała panią Zofię Biedrzycką. 88-letnia pacjentka zakaziła się koronawirusem. Wcześniej starszej pani nikt nie pomógł się na czas zaszczepić. - Chora byłam, leżałam w łóżku - mówi pani Zofia.

"Był to błąd, że nie zdążyłem się zaszczepić"

Według Ministerstwa Zdrowia na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym teoretycznie nie powinno być łóżek covidowych, dlatego pracujące na SOR-ze w Grodzisku Mazowieckim pielęgniarki i ratownicy medyczni nie dostają dodatków covidowych.

- Mamy tutaj pacjentów covidowych, my przy nich pracujemy i chyba jednak pan minister o nas zapomniał - mówi Agnieszka Sadowska pielęgniarka Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim.

Na koniec wizyty nasza ekipa udała się na jeden z oddziałów szpitalnych, gdzie spotkała pana Mariusza Karaskę. Mężczyzna ma 42-lata, niewydolność oddechową i ciężkie zapalenie płuc. Trafił do szpitala w Grodzisku Mazowieckim pod tlen, ale w czwartek mógł opuścić placówkę.

- Nie zdążyłem się zaszczepić. Wszystko wydawało się pilniejsze od szczepienia, bo to praca na etacie, praca dodatkowa. Był to błąd, że nie zdążyłem się zaszczepić - przyznaje pan Mariusz.

Gonitwa za pracą na nic się zdała. Teraz pacjent musi zostać na zwolnieniu.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS