Szybko przybywa pracowników na kwarantannach. "Będą trudności z ciągłością pracy"

20.01.2022 | Szybko przybywa pracowników na kwarantannach. "Będą trudności z ciągłością pracy"
20.01.2022 | Szybko przybywa pracowników na kwarantannach. "Będą trudności z ciągłością pracy"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
20.01.2022 | Szybko przybywa pracowników na kwarantannach. "Będą trudności z ciągłością pracy"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Ogromna większość Polaków dotychczas nie pracowała zdalnie, a są zawody, gdzie praca zdalna jest niemożliwa. Pracodawcy obawiają się, że stracą pracowników, którzy pójdą na kwarantanny. Sami nie mają wystarczających narzędzi, by się przed tym bronić.

Tam, gdzie nie da się pracować zdalnie, zapanował strach, że masowe kwarantanny sparaliżują działalność. - 80 procent Polaków do tej pory nie pracowało zdalnie. (...) W warunkach nowej fali pandemii możemy mieć do czynienia z sytuacją, gdzie moce produkcyjne przedsiębiorstw będą zagrożone - alarmuje Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Aktualnie liczba tych, którzy przebywają na kwarantannie, to niemal 620 tysięcy osób. Przez ostatnie trzy dni codziennie sanepid wysyłał na kwarantannę po 100 tysięcy ludzi. - Najwyższe wzrosty, z jakimi mieliśmy do czynienia podczas całej historii pandemii w Polsce - zauważa Michał Rogalski, twórca bazy danych o COVID-19 w Polsce.

Zaledwie w ciągu tygodnia przybyło ponad 400 tysięcy ludzi na kwarantannie. Tydzień wystarczył, by doszło do wzrostu liczby kwarantann o 300 procent. - Podczas ostatniej jesiennej fali taki sam wzrost, który teraz zajął siedem dni, wtedy zajął cztery razy dłużej, bo miesiąc. Więc te wzrosty są ogromne i prawdopodobnie to dopiero początek - dodaje Michał Rogalski.

Kto może, ten próbuje się przygotować. - Będziemy przygotowani na redukcję kursów. Będziemy wtedy ewentualnie przechodzili na rozkłady świąteczne czy niedzielne - mówi Krzysztof Balawejder, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu.

Brak wsparcia

W najgorszym scenariuszu z rządowych analiz wynika, że pracować nie będzie co trzeci pracownik. I stanie się to szybko, jeśli tempo, w jakim Polki i Polacy idą na kwarantannę, się utrzyma. - W ciągu najbliższych kilku dni przekroczymy milion - mówi Michał Rogalski i dodaje, że później pojawi się problem.

- Część rzeczy, z których korzystamy jako konsumenci, będzie dużo mniej dostępna. Część przedsiębiorstw będzie miała trudności z ciągłością pracy - alarmuje Andrzej Kubisiak.

Trudności już są z planowaniem tego, jak zabezpieczyć firmę przed paraliżem. - Ja nie mogę dzisiaj zaplanować nic, bo nie wiem, czym mam się kierować, jakimi przesłankami - tłumaczy Tomasz Urbański, właściciel firmy "Coniveo".

Przepisów, które pozwoliłyby pracodawcom choćby sprawdzić szczepienie pracownika, wciąż nie ma. - Dla nas nie ma żadnych narzędzi, którymi moglibyśmy się bronić - przekonuje Jakub Jabłoński, właściciel delikatesów "Centrum" w Gdyni.

Osób na kwarantannie może być więcej niż we wszystkich poprzednich falach. - To tsunami, które nas czeka, zostało moim zdaniem kompletnie zlekceważone. Najprawdopodobniej będziemy obserwować paniczne zmienianie zasad - prognozuje Michał Rogalski.

Ministerstwo Zdrowia w środę wspomniało, że kwarantannę i izolację planuje skrócić. Kiedy i o ile? Tego nie wiadomo.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Na niecały miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego linia sporu przebiega między Prawem i Sprawiedliwością, które przedstawia Polskę jako unijne terytorium rzekomo zależne od Niemiec, a partiami koalicji rządowej mówiącymi, że PiS walcząc z Unią szkodzi naszemu bezpieczeństwu, wolności i dobrobytowi. O Zielonym Ładzie Kaczyński twierdzi, że był dobry, ale stał się zły, a o niektórych kandydatach własnej partii, że są do jednorazowego użytku.

Antyeuropejska retoryka europejskiej kampanii PiS. "Nam, Polakom, odbiorą właściwie wszystko"

Antyeuropejska retoryka europejskiej kampanii PiS. "Nam, Polakom, odbiorą właściwie wszystko"

Źródło:
Fakty TVN

To opowieść o najstarszej pracującej osobie w Polsce, i to z najdłuższym, bo 84-letnim stażem. Pan Wacław ma 98 lat. To były mistrz Polski w wyścigach motocyklowych, który prowadzi warsztat mechaniczny w Poznaniu. Jego największym marzeniem jest pracować dalej, ile tylko sił wystarczy, co najmniej do setki. Historia samego warsztatu sięga 1945 roku.

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Źródło:
Fakty TVN

Odra nie tylko wróciła, ale rozlewa się szeroką falą. Najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu, ale wszędzie grupa ryzyka jest taka sama - to osoby niezaszczepione.

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Źródło:
Fakty TVN

Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki przy wykorzystaniu nowoczesnych aparatów do monitorowania bólu, podarowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, sprawdzą poziom bólu u noworodków na oddziałach intensywnej terapii, żeby później opracować zasady ich leczenia. Zbyt duże dawki leków uśmierzających ból w przyszłości mogą uszkodzić mózg małego dziecka. - Stresujące, jak te maszyny piszczą. Podnosi się ciśnienie czy saturacja spada. To jest stresujące dla rodzica - przyznaje matka z Krakowa.

Chcą opracować zasady leczenia bólu u noworodków. Pomaga nowoczesny sprzęt i sztuczna inteligencja

Chcą opracować zasady leczenia bólu u noworodków. Pomaga nowoczesny sprzęt i sztuczna inteligencja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W akcji gaśniczej brało udział ponad 240 strażaków, ale obyło się bez ofiar i poszkodowanych - z wyjątkiem setek najemców, z których część straciła dziś dorobek życia. Co do tej pory wiemy o pożarze, który w nocy wybuchł w centrum handlowym przy ulicy Marywilskiej?

Wiele osób straciło pracę i środki do życia. Co wiemy o pożarze przy ulicy Marywilskiej?

Wiele osób straciło pracę i środki do życia. Co wiemy o pożarze przy ulicy Marywilskiej?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk poinformował, że zatrzymany w Polsce rosyjski żołnierz jest przesłuchiwany i jest pod nadzorem służb. - Wykorzystamy jego wiedzę, ale to jest jednostka głęboko zdemoralizowana i człowiek, na którym na pewno nie warto się w żaden sposób opierać - zaznaczył Tomczyk.

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Źródło:
TVN24

Najbardziej zawinili politycy, którzy zaniedbali priorytet wschodni w służbach specjalnych, w kontrwywiadzie wojskowym i cywilnym. Dla nich priorytetem była opozycja demokratyczna - mówił w "Faktach po Faktach" o sprawie Tomasza Szmydta generał Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura szefa MSWiA, były szef ABW.

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

Źródło:
TVN24

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wywołała trzęsienie ziemi w Seattle, a teraz zatrzęsie fanami w Europie. Taylor Swift rozpoczęła trasę koncertową, w której zawita także w Polsce. Co ciekawe, za artystką podążają nie tylko miliony jej fanów, ale też charakterystyczny dla gwiazd tego kalibru efekty. Tam, gdzie się pojawia Swift - ceny wynajmu krótkoterminowego gwałtownie rosną o kilkaset procent, co ma wyraźny wpływ na inflację.

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę, której filarami nadal są surowce? Na ten temat Jan Niedziałek rozmawiał z Amitem Joshim, szwajcarskim naukowcem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS